Adem Özbay Blog

Edebiyat, Sanat, Düşünce ve Yaşamak Üzerine

seyyar-saticilar

Sevgili dostlar hepimizin elinde artık bir dijital makine var. Hemen hemen çoğunun özellikleri birbiriyle aynı. Ben bu güne kadar fotoğraf çekme işini “baş deklanşöre, ne çıkarsa bahtına” şeklinde yapıyordum. Eminim çoğunuz da öyle. Oysaki çok basit bazı tekniklerle iyi fotoğraflar çekmek elimizde.

Yazının başlığından da anlaşılacağı üzere ben bu işin acemisiyim. İlk derslerimi aldım. Ama çok ufak tefek bilgilerle fotoğrafların ne kadar da güzelleştirildiğinin canlı tanığıyım. O yüzden ne yapın ne edin rastgele fotoğraf çekmeyi bir kenara bırakın ve iyi fotoğrafın peşine düşün. Acemiyim acemi olmasına ama çok yakında fotoğraf profesörü olarak karşınızda olursam şaşırmayın. Zira hocam çok marifetli.

sultanahmet-cami-resimleri

Çok iyi fotoğraflar çeken ve bir alicenaplık göstererek bana bu işin püf noktalarını gösteren fotoğraf hocamdan aldığım tüyoların bir kısmını sizinle paylaşmak istiyorum.

1: Kesinlikle resim denmeyecek, fotoğraf denecek. (Benim gibi grafiker kökenliler yandı, dilimize acı biber sürülmeden bunu öğrenebilirsek, ne mutlu bize.)

2: Biraz kitaplardan ilim tahsil edilecek. (Korkmayın bu sıkıcı değil, hatta çok eğlenceli. İşte bu kitap sayesinde: Dijital Fotoğrafçının El Kitabı – Scott Kelby)

3: Makinenizle ahbap olmak. (Fotoğraf makinenizi iyice tanımanız lazım ki, onunla neler yapabileceğinizi de keşfedin. Bu konuda tüm makineler için bol bol bilgiyi internetten bulabilirsiniz. Üreticilerin siteleri kadar çeşitli fotoğrafla forum siteleri de bilgi deryası gibi.)

eski-cumbali-evler

4: Üşünmemek, bol pratik yapmak. (Az buçuk öğrendiğiniz teknikleri bol bol fotoğraf çekerek pekiştirmek.)

5: Hikayeler bulmak. (Fotoğraf çekerken öncelikli olarak hikayelerin peşinde düşmek gerekiyor. En iyi an, iyi bir hikayenin fotoğrafa dönüştüğü andır.)

6: Avınızın etrafında bir tur dönmek. (Fotoğraf mı çekiyoruz, Afrika’da safari mi yapıyoruz diyebilirsiniz ama böyle. Çekeceğiniz yerin, kişinin, olayın etrafını iyice bir dönerek, en uygun açıyı tespit etmek iyi bir fotoğrafın olmazsa olmazlarından.)

sultanahmet-cami-

7: İletişim canavarı olun. (Giyimi, kuşamı, davranışları ile size güzel bir fotoğraf deneyimi yaşatacak insanlarla konuşup onları model olarak kullanın. Emin olun herkes fotoğraf çektirmek için can atıyor.)

8: Teknikleri iyi öğrenin. (Fotoğrafları sıradan olmadan kurtaracak bir sürü teknik var. Makinenizin profesyonel olmasına gerek yok. Her makinede olan özellikleri bilinçli kullanarak çok iyi fotoğraflar çekebilirsiniz.)

parkta-sevgililer

9: Doğal olun. (Fotoğraf çekerken siz de doğal olun fotoğraflarınız da doğal olsun.)

10: Photoshop bilgisi edinin. (Biraz Photoshop bilgisi ile bazı resimlerinize takla attırabilir ve çekerken yakalamak istediğiniz hale getirebilirsiniz. Ufak dokunuşların fotoğrafa bir zararı olmaz.)

seyyar-saticilar

Hayatın güzelliklerini anlatan güzel karelerde buluşmak dileğiyle.

*

10 Mart 2013

www.ademozbay.com

 

One thought on “Acemi fotoğrafçıdan fotoğraf dersleri

  1. bende yeni başladım, bizim hocamızda benzer bilgiler veriyor, teşekkürler güzel paylaşımm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.