Adem Özbay Blog

Edebiyat, Sanat, Düşünce ve Yaşamak Üzerine


zayiflatan-biber

Evet durum aynen böyle arkadaşlar. Bu acı biber yiyen arkadaşları anlayamıyordum. Zira benim acıyla pek aram yok. Sadece tavuklu pilav yerken o küçük biberlerden yapılmış turşuyu yemeyi severim. Bir de çiğ köfte tabi. Ama meğer acı biber yemenin bir sürü faydaları varmış ve en önemlisi insanı mutlu ediyormuş.

Durmadan acı biber yiyen arkadaşım bana bundan zevk aldığını ve hoşuna gittiğini söyledikçe, bunu bana gıcıklık olsun diye söylüyor zannederdim. Ama bu gün mailime gelen bir haberde acı biber yemenin insanı mutlu ettiğini öğrenmiş bulunuyorum. Haber şu:

Acı biber yemenin faydaları:

aci-biber

“Acı biberin tüm türlerinin içerisindeki capsicasin maddesi ağız ve boğazda acı tadı ilk algılayan alıcılara yakalandığında beyne yenen besinin acı olduğu mesajı gönderilir.

Capsicasin nedeni ile ağız ve boğazda oluşan acı ve yanma hissi ağrı olarak kaydedilir.

Vücut bu acı ve yanma hissini gidermek için doğal ağrı kesici endorfin salgılar.

aci-biber-yemek

Salgılanan endorfin ile yanma ve acı hissi gider yerini hoşnutluk ve zevk, lezzet hislerine bırakır.

Acı biberi tüketmeyi alışkanlık edinenler aslında acı bibere değil acı biber aracılığı ile vücutlarında üretimini tetikledikleri endorfin hormonunun yarattığı hisse alışkanlık oluşturmuş olurlar.

Acı biber özünün ayrıca kilo vermeye yardımcı birçok besin desteğinde de kullanıldığını fark edenler olmuştur.

Acı biberin yağ yakarak ısı açığa çıkarma (termojenik) özelliğinden yararlanılan formülasyonlarda, acı biber özütleri öğünlerle alındıktan iki saat sonraya kadar geçen sürede kalori yakan ve ısı açığa çıkaran etki ile yağ yakımını kısmen hızlandırır.

aci-biber-yemenin-faydalari

Kilo verme hedefi ile acı biberi baharat grubuna ekleyecek olanların bilmesi gereken başka bir özellik ise acı biberin aynı zamanda sindirim enzimlerini uyararak sindirimi hızlandırması. Bu acı biberin iştah açıcı yönü olarak bilinir ve iştah kontrolü sağlamaya çalışanlarda çok yardımcı olmaz.

Acı biberin sindirim enzimleri salgısını artıran aynı özelliği hazımsızlık ve gaz şikayetlerini giderme de ise destek olabilir.”

İşte böyle, bol bol mutlu olmak, hatta zayıflamak için ne yapıyoruz: Acı biber yiyoruz. Ben yemiyorum, siz yiyin arkadaşlar:)

aci-yemenin-faydalari

*

Adem Özbay

26 Ocak 2013, NY

 

 

 

 

 

2 thoughts on “Acı Biber Yiyip Mutlu Olunur mu?

  1. inanın bana baklava gibi geliyor acı biberler,
    en acısını arıyorum ama en acısı bile tatlı,

  2. Aynı ben de o kadar acıyı cok seviyorum hatta aklıma geldikçe ağzım yamaşıyor bazen çok yemek zarar verecek korkum oluyor bazen yememeye calisiyorum ama dayanamiyorum inanım açı biberi yedikçe daha çok yemek isteyeceksiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.