Adem Özbay Blog

Edebiyat, Sanat, Düşünce ve Yaşamak Üzerine

abdulaziz 2

Alçaklık, namussuzluk, kahpelik kelimelerini sözlüklerde aramanıza gerek yok. Bazen bir resim size tüm bunların insanlığın var  oluşundan beridir gerçekleştirdikleri tüm hikayesini anlatır. Paylaştığım işte böyle bir resim.

İlk bakıldığında 3 muzip arkadaşın bir hatıra resmi olarak zannedebilirsiniz. Ama ortadaki kişi, resim çeklmeden bir kaç gün öncesine kadar Osmanlı Devleti Padişahı olunca iş değişiyor.

Osmanlıyı, padişahları seversiniz, sevmezsiniz, o ayrı. Benim felsefem doğruya doğru, eğriye eğridir. Kardeş katlini, köleliği, Osmanlıcılığı, bağnaz din anlayışını sevmem tarihimizin. Ama dağlarda kışın aç kalan hayvanlar için bile vakıf kurmuşlarsa demek ki iyi şeyler de yapmışlar demektir. 

Neyse bu konu bu günkü konumuz değil. Belki ilerde.

Bu iki kendini bilmez, adi, şahsiyetsiz, karaktersiz alçak insan bir kaç gün öncesine kadar adını duyduklarında korkudan altına kaçıracakları padişahı, savunmasız, gariban bulunca, kafeslerdeki aslanlara yapılanlar gibi onunla eğleniyorlar. Ve böylesine alçakça pozlarda resimler çektiriyorlar. Muhtemelen daha ağırlarını da yapmışlardır. Zaten tahtan azledilmiş Abdülaziz bu resimden kısa bir süre sonra iki bileği de kesilerek öldürülüyor.

Sonra da dönemin yetkilileri utanmadan intihar etti diyorlar.

İnsan olmaktan utandım dediğimiz anlar vardır. İşte o anlardan birini de bu alçak fotoğrafla ben yaşadım. Orada bir padişah değil bir simitçi de olsa aynı şeyi hissederdim.

İnsanoğlunun içindeki kahpeliği ortaya çıkarmak için uygun bir zemin oldu mu, insan en vahşi hayvanlardan bile daha çok vahşileşiyor.

Ne diyeyim Rabbim beni böyle onursuz, şahsiyetsiz insanların eline düşürmesin. Kimseyi düşürmesin…

 

abdulaziz 2

 

Adem Özbay

23 Ocak 2013

Bir önceki yazımız olan Taze Taze Seyredilen Film ve Titanik İnşa Edilirken ki Resimleri başlıklı makalemizde titanik nasıl battı, titanik nasıl yapıldı ve titanik özellikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

One thought on “Alçaklığın Kısa Tarihi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir