Adem Özbay Blog

Edebiyat, Sanat, Düşünce ve Yaşamak Üzerine

Hugo-Chavez-

Bir yiğit adam daha öldü: Hugo Chavez ABD’ye karşı anti emperyalist çıkışları, Batı dünyası ve İsrail’in baskılarına rağmen İran’a kol kanat germesi ve işçi sınıfının haklarını savunmasıyla tanınan Venezüella Devlet Başkanı 58 yaşında kansere yenildi. Allah’tan rahmet diliyorum bu delikanlı adama.

Hugo Chavez-kimdir

Açıklama, Chavez’in yardımcılığını yapan Nicolas Maduro’dan geldi. Uzun süredir kanser tedavisi gören Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, hayatını kaybetti. Cenaze töreni Cuma günü yapılacak.

İlk kez Haziran 2011’de kanser teşhisi konulan Chavez, üç kez ameliyat olmuş kanserin tekrarlaması üzerine geçtiğimiz Aralık ayında dördüncü defa ameliyat masasına yatmıştı. Ekim ayında yapılan seçimlerde üçüncü kez devlet başkanı seçilen 58 yaşındaki Chavez, hastalığı nedeniyle de yemin törenine katılamamıştı.

Sosyalist kimliği ile tanınan Chavez, Amerika’ya karşı yaptığı çıkışlarla ve İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad’a olan yakınlığı ile biliniyordu.

Hugo Chavez-neden-oldu

VENEZÜELLA’DA YAS

Chavez’in ölümünün ardından Venezüella’da 7, Arjantin’de 3 ve Bolivya’da da 7 günlük yas ilan edildi.

***

Hugo Chavez, Latin Amerika’nın gelmiş geçmiş en renkli liderlerinden biriydi..

ABD’ye karşı anti emperyalist çıkışları, Batı dünyası ve İsrail’in baskılarına rağmen İran’a kol kanat germesi ve işçi sınıfının haklarını savunmasıyla tanınan Venezüella Devlet Başkanı 58 yaşında kansere yenildi.

Hugo Chavez-hayati

DARBE GİRİŞİMİ PAHALIYA PATLADI

Öğretmen anne babanın 6 çocuğundan biri olarak dünyaya gelen Chavez, ordudaki 17 yıllık paraşüt subaylığının ardındar darbe girişiminde bulundu. Darbe başarısızlıkla sonuçlanınca da 2 yıl hapse mahkum oldu. Hapiste iktidarı ele geçirmenin yolunun şiddetten geçmediğine ikna oldu ve çıkar çıkmaz siyasete soyundu.

SİYASETE SOYUNDU

Yolsuzlukla suçladığı hükümete karşı siyaset yaptı ve yüzde 56 gibi bir oyla 1998 yılında devlet başkanı seçildi.

Hugo Chavez-sozleri

BU KEZ ONU DEVİRMEYE ÇALIŞTILAR

2002’nin nisan ayında bu kez Chavez’e karşı bir darbe girişimi yapıldı. 48 saatliğine de olsa iktidardan uzak kalan Chavez, darbe girişiminin ardında ABD parmağı bulunduğunu ilan etti. Darbe girişimi başarısız olunca Chavez de devlet başkanlığına geri döndü.

ABD’YE EMPERYALİST ŞEYTAN BENZETMESİ

ABD’nin Irak’a müdahalesini gücü kötüye kullanma olarak yorumladı ve dönemin ABD Başkanı Bush’u “Emperyalist Şeytan” olarak niteledi.

İŞÇİ SINIFININ HAKLARINI SAVUNDU

Anti Emperyalist çıkışları, işçi sınıfının haklarını savunması, yoksullukla mücadele ve ABD’ye kafa tutması dünya çapında sempati toplamasına neden oldu.

Dünyanın en renkli liderlerinden biri olan Chavez, 2013 yılında 58 yaşında iken hayata gözlerini yumdu.

Hugo-Chavez

Chavez’in ölüm haberinden birkaç saat önce Caracas hükümeti, ABDBüyükelçiliği’nde görevli iki askeri ataşenin Venezüella ordusu hakkında casusluk yaptıkları iddiasıyla sınır dışı edilmelerine karar verdi.

ABD’Lİ DİPLOMATLAR SINIR DIŞI EDİLDİ

Venezeülla Devlet Başkan Yardımcısı Maduro, Chavez’in ölümden dış mihrakları sorumlu tuttu.

Maduro, Chavez’in hastalığının arkasında “Venezüella’nın ezeli düşmanlarının”çevirdiği gizli saklı işler olduğunu iddia etti.

Chavez’in ölüm haberinden birkaç saat önce Caracas hükümeti, ABDBüyükelçiliği’nde görevli iki askeri ataşenin Venezüella ordusu hakkında casusluk yaptıkları iddiasıyla sınır dışı edilmelerine karar verdi.
Hugo-Chavez-

CHAVEZ ABD’Yİ SUÇLAMIŞTI

Venezüella Devlet Başkanı Chavez, tedavi gördüğü dönemde yaptığı biraçıklamada, Güney Amerikalı liderlerin son dönemde peş peşe kansereyakalanmasına ilişkin ilginç bir iddia ortaya atmıştı.

Bu durumu “son derece garip” bulduğunu belirten Chavez, ABD’nin “kanseri yaymak için yeni bir teknoloji geliştirmiş olabileceğini” öne sürmüştü. (kaynak: En Son Haber)

 

Hugo Chavez-resimleri

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.