Adem Özbay Blog

Edebiyat, Sanat, Düşünce ve Yaşamak Üzerine

ALI-MURAT-GUVEN-kimdir
Ali Murat Güven‘i şahsen tanımıyorum. Daha önce bir proje hakkında mailleştik, o kadar.  Zaman zaman hakkında yazılan eleştirilere denk geliyorum. Kendisine haksızlık yapıldığı kanısındayım. Türkiye’de olsam kesinlikle bu programa katılmaya çalışır ve Ali Murat Güven’i dinlerdim. Hele işin içinde Bünyamin Yılmaz da varsa. Vakti olanlara öneriyorum sevgili dostlar.
Sinema yazarı Ali Murat Güven uzun süren sessizliğini TYB İstanbul’da bozuyor. Sinema yazarlığını bıraktığı halde SİYAD ve çevresinin saldırılarına maruz kalan Ali Murat Güven, Bünyamin Yılmaz’ın
hazırladığı ‘Sinemada Yeni Arayışlar’da ‘herkesin bildiği ama kimsenin söylemediği’ni ortaya koyacak. Program 18 Şubat Pazartesi 18.30’da başlayacak.
Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi’nde düzenlenen ‘Sinemada Yeni Arayışlar” programında Ali Murat Güven kendisine yöneltilen eleştirilere cevap verecek.
Bünyamin Yılmaz’ın hazırlayıp sunduğu etkinlikte sinema dünyasıyla ilgili çarpıcı gerçekler ortaya konacak. Film festivallerinde kimler nasıl haksızlıklar yapıyor? Sinema dünyasının kibirli yazarları
aslında çete mi? Sinema yazarlarını çatısı altında toplaması gerekirken ayrımcı davranan SİYAD’ın sinema dünyasında bir karşılığı kaldı mı? Uğur Vardan’ın inançlı sinemacılarla ve sinema yazarlarıyla
alıp veremediği ne? SİYAD Başkanı Tunca Arslan neden göz göre göre çarpıtma yorumlarda bulunuyor? Ali Murat Güven’i neden yerden yere vuruyorlar?
ALI-MURAT-GUVEN
Sosyalist görünümlü ‘inançlara mesafeli’ sinema çevrelerine kucak açan ‘muhafazakar anlayış’ nerede yanlış yapıyor? Dini hassasiyetleri olan sinemacıların sesi neden çıkmıyor? Dini değerlere savaş açan
sinema yazarları güçlerini nereden alıyor? Merkez medyada kendilerine yer bulan ‘ekstrem’ fikirlere sahip yazarların arkasında bir lobi mi var?
Ali Murat Güven neden SİYAD üyesi olmadı? Kendisine saldıran yazarları tetikte tutan şey ne? Neden tek başına mücadele etti? Yalnız kalmayı tercih ettiği savunması niçin öfke çekiyor?
Farklı kesimleri aynı anda kızdırmayı nasıl başarabildi? Ona öfkelenen yazarların derdi ne?
Hazırladığı sinema sayfasını ve yazarlığı bırakan Ali Murat Güven, neler yapıyor? Hazırladığı kitabın sinema dünyasına mesajı ne? ‘Kitap yazmayı sevdim’ diyen Güven hangi eserler üzerinde çalışıyor?
Ali Murat Güven, 1997’de mesleğe yeni başlamış genç gazeteciye nasıl davrandı? ‘Asabi Yazılar’a imza atan Güven konuğuyla neden ilgilenmedi? Yazı bittiğinde hiçbir şey söylemeden dışarı çıkmasının
anlamı neydi? İçeri girdiğinde iki elinde ne taşıyordu?
Çay ve bisküvi eşliğinde keyifli bir söyleşi izlemek isteyenler 18 Şubat Pazartesi günü 18.30’da Sultanahmet’teki TYB İstanbul Şubesi’nin bulunduğu Kızlarağası Medresesi’nde bir araya geliyor.

Bilgi İçin:
*Basın ve Halkla İlişkiler Sorumlusu*
*Ayla Aydemir* 
*TYB **İstanbul Şubesi*
*Kızlarağası Mehmed Ağa Medresesi, Divanyolu Cad. Hoca Rüstem Sokak. No: 6 
Sultanahmet / İstanbul*
*Telefon:  0212 527 75 17 *

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.