Adem Özbay Blog

Edebiyat, Sanat, Düşünce ve Yaşamak Üzerine

The-English-Patient

İlk defa ekranlarda denk geldiğimde 1-2 dakikasında sıkıldığım, biraz da popüler filmlere gıcık olduğumdan ön yargılı olduğum bir filmdi İngiliz Hasta.

Sonra kablolu TVde orijinal diliyle denk gelince sonuna kadar bir bakayım dedim. İyiki demişim.

Önce klasik konusunu anlatalım: Micheal Ondaatje’ nin aynı adlı romanından sinemaya uyarlanan film, II. Dünya Savaşı İtalya’sından Kuzey Afrika’nınsavaş öncesi çöllerine kadar aşk, benlik ve savaşın öyküsünü anlatıyor. Minghelle, film boyunca aşkın farklı türlerini getiriyor karşımıza; Hana’nın hastasına duyduğu şefkat, Kip ile yaşadığı yoğun aşk, Almasy ile Katherine’in ilişkisi ve Almasy’nin milliyetçi tutkular yüzünden mahvedilen çöle duyduğu sevgi…  Tüm bu farklı hikayeleri başarılı senaryo geçişleri ile gerçekleştiren film, yönetmen Anthony Minghelle ile Juliette Binoche’un ilk ortak çalışması. 1996 yılında Oscar Ödülleri’nde de En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu da dahil pek çok ödül kazanandı. 

İnsanı tüm yönleriyle anlatan bir film İngiliz Hasta… Cesareti, korkaklığı, hainliği, ihaneti, sevgiyi tam insana dair bir öyküyle anlatıyor. Öncelikle yönetmeni gerçekten kutlamak gerekiyor. Şimdi hayatta değil. Olsaydı zaten daha nice güzel filmler çekerdi.

Yönetmen Anthony Minghelle 2-3 filmiyle kalıcı olabilmiş iyi bir yönetmendi. Genç yaşta basit bir ameliyat geçirirken kan sorunu yüzünden hayatını kaybetti ve iyi filmleri öksüz kaldı. Onu ‘The Talented Mr. Ripley’ ve ‘Cold Mountain’ filmlerine ayrıca izlemek gerekir.

İngiliz Hasta zor bir aşkı anlatıyor. 2. Dünya Savaşı’nde haritalar hazırlamak için Afrika çöllerinde çalışan iki kişinin aşkı. Kadın evli, kocasını da seviyor ama ihtiraslı ve maceracı haritamızdan da vazgeçemiyor.

Tabiki seyretmeyenler için çok anlatmayacağım. Bir değil bir çok aşkın hikayesi var filmde. Müzikler de gerçekten çok güzel.

ingiliz-hasta-hikayesi

Özellikle filmdeki hemşiremiz muhteşem bir oyunculuk sergiliyor bana göre. Hikayeyi tamamlayan başka bir hikaye oluyor kendisi. Filmin sonundaki uçakla uçan iki sevgilinin ve kamyon kasabasında giden hemşiremizin öykülerinin benzeşmesinin derinliği anlaşılabiliyor.

Savaşı, savaştaki insanların hikayelerini yansıtmadaki ustalık, Müslümanlara karşı önyargısız tutumlar yine filmin güzelliklerinden.

İnsanın sevdiği için neler yapabileceğinin sınırlarını da çizen bir film İngiliz Hasta. Kahramanımızın trenden kaçış planı, sevdiği için vatanına ihanet etmesi, sınırların bazen nasıl aşılabileceğini bize gösteriyor.

Bütün güzel aşklar ölümle biter demiştir bir dostum. Belki de aşkların ölümle sonuçlanması, o aşkın sonunun belirsiz olması bize o aşkı güzel gösteriyor. Leyla ile Mecnun evlenseler, 3-4 çocuklu bir aile olup birbirleriyle didişseler kimin için özel bir aşk hikâyesi olurdu ki.

İngiliz Hasta çok sıkı bir şekilde imgeler sunan bir film. Mağara, yüzen insan çizimleri, kadının mağarada ölmesi, ışığın bittikten sonra karanlıkta yazması, hemşirenin piyano sahneleri, yatakta dinledikleri müzik, aldatılan kocanın arabada kâğıttan yaptığı kalp gibi onlarca özel simge ve bunların vurgu yaptıkları hikâyeler var. Bunlar tabii herkes için farklı yorumlanacak imgeler.

Güzel bir aşk hikâyesi seyretmek isteyenler, geçmiş ve şimdiki zaman arasında git geller yapan filmlerden hoşlananlar, iyi oyunculuk görmek isteyenler bu filmi gönül rahatlığıyla seyredebilirler. 20den fazla insanın hikâyesinin bu kadar ustalıkla harmanlanması ve hepsinin sıcak bir şekilde harmanlaması gerçekten takdire şayan bir başarı.

Savaşın kırıcılığını, insanı hırpalayan yönlerini de bu filmde çok net görüyoruz. Film insanların duyguları ile bedenleri arasında gerçekleştirdikleri iki türlü savaşı da çok güzel anlatıyor.

Velhasıl dediğim gibi, iyi bir savaş filmi, iyi bir aşk hikâyesi seyretmek isteyenlere hitap eden İngiliz Hasta benim özel filmlerim arasında yerini aldı. Darısı sizin başınıza…

ingiliz-hasta

*

Vikipedia’daki künya bilgilerini de paylaşıyorum sevgili dostlar.

İngiliz Hasta, 1992’de yayımlanmış olan Michael Ondaatje romanından uyarlanmış Oskar ödüllü bir film. Ayrıca romanı da ilgi çekici kurgusundan dolayı Kanada’da devlet tarafından verilen önemli ödüller kazanmıştır. Film ise 1996 yılında vizyona girmiştir. Filmin yönetmenliğini Anthony Minghella yapmıştır. Film 1996 yılında en iyi film de dahil olmak üzere 9 dalda Oskar ödülü kazanmıştır. Ek olarak, romanın yazarı Ondaatje de film yapımcıları ve senaristler ile birlikte çalışmış ve filmin romandan uyarlanma aşamasında önemli katkılarda bulunmuştur.

Filmde Oynayan Oyuncular 

Ralph Fiennes – Kont Laszlo de Almásy

Juliette Binoche – Hana

Kristin Scott Thomas – Katharine Clifton

Willem Dafoe – David Caravaggio

Naveen Andrews – Teğmen Kip Singh

Colin Firth – Geoffrey Clifton

Kevin Whately – Hardy

Jürgen Prochnow – Müller

ingiliz-hasta-resim

Ödülleri&Adaylıkları 

Ödül, En İyi Film

Ödül, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu : Juliette Binoche

Ödül, En İyi Sanat Yönetmeni (Stuart Craig and Stephanie McMillan)

Ödül, En İyi Sinematografi (John Seale)

Ödül, En İyi Kostüm (Ann Roth)

Ödül, En İyi Yönetmen (Anthony Minghella)

Ödül, En İyi Film Montajı (Walter Murch)

Ödül, En İyi Müzik (Gabriel Yared)

Ödül, En İyi Ses (Walter Murch, Mark Berger, David Parker, and Christopher Newman)

Adaylık, En İyi Başrol (Aktör): Ralph Fiennes

Adaylık, En İyi Başrol (Aktris): Kristin Scott Thomas

Adaylık, En İyi Senaryo En İyi Uyarlama (Anthony Minghella)

Altın Küre(A.B.D)

 ingiliz-hasta-film

Ödül, En İyi Film – Dram

Ödül, En İyi Original Score – Motion Picture (Gabriel Yared)

Adaylık, En İyi Yönetmen – Motion Picture (Anthony Minghella)

Adaylık, En İyi Başrol Aktör -: Ralph Fiennes

Adaylık, En İyi Başrol Aktris- Drama: Kristin Scott Thomas

Adaylık, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Juliette Binoche

Adaylık, En İyi Uyarlama(Anthony Minghella)

1997 Bafta Awards, UK [değiştir]

 English-Patient

Ödül, En İyi Film

Ödül, En İyi Sinematografi (John Seale)

Ödül, En İyi Montaj (Walter Murch)

Ödül, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu:(Juliette Binoche)

Ödül, En İyi Uyarlama – (Anthony Minghella)

Ödül, En İyi Muzik (Gabriel Yared)

ingiliz-hasta-filmi

*

Adem Özbay

3 Şubat 2013, NY

www.ademozbay.com

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.