Basat Köyü’nden bir başarı öyküsü


murat-bayoglu-basari-oykusu

Basat Köyü, Zonguldak Çaycuma’da yer alan sevimli bir köy. Eskiden oldukça kalabalık ve hareketli olan köy artık artan göçle birlikte oldukça azalan bir nüfusa sahip. Fakat köyde enteresan işler oluyor. Bu gün onlardan birini anlatacağım size.

Murat Bayoğlu köyün berberi. Berberlik baba mesleği. Köyün yedinden yetmişinin kafasına ya onun ya babasının makası değmiştir.

Ama ben berberliğinden bahsetmeyeceğim Murat’ın.

Fotoğraflarda da gördüğünüz gibi Murat köyde inanılmaz işler yapıyor.

 

murat-bayoglu

Serasında a’dan z’ye tüm sebzeleri yetiştiriyor.

Bununla da yetinmiyor, kavun karpuz yetiştiriyor. Ki köyde bu zamana kadar yapılan işler değil bunlar.

Ve köyde ceviz ağaçları ekmiş, onları büyütüyor.

Bunları yaparkende etrafındaki da teşvik ediyor. Herkesi ceviz dikmeye davet ediyor. Onlara gönüllü rehberlik yapıyor.

Kendisi de durmadan bu konularda araştırmalar yapıyor ve her konuda bilgi sahibi oluyor. Adeta bir ziraat mühendisi kendisi.

Bu idealistliğinin yanında Murat doğuştan kalça çıkıklığı rahatsızlığı nedeniyle önünde ayrı engelleri de olan bir birey. Ama bu  onu yıldırmıyor. Aksine ağrılarını, sızılarını yetişen ürünleri gördükçe unuttuğunu söylüyor.

Geçen yıl 8 ton karpuz üretmiş ve satmış. Dükkanın önünde ise yaz aylarında taze sebzeleri satıyor ve asla yapay gübre ve ilaç kullanmıyor.

Tavuk çiftliklerinden, güvercin evlerinden doğal gübre taşıyor bahçesine durmadan.

murat-bayoglu-koyde-basari-hikayesi

Ben Murat’ın şahsında yok oluşa giden bir köyün yeniden dirilmesini görüyorum. Benzer faaliyetleri olan köyün önceki muhtarı Yusuf Bey’i de anarak, böylesine çalışkan ve üretken insanların Anadolu’nun her yerinde olmasını diliyorum.

Böylesine azimli insanlar oldukça toprağımız bereketi artacak, insanlarımın yüzü gülecektir. Selamlarımı gönderiyorum kendilerine.

Bu başarı öyküsünü yazmaktan ne kadar mutlu olduğumu sizlere anlatamam dostlar.

Selamlar…

*

7 Mayıs 2013

Adem Özbay

www.ademozbay.com

 

Bir önceki yazımız olan Ölünün Kavalı başlıklı makalemizde değişik şiirler, kaval şiiri ve ölüm şiirleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

5 yorum

 1. musa hamaratoğlu Yanıtla

  Adem eline yüreğine sağlık köyümüzü o kadar güzel anlatmışınki ama ne yazık ki o köyün kıymetini bilmiyoruz.. bir düşünün ben neden eski resimleri bulup paylaşıyorum yada köyümüzün aşağı yukarı her köşesinin resmi mevcut bunlarla sizlere bir şeyler anlatmaya calışıyorum bazı arkadaşlar ne anlatmak istediğimi anlamış ve benimle özelden konuşmuşlardır. köyümüzün kıymetini bilelim olur olmaz şeylerle kimsenin kalbini kırmayalım.. eğer bir yanlışım varsa yada yanlış düşünüyorsam herkesten özür dilerim…

 2. EROL Yanıtla

  Yazilanlar konusunda haklisin ama bizim insanlarimiz arasinda bu kopukluk oldugu surucu fazla birsey degistiremezsiniz……………

 3. murat bayoğlu Yanıtla

  merhaba adem hocam.basat köyünden selamlar.bizleri unutmadıgın için tesekkür ederim.inşallah köyümüzden daha birçok üretken,çalıskan insanların cıkacagına inanıyorum.daha mutlu ve bereketli günlere….

 4. ayhan aydın Yanıtla

  o köyde güzel öğretmenlik yaptım insanları yardımsever gönlü boldur kimbilir ögrencilerim şimdi nerelerdedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir