Adem Özbay Blog

Edebiyat, Sanat, Düşünce ve Yaşamak Üzerine

ucuncu-cinsi-anlamak

Gösteri sanatları ile meşgul üç eşcinsel adamın hikayesini anlatan görsel bir film The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert. Adem hocam bu mevzu bizi bozar dediğinizi duyar gibiyim ama eminim bozmaz, hele bi yazıyı okuyun.

‘The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert’ filmini seyrederken başkalarını anlamaya çalışmanın güzelliğini düşündüm. Sokakta karşılaştığımız hippi, eşcinsel, travesti vb farklı bir kimlik arayışında olan insanlara karşı çok fazla hoşgörüsüz olduğumuzu, kendimizden başkalarına yaşam hakkı tanmadığımızı da farkettim. Bu gün Türk Kürt tartışması yaşadığımız günlerde, ki yüz yıldır konuşuyoruz çok daha kıyıda köşede kalmış küçük grupların ne kadar ezilebileceğini düşünmüyoruz.

baskalarini-anlamaya-calismak

İnsanların hangi kimlikle yaşadığı bizi ilgilendirmez. Başkalarının ve bizim özgürlük alanımıza müdahale etmedikleri sürece istedikleri gibi inanmakta ve yaşamakta özgürdürler. Her ne kadar insanoğlu gücü eline geçirdi mi kendisinden olmayan ve gücü olmayan herkesi ezmeye çok meraklı. Tarih bunun örnekleri ile dolu.

Film yazısı okumaya geldik bize felsefe yapıyorsun Adem efendi, dememeniz için burada kesip filme geliyorum.

priscilla

Film bir kere çok az filmde görebileceğimiz muhteşem bir görsel şölene sahip. Hem şekilsel, hem ruhsal. Üç eşcinsel adamın bir çöl yolculuğunu anlatan hikayesi çoğunlukla Amerika’nın çöllere benzer kalyonlarında geçiyor. İşte oradaki manzaralar ve elemanlarımızn renkli sahne elbiseleriyle yaptıkları şovlar tam görülmelik.

Kendi içlerinde yaptıkları yolculuklar, başka insanlarla yaşadıkları, arayışları, mutlulukları, kızgınlıkları bizleri anlatıyor. Duyguların tüm kimliklerde, türlerde aynı olduklarını söylüyor film bize.

Sevginin güzelliğine vurgu yapan bir film aynı zamanda. Çok farklı noktalarda da olsak birbirimizi sevbileceğimizi gösteren bir film The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert.

Filimde çok sevdiğim sahnelerden biri, elemanlarımızın çocukluğuna gittiği bir sahne. Kızkardeşinin hediye kutusuna kendisine gelen kamyonu alıp, onun bebeğini aldığının anlaşılması üzerine yaptığı gülücük gerçekten sinemanın unutulmazları arasına girecek bir oyunculuk.

The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

Uzun lafın kısası, görsel yönden çok zengin olan, başka dediğimiz ama hiç te başka olmayan insanların sıcak hikayelerini bize anlatan bir güzel fil The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert. Eğer eğlenceli bir film seyredeyim, gözüm gönlüm bayram etsin diyorsanız, önyargılarınızdan sıyrılıp seyredin derim.

İyi seyirler…

the_adventures_of_priscilla___queen_of_the_desert_

*

5 Şubat 2013

Adem Özbay

www.ademozbay.com

One thought on “Başkalarını anlamaya çalışmanın güzelliği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.