Adem Özbay Blog

Edebiyat, Sanat, Düşünce ve Yaşamak Üzerine


bernard-shaw-kimdir

Bu hikaye çok anlatılır. Gerçek olma ihtimali yüksek. Osho’da bir konuşmasında bunu dinleyicilerine anlatmıştı. Yazar olmak ve kitaplarını sattırmak için iyi bir yöntem:)

Bernard Shaw’un söylediğine göre, ilk kitabını bastırdığı zaman, tabii ki ortada kitapları için bir talep yoktu. Kimse George Bernard Shaw’i duymamıştı. Nasıl talep edebilirsin, “George Bernard Shaw’in kitabını istiyorum” diye nasıl isteyebilirsin ki? O yüzden o da ne yaptı, bütün gün dolaştı… Kitabını bastırdı, gerekli parayı tedarik edip, kendisi bastırdı. Ve sonra, bir kitapçıdan diğerine giderek, “George Bernard Shaw’un kitabı var mı” diye sormaya başladı.
“George Bernard Shaw mu? Bu adı hiç duymadık” yanıtı alıyordu. 

“Çok garip. Bir kitapçı işletiyorsunuz ve böyle büyük bir yazarı hiç duymadınız mı? Yoksa çağın gerisinde mi kaldınız ne? İlk fırsatta mutlaka George Bernard Shaw kitabı alın.” diyordu. Sadece tek bir kitap bastırmıştı, ama birkaç kitabın reklamını yapıyordu. Çünkü zaten kitapçıları dolaşıyorken, neden sadece tek bir kitabın reklamını yapasınız ki? Sonuçta tek bir kitap, bir insanı büyük yazar yapmaz.

bernard-shaw-

Kıyafet değiştirip; bazen şapka, bazen gözlük takıp tekrar giderdi. Ve insanlar George Bernard Shaw’in evini aramaya başladı. Bütün bu reklamı ve talep oluşturmayı kendisi yapmak zorunda kalmıştı. İlk kitabını böyle sattı. Sokaktaki insanlara soruyordu. “Duydunuz mu? Çünkü ben George Bernard Shaw adında bir yazarın yazdığı bir kitap hakkında çok şey duyuyorum. İnsanlar, harika, muhteşem olduğunu söylüyor. Siz duydunuz mu?”

İnsanlar, “hayır, daha önce adını bile duymadık” diyordu. “Çok garip. Ben Londra’yı kültürlü bir toplum sanırdım” derdi. Sonra kütüphanelere, kitap kulüplerine ve talep yaratacağını düşündüğü her yere giderek, o talebi yarattı. Kitabı sattı – hala yapmakta olduğu şey de budur – ve sonunda çağının en büyük yazarlarından biri oldu. Talebi kendisi yaratmıştı. 

*

www.ademozbay.com

 

Bir önceki yazımız olan Sevgiyle yaşamak... başlıklı makalemizde aşk ve sevgi, neden sevemiyoruz ve sevgi yazıları hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir