Adem Özbay Blog

Edebiyat, Sanat, Düşünce ve Yaşamak Üzerine

fındık-toplayan-koylu-kızları

Bu fotoğrafın aslında çok ilginç bir hikayesi var. Köylü kızlarının fındık toplarken çekildiği bu fotoğraf 10 Ekim 1952 yılında dolaşıma çıkan 5 TL’lik banknotun arka yüzüne basılmıştır. Paranın üzerine basılan fotoğrafta 4 kızdan en sağda yer alanı yer almamıştır. 1970 yılına kadar tedavülde kalan para 1978 yılında zaman aşımına uğramıştır.

Fındığın Türkiye ekonomisi için ne kadar değerli olduğunu bir anlamda resmeden bu fotoğrafın hikayesi aslında daha sonra başlıyor. Para dolaşıma çıktıktan yaklaşık 5 sene sonra 15. Asliye hukuk mahkemesinde İskender Enç ve Cengiz Okaygün isimli iki avukat tarafından bir dava açılıyor. Davanın konusu ise 5 TL lik banknotların piyasadan kaldırılması.

fındık-toplayan-koylu-kızları

Davacı ise bu fotoğrafta yer alan kızlardan birisi. Davanın sebebi fotoğrafta yer alan kızlardan birisinin, bu paranın elden ele gezmesi ve üzerinde kendi fotoğrafının bulunması nedeniyle kişilik haklarının zedelendiği olarak belirtilmiş ve mahkemenin buna engel olmasını talep etmişlerdir. 15. Asliye Hukuk Mahkemesi devam eden duruşmalar sonucunda bu davanın hukuki değil ticari bir dava olduğunu belirterek, davanın Ticaret Mahkemesi’nce görülmesine karar vermişler ve dava Ticaret Mahkemesi’nde devam etmiş. Ne yazık ki davanın sonucu ile ilgili bir veri elimizde yok. Ancak paranın davadan sonraki 13 sene boyunca tadavülde kalması davanın davacı lehine sonuçlanmadığı yönünde bir yaklaşımda bulunmamıza neden olabilir.

Geçtiğimiz yıllarda yayınlanan bir habere göre bu fotoğraftaki kızlardan birisi olduğu söylenen Fatma Ateş, 72 yaşındayken Haziran 2010 da vefat etmiş. Yakınları Ateş’in fotoğrafla ilgili çok iyi düşüncelere sahip olduğunu, fotoğrafının banknota basılmasından gurur duyduğundan bahsettiğini belirtmişlerdir. Hatta talep etmemelerine rağmen kendisine telif ücreti verildiğini de belirtmiş.

Fotoğraftaki diğer kişilerin kim olduğuna dair bir bilgimiz maalesef yok. İşte o banknot:

fındık-toplayan-koylu-kızlarıpng

Kaynak: Fındık Bu sitesi

*

27 Şubat 2013

www.ademozbay.com

One thought on “Bir fotoğrafın hikayesi: Fındık toplayan kızlar

  1. Geri bildirim: Anonim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.