Adem Özbay Blog

Edebiyat, Sanat, Düşünce ve Yaşamak Üzerine

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zaman ne kadar da çabuk ayırıyor bizi dostlarımızdan. Yurtdışında olduğum zamanlarda irtibatımı kaybettiğim usta tiyatrocu Kazım  Eryüksel‘in şimdi de vefat ettiğini öğreniyorum. Hem de aylar sonra. Ah vefasızlık, düş artık yakamızdan. Zira birbirimizden bu kadar çabuk kopmamalıyız bu hayatta…

Kazım Eryüksel bir gün ofisimize elinde bir kitapla gelmişti. “Yıldızlar Uzak Değil” ve “Bir Garip Yazgı” kitaplarını yayınlamıştık. Sonra da dost olmuştuk kendisiyle. Ayda bir o muhteşem kuru fasulyesini yemeye giderdim Beylikdüzü’ndeki evine. Sonra yazlığında güzel zamanlar geçirmiştik birlikte.

Güzel bir insandı Kazım abi. Eski Yeşilçam oyuncularının asaleti vardı üzerinde.

Sohbeti güzeldi.

Muhabbeti keyifliydi.

Tavlası bir başka hoştu.

Velhasıl ben Kazım abiyi özleyeceğim.

Rabbim rahmet eylesin ona. Yakınlarına, dostlarına, sevenlerine başsağlığı diliyorum tekrar.

İnşallah onu sonsuza kadar hatırlatacak bir blog hazırlayacağız.

Elinizde belge döküman varsa lütfen ulaştırın dostlar.

Selam ile…

*

kazim-eryuksel-kimdir

Kazım Eryüksel kimdir?

Kazım Eryüksel 1945 yılında doğdu. 1963’de Devlet Tiyatroları Çocuk Bölümü’nde oyuncu olarak görev alarak sahne ile tanıştı. 1965’de İstanbul Belediye Konservatuarı’nda Tiyatro Bölümü’nü okud . O günden bugüne, tiyatro-sinema-televizyon filmi ve dizileriyle ömür tüketen Eryüksel brçok tiyatroda başroller oynadı.
Filmlerde ve dizilerde canlandırdığı unutulmaz karakter tipleriyle yakından tanıdığımız Eryüksel, son 12 yıldır oyunculuğun yarısıra tiyatro eğitmenliğini de sürdürmektedir. 1974 yılında senaryo yazmaya başlayan Eryüksel, bugüne dek birzçok ödülün de sahibidir. TRT’de “Çığ” isimli senaryosu, TOBAV’da “Başakzar” adlı oyunu, Kültür Bakanlığı Hasan Ali Yücel Oyun Yazarlığı Yarışması’nda “Gri Bölgeler” isimli oyunu ödüle layık görülmüştür. Kazım Eryüksel 70’li yıllarda “Hadi Buyur Tiyatrosu” adıyla kendi topluluğunu kurmuş ve çeşitli temsiller vermiştir. Kazım Eryüksel, “Kapıcılar Kralı”, “İskilipli Atıf Hoca”, “Göl”, “Şimdi Sıra Kimde”, “Dönüş Yemini”, “Kezban Yenge” adlı filmlerde ve “Mahallenin Muhtarları” adlı dizide oynamıştır.

Birçok oyunda önemli roller alan, dizilerde canlandırdığı unutulmaz karakter tipleriyle yakından tanıdığımız Eryüksel, son 12 yıldır oyunculuğun yanı sıra tiyatro eğitmenliğini sürdürmekteydi. 1974 yılında senaryo yazmaya başlayan Eryüksel, bugüne dek senaryo ve oyun yazımında muhtelif ödüllerin sahibiydi… TRT’de “Çığ” isimleri senaryosu, TOBAV’da “Başakzar” adlı oyunu, Kültür Bakanlığı Hasan Ali Yücel Oyun Yazarlığı Yarışması’nda “Gri Bölgeler” isimli oyunu ödüle layık görülmüştü… Çeşitli kitaplar yayınlamıştır. Emektar tiyatro ve sinema sanatçısı Kazım Eryüksel 22 Mayıs 2013’de İstanbul’da hayatını kaybetti.

 

Kitapları:

yildizlar-uzak-degil

 

Yıldızlar Uzak Değil kitabına kendi hazırladığı özgeçmiş de böyleydi: 

1945 doğumlu. 1963 yılında devlet Tiyatroları Çocuk bölümündeki oyuncu olarak görev alarak sahne ile tanışmıştır. 1965 senesinde İstanbul Belediye Konservatuarında Tiyatro bölümünü okuyarak yaşamını sanata adamıştır. O günden bu güne Tiyatro-Sinema-Tv Film ve dizileriyle ömür tüketen Eryüksel, türk tiyatorosunun hemen hemen hepsiyle çalışmış bilgi birikimini artırarak yılları geride bırakmıştır. Eryüksel son 12 yıldır Tiyatro Eğitmeninliğini oyunculuğunu yarısıra sürdürmüştür. 1974 yılında yazdığı senaryolarla, yayaım dünyasına da atılan Eryüksel, bu güne dek Senaryo ve oyun yapımından muhtelif ödüller alarak onurlandırılmıştır. T.R.T’den Çığ isimleri senaryosu, TOBAV’dan BAŞAKZAR adlı oyunu, KÜLTÜR BAKANLIĞI HASAN ALİ YÜCEL OYUN YÜZEL YAZIM YARIŞMASINDAN GRİ BÖLGELER isimli oyunuyla ödüllerine eklenmiştir.

  Bir çok oyunda önemli roller oynayan, bir çok dizide canlandırdığı unutulmaz karakter tipleriyle hepimizin tanıdığı Eryükselin son çalışması yıldızlar uzak değil inanıyorum ki gençliğe karanlıkta ışık olacak türde bir çalışmadır. Sevgilerle…        

bir-garip-yazgi

 

Adem Özbay

www.ademozbay.com

6 thoughts on “Bir Kazım Eryüksel vardı!

  1. Merhaba,Adem Bey, bu yazınızı şuan itibariyle görüp okudum. Öncelikle az da olsa Kazım Eryükseli hatırlamanız çok şık bir hareket olmuş. Bundan dolayı tekrar teşekkür ederim.. Rahmetlı Kazım ERYüKSEL ‘le tanışma şerefine erdim 2010/2011 sezonunda tiyatro eğitimi aldım evet çok uzun zamandan beri tanımıyorum.Ama bu süre zarfında onu tanıdığım için çok mutluyum maalesef ben de sizin gibi vefatından 1yıl sonra Hasbelkader karşılaştığım bir arkadaşımdan öğrendim.. Kazım ERYüKSEL asaletli, kibar tam bir İstanbul beyfendisiydi.Şuan duygularımı ifade etmekte zorlanıyorum yazınız çok duygulandırdı beni sitenizde böylesi kıymetli ve usta bir oyuncuyu hatırlayıp yer verdiğiniz için teşekkürlerimi bir borç bilirim. İyi çalışmalar dilerim

    1. Bu arada sayenizde ölüm yıldönümü olduğunu da öğrenmiş bulunmaktayım. Nurlar yağsın ç
      Üzerine Kazım ERYüKSEL ölümünün 3.yılında saygı ve minnetle..Allah rahmet eylesin.

  2. Unlu bir tiyatrocunun olumunu uzulerek ogreniyoruz sinema ve tiyatronun duayenlerinin boyle internet sayfalarindan ogreniyoruz allah rahmet eylesin bazi internet sayfalarinda istanbulda vefat etti diyor bazilarindada şarköyde diye aciklik getirirseniz sevinirim teşekkür ederim

  3. 1990 yılinda bakır köyde tanisdim.kazim abi ile.beştaş çocuk tiyatrosu adi altinda.bir organizasyon gerceklrstirdi.10 kisilik oyuncu kadrso icinde bende vardim.. bu degerli şahsiyetle irtibatimiz kopmasaydi simdi cok farkli yerlerde idik..mekani cennet olsun..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.