Adem Özbay Blog

Edebiyat, Sanat, Düşünce ve Yaşamak Üzerine

Edward-Gorey-kimdir
Google abimiz Edward Gorey için bir doodle yayınladı. Bilenler bilir ama bilmeyenler için söyleyeylim Edward Gorey Amerikada illüstrasyon sanatının en büyük ustasıdır. Bu alana can vermiş adamda diyebiliriz.
Edward Gorey sıradışı bir çizerdi. İnanılmaz bir düş dünyasını gerçek hayatla birleştiren bir sanatçıydı. Çizdiklerini bir kalıba koymanıza imkan yoktur. Sıradışı, fantastik aynı zamanda da tuhaf bir tadı olan çizimlerin ustasıdır.
Edward-Gorey-  Edward-Gorey-harika-cizimler
Edward Gorey gerek sıradışı kariyeri gerekse muhteşem zekası ile dünyamızın önemli çizerleri arasında çoktan yerini aldı.
Wikipedia’ya göre de Edward Gorey kimdir sorusunun cevabı şudur:
Edward-Gorey-cizimleri
Edward Gorey 1925 yılında doğmuş, nisan 2000 de hayata veda etmiştir. Edward Gorey 1925 yılında doğmuş, nisan 2000 de hayata veda etmiş bir gothic art çizeridir. Tim Burton’un, bu sanatçının çizimlerinden etkilendiği şeklinde bir söylenti vardır.
 fantastik-cizimler
Gorey, Bram Stoker, H. G. Wells, T. S. Eliot gibi büyük yazarların kitaplarına illüstrasyonlar yaptı. Ayrıca sonraki yıllarda bir çok popüler çocuk kitabına çizimler yapmıştır.
siradisi-cizimler
Gorey bir illüstratör olarak tarif edilir. Onun kitapları büyük kitapçılarda ve mizah ve karikatür bölümlerde bulunur. Gorey 100’den fazla kitap yazdı. Edward Gorey 75 yaşında öldü.
Edward-Gorey-ilistrasyon
Çizimlerinden örnekler:
Edward-Gorey-harika-cizimler  Edward-Gorey-resim Edward-Gorey-resimleri
Edward-Gorey-harika-cizimler

Bir önceki yazımız olan Salt Soyut'a hazır mısınız? başlıklı makalemizde mdern sergiler, modern sanat haberleri ve salt soyut hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir