Adem Özbay Blog

Edebiyat, Sanat, Düşünce ve Yaşamak Üzerine

David-Ogilvy-reklam

Blog yazarı arkadaşlar bana soruyorlar, daha iyi blog yazmak için ne yapabilirim? Tabi yazarlık macerasına soyunan arkadaşlar da soruyor.

İster dergilere yazın, ister blog yazın, ister kitap yazın daha iyi yazmak için her zaman bir yol bulunur.

Şunu da unutmayın “daha iyi, iyinin düşmanıdır”. Durmadan en iyiyi yazayım diye kendinizi kasarsanız ümidinizi kaybedebilirsiniz. Bu yüzden öncelikle daha önce yazar olmakla ilgili şu yazımı bir gözden geçirin sonra da konumuza kaldığımız yerden devam edelim.

Mad Man dizini seyredenleriniz varsa dahi reklamcımız Don Draper’i hemen hatırlayacaksınız. İşte o abimiz ünlü reklamcı David Ogilvy‘den ilham alınmış.

David Ogilvy kim derseniz uzun hikaye, ama kısaca harika bir reklamcı.

david-ogilvy

Dünyanın en ünlü reklamcılarından olan David Ogilvy, Oxford eğitimini yarım bırakır. Paris’te şef olarak geçirilen yıllar ve sonrasında kapı kapı dolaşıp ocak satma macerasına girişir. Washington’da gizlice İngiliz ajanı olarak çalıştı ve bir dönem Pennsylvania’daki Amiş kasabasında çiftçi olarak yaşar. Madison Bulvarı’na bu tuhaf geçmişi ile donanmış şekilde gelişinden sonraki birkaç yıl içinde, tarihteki en etkili reklam kampanyalarından bazılarını hayata geçirir, reklam dünyasının harika adamı olur. 

Nev-i şahsına münhasır, etkileyici karakteri ve alıntılanmaya değer sözleriyle tanınan Ogilvy, güçlü bir kişilik ve içgüdüleri kuvvetli bir liderdir. Ajansında benzersiz bir kurumsal kültür oluşturdu ve sektöre ince zevk, kalite ve profesyonellik getirir. Marka imajı kavramını, araştırmaya dayalı reklamcılığı ve doğrudan pazarlama disiplinini şiddetle savunurken, Ogilvy & Mather’ı dünya çapında bir kurum haline getirir. Bir yandan tüketiciye saygı gösterilmesini teşvik ederken, yaratıcı zekası ve reklamın görevinin eğlendirmek değil ürün sattırmak olduğunu söyleyen cazip mesajıyla yeni müşteriler kazanır ve 1998 yılında arkasında birbirinden güzel reklamlar bırakarak bu dünyaya veda eder. Özellikle reklamcılık alanında çalışan herkesin ilk bilmesi gereken ve okuması gereken kitapların da yazarıdır. 

David-Ogilvy-kimdir

İşte bu dahi amcamız “nasıl daha iyi yazarım” diyenlere 10 tavsiyede bulunuyormuş. Tavsiyeleri yapanın bir kelime cambazı olduğunu, reklamlara bir cümlesi ile hayat verdiğini bilince, tavsiyelerine kulak kabartmakta fayda var.

Hadi bakalım neler söylemiş David Ogilvy amcamız hep birlikte bakalım:

writing-that-works

  1. Roman Raphaelson’un “Writing That Works” kitabını oku. Hatta üç defa oku. (İlk fırsatta kitaba ulaşıp sizin için kitaptan notlar paylaşacağım.)
  2. Konuştuğun gibi yaz. Doğal ol. (Kesinlikle, benim de felsefem bu.)
  3. Kısa kelimeler, cümleler ve paragraflar kullan. (Ne kadar kısa, o kadar okunası, aynen katılıyorum.)
  4. Kendini büyük yazar gibi gibi gösterecek jargonları kullanmaktan kaçın. (Daha argo bir ifade vardı, yumuşattım, kesinlikle haklı.)
  5. Hiçbir konuda iki sayfadan fazla yazma. (Yazsan da kimse okumaz zaten.)
  6. Alıntı ve aktarımlara dikkat et. (Emeğe saygı gösterirsen okur da sana saygı gösterir.)
  7. Bir bilgi notunu asla yazdığın gün yollama. Ertesi sabah sesli olarak oku ve yeniden düzenle. (Biraz zaman geçip bakınca bazı yazılarda düzeltme gerekebiliyor, önemli bir nokta.)
  8. Eğer önemli bir şeyse, daha iyi hale getirmek için bir arkadaşından yardım iste. (Özellikle de deneyim gerektiren, hassas bilgi gerektiren durumlarda.)
  9. Yazı, mektup ya da bilgi notunu yollamadan önce alıcıdan ne istediğinin son derece açık ve net olmasına dikkat et. (Bunu yazı alanına çevirirsek ne istediğini açık söyle olur herhalde.)
  10. Eğer derdin ‘işin yürümesi’ ise, YAZMA! Git adama ne istediğini sözlü olarak anlat. (Evet iletişim imkanı varsa, derdini direkt anlat. Harika.)

Bu 10 madde hem yazma hem iletişim kurma konusunda hayati bilgilere sahip.

Eğer blog yazarlığı yapmak istiyor, kitap yayınlamak istiyor, dergilerde yazmak istiyorsanız, bu önerileri baş tacı yapın derim. 

*

Adem Özbay

31 Ocak 2013, NY

www.ademozbay.com

Not: Bu 10 maddeyi ilk olarak sevgili Serdar Kuzuoğlu yayınlamıştı. Ben biraz değişiklik yaptım ve parantez içindeki yorumlar bana ait. Faydalı olması dileğimle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.