Adem Özbay Blog

Edebiyat, Sanat, Düşünce ve Yaşamak Üzerine

varlik-dergisinde-siir-yayinlamak

Kelebeğin Rüyası filmini seyredenler hemen hatırlayacaklardır. Zonguldaklı veremli şairlerimiz Muzaffer Tayyip Uslu ve Rüştü Onur‘un en büyük sevdaları o zamanların en belirleyici edebiyat dergisi olan Varlık‘ta bir şiirlerini yayımlatmaktı.

kelebegin-ruyasi-

Kelebeğin Rüyası filminden bir sahne

Şair ve yazarların dergilerde ürün yayınlatma maceralarını ancak şair ve yazarlar bilir. Çok sancılı ve zahmetli bir süreçtir. Ama ilk şiir yayınlandı mı da, dünyalar onların olur. Eskiden 1-2 dergi varken geçerliydi tabi bu durum. Şimdi maşallah her köşede bir dergimiz var.

Olsun da bence mahzuru yok. Gençlerin ürünlerini yayınlaması ve daha çok şiir okuruna ulaşmasının başka bir yolu yok. İnternet var diyeceksiniz ama, şiir için esas olan kalıcılıktır. Bir edebiyat dergisinin sayfalarını süslememiş şiir her zaman boynu bükük bir şiirdir.

Bizim dönemin dergileri arasında şiirin yayınlanmasının en zor olduğu dergi Dergah‘tır. Dergah‘ın eski Varlık olduğunu da söyleyebiliriz hatta. Mustafa Kutlu‘nun titiz işlemlerinden geçmek her babayiğidin harcı değildir. Sonrasında bir süre İbrahim Tenekeci ilgilendi içerikle. Şu an kim ne yapıyor açıkçası bilgi sahibi değilim Dergah hakkında.

Neyse bu girişi neden yaptım, meseleye geleyim.

Dostlarım bilir, mezar taşları fotoğraflıyorum. Ama hikayesi olan mezar taşlarını. Yakında onlardan bir çoğunu sizlerle paylaşacağım. Ayrıca artık fotoğraf konusunda bana yol gösteren bir öğretmenim var. Şu derslerimi bir bitireyim, daha iyi fotoğraflarla karşınızda olacağım. Buradan sevgili fotoğraf hocama teşekkürlerimi sunuyorum.

Kelebeğin Rüyası‘nı seyretmiş Muzaffer ile Rüştü‘nün dramına üzülmüş bir halde Edirnekapı Mezarlığı’nda dolaşırken karşıma birden Varlık çıkmasın mı?

Hikayemiz şu: 1942 – 2009 yılları arasında yaşamış Yücel Kut Aktensel’in torunu olduğunu düşündüğüm Vefa Akın Aktensel dedesinin mezarına Varlık dergisinin Mart 2010 sayısının kapağını çerçeveleterek koymuş. Çünkü o sayıda bir şiiri dergide yayınlanmış.

varlik-mart-201

Ayrıca mezun olduğu okulun not durumunu gösteren bir belgesini de yine çerçeveletmiş ve dedesinin mezarına koymuş.

Torununu çok seven ve onun şiir yazmasını destekleyen bir dedenin zamansız kaybından sonra onu mezarında mutlu etme adına böyle bir inceliği düşünenleri tebrik ediyorum. Varlık’ın Mart 201 sayısına ulaşamadım. Yoksa o şiiri burada yayınlamak istiyordum. Elinde olan varsa iletirse yazıya ekleriz dostlar.

Evet, hayatımızın her anı bir hikaye.

Bu hikayeyi devam ettiren son dostumuz da mezar taşlarımız. Onları mezarlıklar içinde kuru kuruya bırakmayalım derim. Hatıraları, hayalleri, aşkları, hüzünleri yaşatacak şekilde mezar taşlarını inşa edelim. 

Yaşayan insanlar kadar artık başka bir dünyanın insanı olmuş, kaybettiğimiz insanların da hikayeleri yaşamayı hak etmiyor mu sizce?

varlik-dergisinde-siir-yayinlamak

varlik-ilginc-olaylar


varlik-mazartasivarlik-siir

*

10 Mart 2013

www.ademozbay.com

 

 

 

One thought on “Dede dede, Varlık’ta şiirim yayınladı!

  1. Benim de ilk şiirim Varlık’ta yayınlandı. O yüzden bu şairlerin heyecanlarını çok iyi anlayabiliyoru. Varlık’ın o sayılarını ancak sahaflardan bulabilirsiniz hocam.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.