Adem Özbay Blog

Edebiyat, Sanat, Düşünce ve Yaşamak Üzerine

dershane-yorumlari

1993 yılıydı. Çaycuma lisesi son sınıf öğrencisiydim. Okulda çalışkan bir öğrenci olduğum için pek ÖSS’ye hazırlanayım havasında değildim. Okuldaki hizmet grubuna yakın öğretmenlerden biri ısrarla beni Zonguldak’taki hizmete ait bir dershaneye yazdırmaya çalışıyordu.

Babam madenciydi ve bir dershane paramız asla çıkmazdı. Zaten ay başlarını zor getiriyorduk.

Bu öğretmenimle Zonguldak’taki dershaneye gittik. Muhasebeyle konuştuk. Sözlü olarak ücretsiz gidip geleceğimi anlaştık. Sadece kitap dergi parasını verecektim. Onu da bir yerden bulurum diye kabul ettim.

O gün derslere girdim. Herhalde 4-5 ders. Cumartesiydi.

Pazar günü sabah tekrar geldim. Ders başlamadan muhasebeden beni çağırdılar. Ve kitap dergi parasına ilaveten aylık ücretin yarısını ödememi istediler. Ben bunu ödeyemeyeceğimiz söyleyince dershaneye devam edemeyeceğimiz söylediler. Ben o gün mahzun bir halde akşama kadar Zonguldak caddelerinde dolaştım. Akşam geri geldim.

O iki günden kalan tek güzel şey Çaycuma’dan Zonguldak’a yaptığım kara tren yolculuklarıydı.

Neyse efendim fazla uzatmayayım bu olay böyle kapandı.

Sonra ben ÖSS sınavına girdim ve ODTÜ’yü kazandım.

Sınavdan sonra kendimize sinema ziyafeti çekmek için Zonguldak’a gittiğimizde gözlerimize inanamayacağımız bir manzara ile karşılaşmıştık. Dershane ana caddede çok belirgin bir yerdeki yüksek katlı bir yerdeydi. Dershanenin tepesinden caddeye kadar inen büyük bir ÖSS’yi KAZANAN ÖĞRENCİLERİMİZ afişi vardı. Tahmin edelim bakın listenin en üstünde adı en büyük puntolarla yazılan kimdi. Tabi ki bendeniz: ADEM ÖZBAY – ODTÜ

1 günlük dershane maceramdan kalan anım bu kadar.

İyi kötü her yönüyle tartışıp bu olayda da öyle karar vermek lazım diyorum.

Sağlıcakla efendim.

 

*

 

Adem Özbay

www.ademozbay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.