Adem Özbay Blog

Edebiyat, Sanat, Düşünce ve Yaşamak Üzerine

Yeni şeyler söyleyen insanlara karşı bir önyargımız var. Nedense dogmatik inanışlarımız yüzünden hiç kimseyi dinlemiyoruz. Bunlardan biri de Edip Yüksel. Kendisini takdir eden az bir kesim olmakla birlikte, kardeşleri olan Müslümanların büyük bir çoğunluğu ondan nefret ediyor. Gerçi neden ettiklerini de bilmeden! Ben Edip Yüksel’i tarafsız bir şekilde izlemeye devam ediyorum. Katıldığım bir çok tespitleri olduğu gibi katılmadıklarım da var.

Kendisi hakkında ufak bir yazı yazmak istedim. Zaman zaman çeşitli web sayflarında, Facebook’ta Edip Yüksel hakkında yazılan aşırı nefret ve aşağılama mesajlarından biri olmayacak tabi ki bu yazdığım. Ya da yine kendisini takip eden çekirdek okurları gibi bir övgü dolu bir yazı. Sadece orta yolu bulup Edip Yüksel’den neden ve niçin nefret etmemiz konusunda bir yazı yazacağım!

Kendisini çoğu okurlarımız tanır ama tanımayanlar için üç cümlede kendisini tanıtalım:

1: Son yüzyılın önemli alimlerinden sayılan Sadrettin Yüksel‘in oğludur.

1: Meşhur sağ – sol çatışmalarında sol‘un Deniz Gezmiş‘ine karşılık sağ‘ın sembol isimlerinden Metin Yüksel‘in abisidir.

3: Kuran’da 19 rakamıyla bir sistematik şifre ve kodlamanın olduğu savunan 19 grubunun en tanınan ideologlarından birisidir. (Bilgi için www.19.org)

Çok iyi bir eğitim aldığını, 3-4 dil bildiğini, Amerika’daki ciddi üniversitelerde dersler verdiğini de yazmak isterdim ama bunlar magazine girmediği için üzerinde hiç durmuyorum.

Evet daha detaylı bilgi öğrenmek isteyenler Edip Yüksel‘in tabiriyle “hazreti google”ye başvurabilirler. Biz gelelim 10 nedenimize:

1: Hatırlarsınız bir reklam vardı: ‘Siz hala annenizin deterjanını mı kullanıyorsunuz?’ diye. Eğer ‘Evet ben, hala annemin, dedemin, atalarımın dinini kullanıyorum, zerre kadar da üzerinde kafa yormam.’ diyorsanız gönül rahatlığıyla Edip Yüksel‘den nefret edebilirsiniz.

2: Yine bir şampuan reklamında ‘Giriyorum, çıkıyorum.’ sloganı vardı. Onu gibi sizde ‘İnanıyorum, tutuyorum, kılıyorum, yapıyorum, gerisine karışmıyorum.’ diyenlerdenseniz şampuanla pırıl pırıl olmuş saçınızı taşıyan kafanızla, rahat rahat Edip Yüksel‘den nefret edebilirsiniz.

3: ‘Bu işler akılla, makılla olmaz, inanırsın biter kardeşim.’ diyenlerdenseniz ve aklınızı bu işe yormak işin zerrece kullanmayacak kadar çok seviyorsanız, aklınızla bin yaşayıp Edip Yüksel‘den bolca nefret edebilirsiniz.

4: Takvim yapraklarında, cami çay ocaklarında ilim tahsil etmiş emekli namaz kılıcı amcalarca ve televizyonlardaki ramazan programlarından söylenen her kafiyeli, ağdalı, cümleyi İslam peygamberinin hadisi olarak olarak kabul edip, ‘Hadis de Kuran kadar önemlidir, tartışmam, uydurma olduğu daha ilk harfinden belli olan tüm hadislere bile sahip çıkarım.’ diyorsan o zaman “Benden yüzyıllar sonra gelecek ve uydurmuş sözlerimi reddecek Edip Yüksel’den nefret ediniz, cennete giriniz.’ hadis-i şerifi uyarınca Edip Yüksel‘den bol sevap umarak nefret edebilirsiniz. (Not: İş bu hadis, google oğlu faceden, ondan da  twitter kızı gmailden, ondan da, www amca oğlu ftp’den sizlere nakledilmiştir. Doğruluğu konusunda içinizde en ufak bir şüphe olmasın. Olursa da Edip Yükselden nefret edin, geçer.)

5: ‘Kuran’ı Arapça severim, Türkçe’siyle işim olmaz. Okuyup anlamaya çalışsam, üzerinde kafa yorsam nolacak ki. Ben bu kadar eşek yükü kadar cilt cilt kitap yazmış alim efendilerden daha iyisini mi bilecem?’ diyenlerdenseniz, alıp elinize Arapça Kuran’ınızı canınızın istediği kadar Edip Yüksel‘den nefret edebilirsiniz.

6: ‘Bu güne kadar o kadar adamlar meal yazmış, tefsir yazmış, bundan sonra yazılmasına, üzerinde çalışılmasına” gerek yok diyenlerdensen zaten Edip Yüksel’den nefret etmek için en kral bahanen var demektir. Durma canın çektikçe et derim.

7: ‘İçtihat kapısı kapanmıştır, eski adamlar dinimiz ile ilgili söylenmesi gereken her şeyi söylemişlerdir, bizim de kafamız zaten onlar kadar çalışmaz.’ diyenlerdensen, Edip Yüksel‘den sadece nefret etmekle kalmamalı, üstüne günde beş defa da lanet okumalısın ki hak yerini bulsun.

8: ‘Benim şeyhim, liderim, büyüğüm her şeyi bilir, o benim koruyucumdur, şefaatçimdir, o şefaat etmezse cennete giremem, o müsaade etmezse bir gıdımlık nefes bile alamam.’ diyenlerdensen, Edip Yüksel‘den öyle çok nefret etmelisin ki, şeyhin şefaatinin üstüne sana cennette 101 odalı köşk ile her odaya 101 bakire huri vermeli. Aşağısı kurtarmaz, ama üstü için pazarlık edebilirsin. Bence etmelisin de. Şeyhler bu günler için var.

9: ‘Kadın dediğin kaburga kemiğinden yapılmış ikinci sınıf insan grubundan olup, sadece erkeklere hizmet için vardır.’ deyip bir de üstüne Edip Yüksel‘den nefret ediyorsan, üstüne de senin bu düşüncelerine iman etmiş bir kadın buluyorsan ve keyfini sefasını sürüyorsan, valla ben bile sana imrenirim Edib Yüksel‘i de Facebok’ta arkadaşlıktan silerim.

10: ‘Kardeşim ben öyle oturup düşünmekle, tartışmakla, iyiyi doğruyu aramakla vakit kaybedemem. Ne dersem odur, burnunum dikine giderim, inandıklarımın hepsine ömrüm boyunca delikanlı gibi sahip çıkarım. Zaten delikanlı adam dediğin bir duyduğuna ömrü boyunca inanan adamdır.’ diyorsan sana da delikanlı gibi dört dörtlük Edip Yüksel‘den nefret etmek yakışır.

*

‘Bu 10 neden yetmez benim daha çok nedenim var.’ diyenler tabi ki bizle paylaşabilirler.

Ha yeri gelmişken bu yazıdan Edip Yüksel ismini çıkartıp onun yerine tarih boyunca düşündüğü için, araştırdığı için, kafasının içindeki aklı çalıştırdığı için sürülmüş, öldürülmüş, lanetlenmiş binlerce insanın isimlerini de tek tek koyabiliriz. Dini, düşüncesi, inancı, fikri, ideali ne olursa olsun eskinin çürümüş, deforme edilmiş, içi boşaltılmış saçma inançlarla mücadele eden herkes burada Edip Yüksel‘in ismi yerinde de yer alabilir.

Mesala benim ilk adaylarımdan biri Çukurovalı özgürlük/düşün adamı  Ekmel Ali Okur olurdu.  Ve sonrasında farklı düşündüğü farklı söylediği için hakarete uğramış, öldürülmüş binlerce isim…

Edip Yüksel‘e katılmadığım çok nokta var. Hatta bazen üslubunu hiç beğenmiyorum. Ama bu onu dikkatle dinlememe ve anlamaya çalışmama engel değil.

*

Sevgili dostlar.

Korkmayın.

Cesur olun.

Zihninizi temizlemede, kalbinizi yenilemede, inançlarınızı gözden geçirmede, sahih bir iman peşinde koşmada, Allah’ı daha çok sevmede cesur olun.

Ben öyle yapmaya çalışıyorum.

Biliyorum ki, yanlışlarım olursa da, doğru yola giden tüm yollar yanlış yollardan geçer.

Bu yazıyı da tüm özgürlük savaşlarına/savaşçılarına adıyorum, adı, şekli, nedeni, amacı ne olursa olsun. Özgürlüğe.

Biliyorum ki, ancak tam olarak özgür olursak tam olarak inanabiliriz.

Sevgilerimle…

*

Adem Özbay

31 Ocak 2013, NY

 

 

**********************************************************

Yazıyı tamamladıktan sonra yazıya koyacağım Edip Yüksel resimleri ararken Metin Yüksel resimleri de çıktı karşıma. Bu yiğit delikanlıya da bir selam göndermezsek ayıp olur.

23 Şubat öldürüldüğü tarihmiş. Allah rahmet etsin.

Resim çektirdiği dükkanın adı Foto Hürriyet‘miş. Tam Metin‘e yakışır bir fotoğrafçı…

metin_yuksel

 

 

 

 

 

36 thoughts on “Edip Yüksel’den Nefret Etmek İçin 10 Neden!

 1. Adem Bey,

  gerçekten hoş bir yazı olmuş.
  Doğru ve özetleyici bir tespit.
  saygılarımla.

   1. mehmet aytimur sayın adem özbay,ikinizede karılmıyorum.sizin kaşındaki insanı eleştirebilmen için ondan dha bilgili daha ahlaklı daha inançlı bir insan olman lazım.ben ikinizinde önünde diz çöker secde ederim,neden her insanda allah varlığı olduğu için.o insanlaştıramadıklarınız.nefislerinizede saygı duymam.iki insanın karşısındakini eleştirebilmesi için kaşındakinden her yönünle ondan üstün olman lazım.adem bey ve edip bey siz biliyormusunuzki bir ayetin ayrı ayrı yedi manası vardır.bunuda ancak allah katına ulaşan veliler açıklayabilir.ikinizde boşuna konuşmayın.onlada bilmeyenlerin ağzına sakız olmasın diye konuşmazlar sadece ehli ile konuşurlar.hoşça kalınız.

    1. Bi dinsizi savunmayin mehmet aytimur bey dinden çikan insanlari savunmak imana zarar verir

 2. daha evvel müritleri tarafından onlarcası üstelik daha iyi ifadelerle yazılmış klasik”ben burdayım” yazısı.demode..

  1. Bu yazı olmasaydı sen “burda” olduğumu nerden bilecektin sevgili Kerem. Bizi buluşturduğu için yazı da yerini buldu şükür.

 3. Yazınızı ve kaleminizi çok beğendim. Edip Bey ile ilgili önyargısız tutumunuz takdire şayan. Barış üzerinize olsun.

 4. Edip Yüksel ve Yaşar Nuri Öztürk gelinen noktada payı olan insanlar ve ikisini aynı anda evimde misafir edip videolarını youtube de yayınladım
  Edip Yüksel, 19 mucizesi olmamış olsa,biz kur-anı diğer kitaplardan farklı bir Allah kelamı olarak bilemezdik diyor. Yani 19 mucizesine inanmayan için Kur-anın Allah kelamı olduğu bilinemeyen bir durum oluşturur ve bu insanın kuranı değerli bir kitap olarak görmesi çelişir diyor. Mucize çelişkisizliktir ve çelişkisiz olan her kural Allahın kuralıdır. Edip yanılıyor ve bu yanılgı pek çok konuda onu yanıltacak kadar büyük bir yanılgı.

 5. tamamen taraflı bir yazı olmuş. Büyük ihtimalle ediP yüksel fanlarından birisi…

 6. Edip, “şimbik”in teki. Kur’an’ı kendi aklıyla yorumlayıp anlayabileceğini zanneden bir “ukela”. Yani “Hevasını(aklını) kendisine ilah edinmiştir(25:43), müşriktir. (Kendisi de “mürted olmak”la övünmektedir, zaten.)

 7. Facebook geçmişime bakıyordum ne zaman ve nasıl sorgulamaya başlamışım diye en son şu sonuca ulaştım.2 ARALIK 2013 de bu yazıyı okuyup beğenmişim. Film orada kopmuş.Allah razı olsun. fazla söze gerek yok bilen bilir indirilen din’in nasıl bir huzur kaynağı olduğunu.Allah dileyeni/dilediğini hidayete erdirir. Sadece ama sadece bir kere baştan sona inanarak/anlayarak Kur’an meali okuyan bir insan zaten onu bir daha bırakamaz. O artık eski kişi değildir.

 8. Adem bey yazdıklarınıza ve yorumlarınıza katılıyorum.Bundan sonra da Edip Yüksel’i takip etmeye devam edeceğim.

 9. Bazı hatali cikislari olsa da özellikle bu 19 mucizesi uzerinde yanildigi dusuncesindeyim cunku bazi ayetleri kendince nesh ediyor 19 mucizesine uymadigi icin ama cesur ve dik durusundan dolayida kendisini kutluyorum.

 10. Edip Yüksel’in kur’anla ilgili çalışmalarına katılıyorum. Siyasette 3 maymunu oynayıp Kürtleri Alevileri ve Amerika’yı eleştirmemesini nasıl izah edecek merak ediyorum. Hadi amerikanın kucağına oturmuş Fethullah Gülen gibi onun borusunu çalacak ya diğerleri. Bence biraz daha objektif olmalı.

 11. edip yükseli kutlarım cesur dürüst ve net hurafalığı red eder
  bence çok objektif allah yardımcısı olsun

 12. din tücarları dini kulanarak camaat yoluyla topladıkları paralarla ve müridleri yolu ile dini şirket halıne getirenler bu adamı(edip yükseli)sevmezler
  mürşidi olmayanın mürşidi şeytındır diyorsunuz ya (yanı bir şeyhe üye olun)
  benim mürşidim s.a.v dir diyor bende öyle diyorum

 13. Başlığını gördüğüm an geçirdiğim ufak bir tereddütün ardından makalenizi büyük bir zevkle okuyordum (Edip Yüksel’i uzun zamandır sosyal medya hesaplarından takip ediyorum ve (her ne kadar her görüşüne katılmasam da) kendisine saygı duyuyor ve düşüncelerini beğeniyorum)

 14. sana haber yazma yetkisi verenin de. o yazdığın kendi hayalinden yazma haberlerinide. o kalem tutan ellerini de bip bip

 15. Bu kadar taraflı ve yönlendirici bir yazı yazıpta “tarafsız bakis açım bu benim” derken içinizden bir Allah’tan korkma hissi uyandı mı sizde? Çok merak ettim..

  1. Tarafsız değilim, Allah’ın tarafından, hurafelerin ve uydurma dinin karşısındayım. Selam ile…

  2. Edip yuksel murteddir.musriktir.onu dinleyenler sapitabilir..dikkat edin yasarnuri ozturk de oyleydi.adam allah dostlarina bile dil uzatacak kadar küstah .tarafli bir yazı olmus.hic mi hic beğenmedim resmen rezalet.edip yuksel manyagin tekidir

 16. Dünyada bir tek yanılar hizipleşen türlü tarikatler, cemaatlar binlerce adı duyulmayan çeşıtli guya islam teşkilat vakıflar dahada çeşit çeşit.
  ortak bir özelikleri hepsinin bana gel çağrısı ve dünya menfaatlarıdır.
  ne Kur,an rehberliği venede Kur,anın inşa ettiği gerçek peygamber yaşamı var.
  eğer olsaydı zaten bu kadar dünya ön planda olmazdı.
  bu cekişmeler, hizip venede tarikat camat cekişmeleri olurdu TATIŞTIRAN DULIK VE MENFAAT VE CIKARLARDIR.
  EDP BEYİN BEYENİLMEYEN DENİLEN FİKİRLERİNE GELİNCE GOĞRU KONUŞTUKLARI EN AZ KULA KULUĞA BİR SINIR CİZİYOR.

 17. ben derimki edip yükselide okuyun zarar gelmez ama ben hakkı yılmazı daha çok okuyorum arapçası muhteşem meallerde kendince yorum yapmıyan bir ilim adamı

 18. Bu yazınızda daha çok Edip Yüksel’den nefret ettirmek yerine gizliden gizliye onu övdüğünüzün farkındalığını umarım tüm okurlar anlamıştır.

 19. Ahmakça bir yazı. Ali imran suresinin ilk sayfasını açıp oku. Müteşabih ayetleri kafasına göre tevil edenlerin akibetini oku. Allah seni bildiği gibi yapsın. Başka bir şey demiyorum sana.

 20. Cennet annelerin ayakları altındadır deyince kabul et, kadın kaburga kemiğinden yaratılmış deyince kabul etme. Ulan (kusura bakabilirsin)! Her iki cümle de mecazi. Yani derin anlamı var. Senin anladığın gibi düz anlarsak şöyle mi dememiz lazım : cennet çok geniştir annelerin ayağı küçüktür, cennet annelerin ayağının altına sığmaz, bu hadis akla bilime aykırıdır çüüüşşş derler adama. Bende diyorum çüüüşşş! Kadın kaburga kemiğinden dwmek, kadının tam istediğin tarzda olmadığı, farklı mizaçta olduğu, onu istediğin kıvama getiremiyeceğin, zorlarsan kıracağın gibi derin anlamlara gelir.

 21. Aferim A-dem efendi..
  Bir insanın, “bu kadar ustalıkla kolay kolay kabullenemiyecek kişiyi zıt ifâdelerle övüp reklam etmesi” diye buna derim..!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.