Adem Özbay Blog

Edebiyat, Sanat, Düşünce ve Yaşamak Üzerine

müthis-sayilar

Evet ne kadar büyük bir olay değil mi. Dünyanın en büyük asal sayısı keşfedilmiş. Bu çok önemli haber de gazetelerin sayfalarında yayınlanmış, şimdi de internette dolaşıyor. O kadar çok paylaşım yapılmış ki, meğer bizim haberimiz yokmuş, en büyük sorunumuz bu sayının bulunması imiş!

Bazen çok şaşırıyorum. O kadar üfürükten meselelere ilgi gösteriyoruz ki. Facebook ve Twitter sayfalarında özellikle nabız yoklamak için dolaşıyorum. Aşk meşk zaten klasik, ona birşey dediğim yok. Ama böyle bir konu çıkınca hep birlikte insanların paylaşması, peşinden sürü gibi gitmesi üzücü bir durum.

Neden?

Şundan! Hayati meselelerimizi içeren yazılar, düşünmemiz gereken, sorgulamamız gereken paylaşımlar hiç yapılmıyor.

Şu Allah’ın verdiği aklı kullanmamak için ne kadar da çabalıyoruz. Aynı çabayı kullanmak için göstersek harika olmaz mı?

Lütfen biraz düşünelim. Hayatı düşünelim, inançlarımızı düşünelim. Gerçek ve sahih bir iman için çabalayalım.

Hayatı iyi yaşamak için çabalayalım.

“Bırak bunları Adem efendi, karnımız bunlara tok, şu asal sayı neymiş, onu söyle bize.” diyecekler de olacaktır mutlaka bu yazıyı okuyanlar arasında.

Onlar içinde haber bu, iyi okumalar, iyi uyumalar:

enterasan-rakamlar

Çünkü asıl kendi meselelerimzide

“Mersenne.org”da yapılan açıklamada, 17 milyon 425 bin 170haneli sayının Missouri Üniversitesi’nden matematikçi Curtis Cooper tarafından keşfedildiği belirtildi.

2008 yılında keşfedilen 12 milyon 978 bin 189 basamaklı sayı, en uzun asal sayı kabul ediliyordu.

 en-büyük-sayi

Cooper, “2 üzeri 57.885.161 eksi 1” olarak tanımlanan sayıyı asal sayıları bulmaya adanmış devasa bir gönüllü bilgisayarlar ağının yardımıyla bulduğunu söyledi.

Büyük İnternet Mersenne Asal Sayı Arama (GIMPS) ağı, saniyede 150 trilyonhesaplama yapan 360 bin işlemci kullanıyor.

“Mersenne Asalları” olarak da bilinen asal sayıların özel bir sınıfının 48. örneği olan sayı, Cooper’ın şimdiye kadar keşfettiği üçüncü asal sayı oldu.
“Mp = 2n- 1” olarak formüle edilen Mersenne Asalları, 17. yüzyılda bu sayıları keşfeden Fransız matematikçi Marsin Mersenne‘in ismini taşıyor. Şimdiye kadar bu sayılardan sadece 47 tane keşfedilmişti.

Marin-Mersenne

Keşif, Cooper’a 3 bin dolarlık GIMPS ödülü kazandırdı.

(Kaynak: gazeteler)

*

Adem Özbay

8 Şubat 2012, NY

www.ademozbay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.