Adem Özbay Blog

Edebiyat, Sanat, Düşünce ve Yaşamak Üzerine

vidoo-filmler

Antikacıları gezmeyi çoğu insan gibi ben de çok seviyorum. Sahaf gezmenin tadı ayrıdır. Antika gezmenin de. Antikada kullanılmış binlerce eşya, binlerce hatıradır aynı zamanda. Onları kullanan insanların hikayelerini anlatır bize. Kim bilir şimdi belki vefat etmiş, belki yaşlılığının son demlerini yaşayan binlerce insanın yaşam hatıraları.

Bu gün dolaştığım antikacının arkasında eski video kasetleri ile karşılaştım. Hemen benim de video hatıralarım canlandı.

Öğrenci evimizde videomuz vardı. Her hafta sonu mutlaka yeni gelmiş videolardan kiralardık. Red Kit, Yaramaz Çocuk en çok seyrettiğimiz filmlerdi. Bol bol karate filmleri de seyrederdik. 

vhs-filmler

Videocumuz öyle yeni filmleri hemen getirmezdi. Ağır abi takılırdı. Sonra işin başına oğlu geçmişti de film arşivi biraz zenginleşmişti.

Tabi o zamanlar sinemaya sadece eğlence gözü ile bakıyorduk. Eğlendiren filmlerin peşinden koşuyorduk.

İlk sinemaya gitmem de bir arkadaşın beni Zonguldak’a götürüp, şehir sinemasına götürmesiyle olmuştu. Ey gidi Recai ey, bilmem okur musun bu yazıyı. Ama hayatımda ilk sinema arkadaşım olarak kayıtlısın.

Neyse, bu gün antikacıda o eski filmlerin vhs kasetleri ile karşılaşınca şöyle bir hafıza taraması yapıp hangi filmleri seyretmiştim diye düşündüm. Lakin bizim eski filmler bayağı eski kalmışlardı. Amerika’da video kaset yani VHS olayı yakın zamana kadar var olduğu için daha çok son 10-15 yılın filmleri vardı.

titanik-filmi

Titanik, Schindler’in Listesi,  Cesuryürek, Baba gibi gişe filmlerinin videoları baş köşedeydi. Sorduğumda da hala bunlardan film seyreden bir grup olduğunu öğrendim.

Ben yaşlılardır herhalde deyince “Hayır tamamı gençler.” deyince anladım ki nostalji seven gençler bu videoların ölmesini istemiyorlar.

İşte böyle. Ufak bir olay sizi alıp hatıralarınıza götürüyor.

cesuryürek-filmi

 

Ben de bu gün bu güzellikleri sizinle paylaşayım istedim. Belki de sizin hatıralarınıza bir vesile olur bu yazım.

Güzel hatıralar tadında yaşamak dileğiyle..

*

Adem Özbay

29 Ocak 2013, NY

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.