Adem Özbay Blog

Edebiyat, Sanat, Düşünce ve Yaşamak Üzerine

fuar-adem-ozbay

Dostlarımızın davetleri sonucunda vira bismillah dedik yola düştük Adana’ya viran olduk. Çukurova Kitap fuarının 7.sinde imza sohbet programlarımız için yazar dostlarımızla standlara doluştuk. Kimler yoktu ki: E. Ali Okur, Selçuk Alkan, Yüksel Mert, Zeki Çoşkunsu, Davut Can

Fuarları severim ama nasıl fuarları. Uluslararası bir çok fuarı gezdim. Özellikle kitap fuarlarını. Ama bizim Türkiye’de icra ettiğimiz fuarlarla pek alakası olmayan fuarlar. Nasıl mı?

Fuar zaten ürünlerin tanıtılmasını amaçlayan bir etkinliktir. Biz de nasıl olmuş ise fuarlar tam bir salı pazarına dönmüş ve tek amaç satış olmuş. Malasef biz yazarlar için pek hoş bir durum değil. Ama yayıncılar için de zaruri bir durum. Nedenine gelince hiç bir destek yok fuarlar için.

Normalde fuarlarda yeni kitaplar tanıtılmalı, okurlar yazarlar ile tanışmalı, ajanslarla yeni yazar bağlantıları kurulmalı. Ama yayın evleri fuarlara çok fazla masraf yapıyor. Herhangi bir destek almadığı için de kitap satarak masraflarını karşılamaya çalışıyor.

Umut ediyorum ki fuarlarımız zaman içinde böyle bir dönüşüm yaşar. Biz de okurlarımızla satış kaygısı olmadan sohbet edip, imza yapabilir hale gelebiliriz.

Bunu can-ı gönülden istiyorum.

Adana’da fuara uğrayan dostlar lütfen selam vermeden geçmesinler. (A-107 standı)

Sevgiler.

 

*

Adem Özbay

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.