Adem Özbay Blog

Edebiyat, Sanat, Düşünce ve Yaşamak Üzerine

taksin

Gezi olayları kim ne derse desin bizler için bir milat. Artık dedelerimiz ve babalarımız gibi takım tutar gibi parti tutmadığımızı, koyun gibi güdülmek istemediğimizi, gerektiğinde sözümüzü söyleyecek bir özgüvenimiz olduğunu gösteren bir milat.

Ben konuşan, hakkını arayan ve meselesi olan insanları severim. Biz yüzyıllardır diplerde yaşayan bir halk isek bunun tek nedeni, düşünen, üreten ve kritik eden bir toplum olamayışımızdandır.

Biz her zaman genç bir nüfusa sahip olmakla övündük. Ama bu genç nesil koyun nesliydi. Şimdi ise lider bir nesil yetişiyor. Sözlerini sakınmayan, polisten korkmayan, iktidara kafa tutabilen bir gençlik. Elbetteki bu süreçlerde kullanılan, taşkınlık yaptırılan, kamuya zarar verdirilen olaylar da olacak. Zira bu gençlik muhalefet kültürünü daha yeni öğreniyor. Bu öğrenme sürecinde hatalar olabilecektir.

Gezi gençliğinin en sevdiğim tarafı paylaşım gençliği haline gelmeleri. Evlerinden sandviçler getirip arkadaşlarına ikram etmeyi öğrendiler, ceplerindeki sinema harçlıklarını tavuklu pilav ikram etmenin güzelliğiyle değiştiler. Ve böyle onlarca örnek…

Harika birşey bu.

taksim-eylemleri

Beyniyle düşünen, eliyle paylaşan, kalbiyle seven, yumruğuyla haykıran gençlik bizim umudumuz olabilecek gençliktir.

Ortada bir haksızlık, ortada bir mazlum varsa elini masaya vurup olaya el koyacak gençlik budur.

Yeri geldiğinde Deniz’i, yeri geldiğinde Metin’i, yeri geldiğinde Che’yi, yeri geldiğinde Filistin’i, yeri geldiğinde Bağdat’ı, yeri geldiğinde Doğu Timur’u, yeri geldiğinde Hama’yı, yeri geldiğinde her insanın hakkını savunacak ve onlarla mazlumluk kardeşi olacak nesil anlayışı budur.

Şu an bir takım yanlışlıklar yapılıyor. Kamu görevlilerine, kamu mallarına saldırılıyor, devlet yöneticilerine hakaret içeren sloganlar kullanılıyor. Yanlış. Bu yanlışları yapa yapa yapmamayı öğrenecek bu nesil. Buna inanıyorum.

Demokrasi, özgürlük, hak ve adalet arayışı bir gün hepimize lazım olabilir.

Mühim olan o gün gelmeden, başkalarının hakkına sahip çıkmaktır.

Yanlışlarından arınarak tamamen bir hak arayışına dönüşmesini umut ettiğim Gezi ve benzeri eylemlerdeki gençlik bizim son büyük umudumuzdur.

Bunu unutmayalım derim.

Kardeşlikle…

 

*

Adem Özbay

www.ademozbay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.