Adem Özbay Blog

Edebiyat, Sanat, Düşünce ve Yaşamak Üzerine


Turkish riot policeman uses tear gas during a protest in central Istanbul

Gezi parkı ve Taksim olayları artık hepimizin malumu. Coplar, biber gazları, tekme tokatlar havada uçuşuyor. Öncelikle olaya en tarafsız taraftan birisi bakan biri olarak yazıklar olsun diyorum. Orada gelip eylem yapmak isteyenleri adeta bir dünya savaşı görüntüleri ile yıldırmaya çalışmak bu hükümette ki insanlara yakışmıyor.

Ben ilk kez biber gazı ile İstanbul Üniversitesi Felsefe’ye ilk başladığım yıl tanıştım. Başörtüsü eylemine destek vermek için gitmiştim. Malum polis, gaz derken anamızı ağlattılar.

O gün benimle birlikte olan bir çok insan bu gün iktidarın nimetlerinden yararlanmaya başlayınca özgürlüğün aslında gereksiz bir insan icadı olduğuna inanmaya başladılar.

Demokrasiden aldıkları hak ile sözünü söylemek isteyenlerin coplanması, polislerce itilip kakılmasını hoş görmeye başladı bu eskinin eylemci arkadaşlarımız.

Utanıyorum!

Kendimiz için hak isterken, başkalarına karşı copu savunan insanlarla aynı saflarda olmuş olmaktan utanıyorum.

Yazıklar olsun.

Haklı ya da haksız olmak meselesi değildir bu mesele. Bu mesele insan olmak, onurlu olmak ve insana onuru ile davranmaktır.

Bunu beceremediğimiz sürece ikinci sınıf toplum olarak kalmaya devam edeceğiz.

Hayırlı olsun!

*

31 Mayıs 2013

www.ademozbay.com

 

 

gezi-parki-olaylari

taksim-eylemleri

taksim-gosterileri

 

 

Bir önceki yazımız olan Gitmek cinayettir sevgili başlıklı makalemizde aşk terkediş, aşk yazıları ve giden sevgiliye hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir