Adem Özbay Blog

Edebiyat, Sanat, Düşünce ve Yaşamak Üzerine

terkedilmek

Yazılarını keyifle okuduğum Gülümse Hikmet Uyanık’tan bir güzel yazı daha paylaşıyorum sizlerle sevgili dostlar… Okumak, hislenmek, dertlenmek de sizden:)

GİTMEK CİNAYETTİR SEVGİLİ
Akşam olunca lanet bir sancı oturur yüreğine. Her geçen dakika daha çok yer kaplamaya başlar. Çünkü daha çok büyür. Büyüdükçe ağırlaşır, ağırlaştıkça daha çok boğar seni. Daha çok darlanırsın. Sığmaz eder insanı yere, göğe, evlere, yollara…Yürümek istersin ama gidecek yol bulamazsın. Bağırmak istersin çünkü canın yanar. Kendini tuzağa düşmüş vahşi bir hayvan gibi hissedersin. Böğürürcesine, ulurcasına bağırırsın kimselerin olmadığı yerde.
Sahi sen hiç kapana yakalanmış bir kurdun nasıl acı acı uluduğunu gördün mü ? Bir ayının tuzaklara düştüğünde böğürerek acı figanlarını gökyüzüne bırakışını hiç duydun mu ? O güçlü hayvanın nasıl aciz düşüşünü hiç gördün mü ? Duyma…Görme…İstemem…Dayanamazsın sen…Yüreğin parçalanır…Çünkü ben gördüm sevgili…Gördüm. Dayanılır gibi değildi. O nasıl bir acıdır öyle, nasıl bir haykırıştır, nasıl bir can yangınıdır ? Tanrı’nın bile sabrını zorlayan bir acıdır o. Bilirim senin güzel yüreğin dayanamaz bu acılara. Benim yüreğim kadar taşlaşmış değildir senin yüreğin. O nedenle görme sevgili.
Küçükken vampir filimlerini çok severdim. Ne bileyim belki çocukluktandır, drakulaları çok yakışıklı bulurdum. Ne gariptir ki her film sonunda ölmeleri çok üzerdi beni. Özellikle kalplerine kazık çakılmasını çok can yakıcı bulurdum. Korkunç gelirdi. Aslında korkunçtu.

senin-adin

 

Bilir misin sevgili; her aşık bir drakuladır. Eğer bir gün biri terk edecek olursa mutlaka geride kalanın kalbine kazık çakarak öldürüp öyle gitmeli. Yoksa geride kalan ölmez, sürünür, acılar içinde yaralı vahşi hayvanlar gibi böğüre böğüre yaşar. Kalbine binlerce kez saplamak ister en keskin bıçakları ama gücü yetmez. Çünkü sevdiği vardır o yürekte. Neden kalbine saplamalı diye soracaksın ? Çünkü sevgili; aşkın olduğu yürek başka türlü ölmez. Tıpkı yılan kuyruğu gibidir. Yılanın başı ölür ama kuyruğu saatlerce kıvrana kıvrana yaşar.

İşte aşkta; insan ölsede, kalbi yıllarca acı içinde kıvranıp durur. Bir türlü ölmek bilmez.
Gitmek cinayettir işte bu nedenle sevgili. Her giden azılı bir katildir. Her giden eli kanla gider. Ben gitmem o nedenle sevgili. Çünkü elimi sevdiğimin kanına bulamak istemem. Yaşayamam bu veballe. Eğer bir gün gidecek olursan benden; kalbime ya gümüş bir hançeri ya da ucu en sivri bir kazığı saplada öyle git. Çünkü ben; senden geride kalan zamanlarımda, yaralı vahşi hayvanlar gibi böğüre böğüre yaşamak istemiyorum. Eğer benden gidecek olursan bir gün; ne olur cinayetini en mükemmel şekilde işlede öyle git. Geride kalan göğsünü nasıl döver bilmezsin sen. Çünkü ben sana öğretmedim bunu.
31.05.2013 cuma / ADANA

*

Gülümse Hikmet Uyanık

*

www.ademozbay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.