Adem Özbay Blog

Edebiyat, Sanat, Düşünce ve Yaşamak Üzerine

kaynana

Bizim milletimiz bir alem yemin ediyorum. Böyle bir milleti değil dünyada evrenin her yerinde de arasınız bulamazsınız. Malum kaynana mevzumuz meşhurdur. Ama olayın ulaştığı boyuta bakar mısınız! Yeni evli ablamız, misafirlik için yurt dışında evine gelecek kaynanasına vize vermeyin diye konsolosluk çağrı merkezini arıyor. Yarabbim bu ne özgüven ya:) Kaynana büyüsünü duymuştum da kaynana vizesini ilk kez duyuyorum!

Buyrun haberi okuyalım hep birlikte:

Dışişleri Bakanlığı bünyesindeki Konsolosluk Çağrı Merkezi, yurtdışında yaşayan vatandaşların ilginç talepleriyle karşılaşıyor. 7 gün 24 saat çalışan merkez, “Gelecek kayınvalidesine vize verilmemesi” ve “Paris’te Türk damak tadına uygun yemeklerin nerede bulunabileceği” gibi soru ve taleplere de cevap veriyor.

Çağrı merkezi Türkçe, Fransızca, Almanca, İtalyanca ve Flamanca dillerinde hergün kesintisiz hizmet veriyor. Merkeze gelen telefonlarda ise her geçen gün hızla artış gözleniyor.

İlk yılında 23 bin 156 çağrı alan merkeze, 2011’de 372 bin 398 telefon geldi. Bu dönemde Libya’da yaşanan kriz nedeniyle merkez dört günde 8 bin 980 çağrıyı cevapladı, toplam 30 bin 79 dakika görüşme gerçekleştirdi.

Geçtiğimiz yılki çağrıların çoğunluğu Avrupa’daki başkonsolosluklara yapıldı. Çağrıların yüzde 8,3’ü Rotterdam’daki başkonsolosluğa gelirken, yüzde 6,6’sı Londra, yüzde 6,5’i ise New York Başkonsolosluğu’na yapıldı.

kaynanadan-cekmek

Yeni gelin: Kayınvalideme vize vermeyin!

Çağrı merkezine gelen acil durum yardım talepleri de dikkati çekiyor. Merkez, yıl içinde 405 adet acil durum yardım talebine cevap verdi. Rusya-Ukrayna arasında bir kış ayında aracı bozularak mahsur kalan vatandaşın çağrı merkezini arayarak acil çekici tahsis edilmesi talibine yanıt veren merkez, ayrıca Avrupa’da yaşayan yeni evli bir kadının ziyarete gelecek kayınvalidesine vize verilmemesi isteğiyle de karşılaşmış.

İtalya’ya giden vatandaşın orada musluk suyunun içilip içilmediği sorusunu alan çağrı merkezi, aynı zamanda bir ailenin Amerika’da kaybolduğu düşünülen evlatlarına ulaşılması talebiyle de ilgilenmiş. Paris’te Türk damak tadına uygun yemeklerin nerede bulunabileceği ile Avusturya’da gece geç saatte aracı bozulduğu için ormanda mahsur kalan vatandaşın kurt ulumalarının duyulduğu ortamda acil yardım isteği merkeze ulaşan diğer ilginç talepler arasında yer aldı. (kaynak: yeni şafak gazetesi)

*

Adem Özbay

8 Şubat 2013, NY

www.ademozbay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.