Adem Özbay Blog

Edebiyat, Sanat, Düşünce ve Yaşamak Üzerine

huzunlu-fotolar

Çölde yaşayan bir insan düşünelim. Mutlaka bir yerden su getirmek zorundadır. Yiyecek konusunu dikkatli düşünmelidir. Gündüzün en sıcak vaktini uyuyarak geçirir ancak gece ortaya çıkan yılanlardan ve diğer canlılardan korunmak zorundadır. Yaşamın kendi zorlukları bu adamı oyalamaya devam eder. Belki arada bir oradan geçerken kendisine konuk olan insanlar, arada bir bulduğu güzel bir yemek, çok ender de olsa bir yağmur yağması veya tüm günün yorgunluğunun ardından geceleyin çölün sessizliğine baktığı anlar  kendisini mutlu edecektir.

 

Şimdi apayrı bir örnek verelim.

Çölde su arayan bir insan figürü aklınıza getirin. Güneş yakıcıdır, ayakları sıcak toprağa basmaktan yaralanmaya başlamıştır, giydiği şey her ne ise sırtına yapışmış durumdadır, kulaklarına kum dolmuştur. Ama o sadece suyu düşünür. Su tüm dertlerinin çözümü gibi gelir.

Peki su bulduğunda ne olacaktır?

En büyük ikinci derdi neyse o gündemine gelir. Her bir derdini çözdüğünde bir diğer derdi aklına gelecektir. İnsan kendini derdi ile yorumlar ama bu da çözüm bulana kadardır.

Şu ana kadar mutsuzluk diye bir şeyden bahsetmedik. İnsan çölde mutsuz olamaz.

Mutsuzluk; çölde su arayan adam şehirdeki evine döndüğünde başlar. Evinde klimanın sağladığı ferah bir hava, ayakları yumuşak halıya basıyor, buzdolabında her türlü yiyecek, her öğün sıcak yemek, muslukta her daim su.. Su o kadar bol ki duş almak için bile kullanılabilir durumda. Yakıcı bir güneş yok. Bir şey olsa telefonun ucunda komşuları ve arkadaşları… Telefonun ucunda acil durumda kendisini hastahaneye yetiştirecek ambulans.

Tüm bunlar içinde insanı bir bela bulup çatar; can sıkıntısı. İzleyecek film bitmesi mümkün değildir ama bir süre sonra yetmez olur. Dinleyecek müzik kalmaz. Tüm kitaplar bitmiş gibi davranılır. Çıkıp dolaşmak bir süre sonra kar etmez. İnternette milyonlarca web sitesi, kitapçıda binlerce kitap yokmuş gibi bir hal almıştır.

Mutsuzluk; dertsizliğin diğer adıdır. Kaynağını hatırlamadığım bir yerde “Mutsuzluk; modern toplum icadıdır” diyordu. Kutuplardaki eskimolar, çöl insanları, kızılderilirler, Afrika kabileleri bizim “uygar, çağdaş ve gelişmiş” toplumumuzdan çok daha mutlu.

Peki bizim boş kalan insanımız film izleyecek vakti nerden buluyor?

Devlet; toplumun çıkarı için herkese boş vaktinde yapacak yükümlülükler yüklemesi gibi bir şey tabi ki günümüz dünyasında söz konusu bile olamaz. Bunlar sadece zora düşünce, savaş çıkınca, seferberlik ilan edilince olur.

Ve faydasız mutsuzluk kadar kötüsü yok. Ben mutsuzluktan bile çok şey elde edilebileceğini düşünüyorum, en büyük örneğim de Schopenauer’dir. Mutsuz insan düşünür, düşüncesine çözüm bulmak için okumalı ve daha çok çözüm bulmalıdır. Öyle ki taşmalıdır ve düşünceleri kağıda dökülmelidir. O düşünceler başka birinin işine yaramalıdır.

Johanna Spyri’nin Heidi adlı eserinin çizgi filme uyarlamasını izlerdik küçükken. Heidi’nin dedesinin yaşamını bir düşünün. Alp dağlarına bakan o güzel yerde. Yapması gereken bir sürü iş, arada fırtına ihtimali, soğuk havalar ama onu sürekli manzaraya karşı otururken hatırlıyorum. Küçükken huzur denince o dağlar aklıma gelirdi. Bizim insanımız da manzaralara bakınca dalıp gidiyor, orada olsa tüm mutsuzluğu gidecek zannediyor. Ama öyle bir yere varında internet aklına düşüyor, yapacak başka şeyler arıyor, canı sıkılıyor.

Ekşi Sözlük’te “hiç sorun olmadığı halde mutlu olamamak” diye başlık açılmış, pek çok kişi benzer duyguyu yaşadığını yazıyor. Bence sorun cümleninin içinde gizli. Mutsuzluğun kaynağı; hiç sorun olmamasıdır.

Ve milyonlarca aç insanın olduğu, binlerce kitabın raflarda çürüdüğü, “çözülmeyi bekleyen hayranlık verici problemler”in olduğu bir dünyada yapacak bir şey bulamamak bizim ayıbımız.

*

Abdullah Reha Nazlı

http://abdullah-reha.nazli.us

Bir önceki yazımız olan Fransız Öpücüğü İhtilali başlıklı makalemizde adem özbay şiiri, devrim şiiri ve devrim şiirleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir