Adem Özbay Blog

Edebiyat, Sanat, Düşünce ve Yaşamak Üzerine

nejat-aday-

Bazı insanlar vardır baştan aşağı çiçeklerle dolu bir bahçe gibidir. Gönüllerinde, ruhlarında bir güzellik ile doğmuşlardır.

Doğmakla kalmazlar aynı zamanda bu güzellikle yaşarlar.

Kırdıkları bir gönül bulamazsınız.

Kem gözle bakmazlar, çirkin sözle konuşmazlar.

İşte burada bu insanlardan anlatmaya çalışacağım size.

İşte güzel adamlar antolojisinin bir güzel adamı:
*

Onu okurlar Nejat Turhan adıyla bilirler. Türk öykücülüğünün en yetenekli isimlerinden biridir. Aynı zamanda avukat aynı zamanda sigara müdavimidir. Tek bir hikâye kitabıyla okurunun kalbini kazanmış, sonra bir roman çalışması yapmıştır. Romanda yayıncı kahraman olarak benden esinlendiğini itiraf etmiş, karşılığında benden 1 kutu Duty Free sigara kazanmıştır.

Nejat Aday‘ın burada kısaca anlatamayacağım kadar enteresan bir zekâsı vardır. Eğer avukatlık ayağına pranga olmasa edebiyat dünyasını sallayacak kitaplara imza atacak bir yazar olması işten bile değildi. Zira yazdığı romanda edebiyat, felsefe, tarih, metafizik hepsi bir arada inanılmaz bir kombinasyon halinde okurun kafasını zonklatıyordu. Farkı kültürlerde yaşadığı için onun da avantajını çok iyi kullanıyordu.

Hâsılı Nejat Aday‘ı çok yazan bir adam olarak göremiyoruz artık, ama bu ilerde yazmayacak anlamına gelmiyor. Zaten onun güzel adamlığı yazmasından da değil, sahiciliğinden, harbiliğindendir.

*

Adem Özbay

www.ademozbay.com

Bir önceki yazımız olan 'Dünyayı Kurtaran Adam' Filminin Manifestosu! başlıklı makalemizde absürt filimler, dünyanın en kötü filmi ve Dünyayı Kurtaran Adam hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir