Adem Özbay Blog

Edebiyat, Sanat, Düşünce ve Yaşamak Üzerine

nurettin-durman-

Bazı insanlar vardır baştan aşağı çiçeklerle dolu bir bahçe gibidir. Gönüllerinde, ruhlarında bir güzellik ile doğmuşlardır.

Doğmakla kalmazlar aynı zamanda bu güzellikle yaşarlar.

Kırdıkları bir gönül bulamazsınız.

Kem gözle bakmazlar, çirkin sözle konuşmazlar.

Şiir gibi yaşarlar, roman gibi anlatılırlar.

İşte burada bu insanlardan anlatmaya çalışacağım size.

İşte güzel adamlar antolojisinin bir güzel adamı:

*

Nurettin Durman

O’nun güzelliğinin size aksetmesi için yanında olmanıza gerek yok. Nurettin Durman ismini görmeniz bile içinizde sıcacık bir esintinin, yürek coğrafyanızda gezindiğini hissetmenize yeter de artar bile. Öylesine güzel bir adamdır.

Endülüs edebiyat dergisini ilk hazırladığım zamanlarda tanımıştım onu. Berber dükkânında saçları, şiir dükkânında kelimeleri düzeltiyordu.

İyi şair olması iyi berber olmasına mani bir durumda da değildi hani, saç modelim için aldığım tebriklerin çoğu onun narin ellerinin ürünüdür.

Aynı zamanda benim tanıdığım ilk sakallı şairdi. Sakallı şair diye bir tanımın olup olamayacağını başka bir yazının konusu yapıp sevgili Nurettin Durman‘a geri dönersek, son olarak şunları söylemek lazım:

Nurettin Durman o kadar güzel bir adamdır ki, destek verdiği gençler, saygı duyarak yazdığı okurlar, yaşatmak için uğraştığı dergiler, aşkla yazdığı şiirler ve Beylerbeyindeki çınarının altında demlediği güzel çaylar, ettiği güzel sohbetler ile kalbimizin tam orta yerinde güzel bir adam olarak yer etmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.