Adem Özbay Blog

Edebiyat, Sanat, Düşünce ve Yaşamak Üzerine

 dogru-makyaj

‘Güzele bakmak sevaptır’ diyen bir anlayışın ürünüyüz biz dostlar. Evet sevap olabilir, eğer bakıp bakıp Rabbin güzelliklerini temaşa edebilirsek. Bir de Aşık Veysel ustamızın dediği gibi “Güzelliğin on para etmez / Bu bendeki aşk olmasa.’ olayı var ki oraya hiç girmeyeceğim. Gireceğim mevzu şu, sevgili bayanlar güzelleşelim derken doğal güzelliğinizden de olmayın.

Nasıl mı? Tabi ki kullandığınız makyaj malzemelerinden. Sağlık bakanlığı bir araştırma yapmış ve içler açısı durumu ortaya koymuş.

Ben fazla yorum yapmayayım, haberi direkt paylaşayım.

*

zararli-makyaj

KOZMETİK ÜRÜNLERİ BAKTERİ YUVASI

Sağlık Bakanlığı, tıbbi cihaz ve kozmetik ürünlerine yönelik geçen yılın ikinci döneminde yaptığı denetim sonuçlarını açıkladı. Buna göre 49 tıbbi cihaz ve 4 kozmetik ürünü güvensiz bulunarak toplatıldı.

Sağlığa zararlı ürünler arasında tansiyon bilekliği, saç şampuanı, maskara ve masaj kremi de bulunuyor. 4 kozmetik üründe tehlikeli içerikler tespit edildi. Birinde mikrobiyolojik madde (bir çeşit bakteri), ağrıya iyi geldiği iddiasıyla pazarlanan üç üründe ise lidokain anestezik ilaç etken maddesi tespit edildi.

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Denetim Hizmetleri Başkanlığı, 2012 yılının ikinci altı aylık dönemiyle ilgili denetimlerine ilişkin açıklama yaptı. Kurum, amaçlarının ürünlerden kaynaklanan ölümleri, kaza ve yaralanmaları, istenmeyen etkileri önlemek, insan sağlığını, hayvan ve çevre sağlığını üst düzeyde korumak olarak belirtti.

Bu kapsamda 2012’nin ikinci yarısında toplam 899 tıbbi cihaz denetlendi. Bunların 49’u güvensiz ürün kategorisine alınarak, piyasadan toplatıldı. Ayrıca teknik düzenlemeye aykırı 7 ürün tespit edildi. Firmalara toplam 695 bin lira ceza kesildi. Aynı dönemde, 876 kozmetik ürün denetlendi ve 4 ürün güvensiz ürün kategorisine alınarak toplatıldı. Ayrıca 29 ürünün teknik düzenlemeye aykırı olduğu belirlendi. Toplam 581 bin lira ceza kesildi. Bu incelemelerde kozmetik ürünlerde yönetmeliğine aykırı rodamin kimyasalı bulundu.

Bu madde gül ürünlerinde gül pembeliğini vermeyi sağlıyor. Güvensiz bulunan kozmetik ürünler şöyle: “Uber Longlash Mascara, İksir 15 masaj kremi, Ekvator masaj kremi, Biominera naturel biyolojik zayıflama sistemleri termoaktif krem.” Kurum, yılın ilk yarısında 916 tıbbi cihazı denetlemişti. 22 cihaz güvensiz bulunmuş, 11’inin teknik düzenlemeye aykırı olduğu tespit edilmişti. Aynı dönemdeki denetimlerde incelenen 500 kozmetikten de 15’i güvensiz, 55’i teknik düzenlemeye aykırı bulunmuştu.

*

Adem Özbay

14 Şubat 2013, NY

www.ademozbay.com

Bir önceki yazımız olan Esmer şeker yalanı başlıklı makalemizde beyaz şekerin zararları, esmer şeker faydalı mı ve esmer şeker faydasız hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir