Adem Özbay Blog

Edebiyat, Sanat, Düşünce ve Yaşamak Üzerine

the-vow-film-nasil

Bunu hiç düşünmemiştim. Ta ki bir taraftan çalışırken bir taraftan da TV ekranındaki The Vow filmine göz ucu ile bakarken bir sahneye rastlamamla düşünmeye başladım. Gerçekten bir kaza geçirsek ve hafızamızı kaybetsek, nolacak bizim şifrelerimiz. Şifrelerimizi geçelim kullandığımız mailleri, Facebook, Twitter kullanıcı adımızı bulmamız bile sorun olabilir.

The Vow (Aşk Yemini) filmi araba kazasında hafızasını kaybeden karısının tekrar hayata alışma sürecinde yanında olmaya çalışan bir adamın hikayesi. Ayrıca karısı kendisine karşı hiç bir şey hissetmediği hatta eski sevgilisine dönme durumu oluşunda adamcağız tekrardan karısını kendine aşık etmeye çalışıyor.

Gelin önce klasik film konusuna bakalım:

the-vow-film

Sevdiğiniz kişi artık sizi tanımasaydı ne olurdu? Ruh eşinizin kalbini nasıl geri kazanacağınızı bilir miydiniz?
Michael Sucsy’nin yönettiği ve Rachel McAdams, Channing Tatum, Sam Neill ile Scott Speedman’ın oynadığı Aşk Yemini (The Vow), 13 Nisan 2012’de Warner Bros. dağıtımıyla Warner Bros. tarafından vizyona çıkarılıyor.
Paige (RACHEL MCADAMS) ve Leo (CHANNING TATUM) Chicago’da sanatçı olarak dopdolu hayatlar yaşayan, birbirlerine deli gibi aşık, genç bir evli çifttir. Karlı bir gecede, araba kazası geçirirler. Leo sağ salim kurtulur fakat Paige’in başına aldığı darbe genç kadının kocasıyla yaşadığı tüm anıları siler.
Komadan çıktığında, Leo artık onun için bir yabancıdır.
Leo birdenbire kendini, tüm hayatı boyunca beklediği ilişkiyi yeniden canlandırmak ve karısının aşkını yeniden kazanmak zorunda olduğu, acı verici bir durumda bulur. Paige zihinsel olarak beş yıl geriye, Leo’yla tanışıp sanatçı olmasından önce genç bir hukuk öğrencisi olduğu döneme dönmüştür. Adeta bir anda, artık Leo’nun tanıdığı karısı değildir; üstüne üstlük, mevcut hayatını da tanımamaktadır. Anne babasından (JESSICA LANGE ve SAM NEILL) neden ayrı düştüğünü anlayamamakta, eski muhafazakar kıyafetlerini özlemekte, ve üniversiteye ve gelecek vaat eden bir kariyere neden veda ettiğini kavrayamamaktadır. Daha da kötüsü, Paige onu hâlâ geri isteyen çekici işadamı Jeremy’yle (SCOTT SPEEDMAN) nişanlı olduğunu sanmaktadır; ve müzikle uğraşarak daha az geleneksel bir yaşam tarzı süren Leo’yu sevdiği tek adam olarak kabullenmeye isteksizdir.
Paige’in hafızasını geri kazanması umutsuz bir vaka gibi görününce, Leo en büyük korkusuyla yüzleşmeye başlar: Hayatının aşkını ve tek ailesini kaybetmiştir. Vazgeçmeyi reddeden Leo, her şeye yeniden başlamaya ve Paige’e yeni tanışmışlar gibi kur yapmaya karar verir. Birbirlerine daha önce bir kez aşık olduklarına göre, aynısını tekrar yapabileceklerini umut etmektedir. Bu karar Leo’nun; aşk, insanın kendi olması, ve her nikah merasiminin kutsal bir parçası olan, iki insanın birbirine ettiği evlilik yeminine olan tüm inancını sınayacak bir meydan okumadır.
Screen Gems ve Spyglass Entertainment, bir Birnbaum/Barber yapımı olan “The Vow/Aşk Yemini”ni sunar. Başrollerini Rachel McAdams ve Channing Tatum’ın paylaştığı filmi Michael Sucsy (Grey Gardens) yönetti. Senaryosunu Abby Kohn ve Marc Silverstein ile Jason Katims’ın kaleme aldığı filmin hikayesi Stuart Sender imzasını taşıyor. Filmin diğer oyuncuları arasında Sam Neill, Scott Speedman ve Jessica Lange bulunuyor.
“The Vow/Aşk Yemini” ‘nin yapımcılığını Roger Birnbaum, Gary Barber, Jonathan Glickman ve Paul Taublieb; yönetici yapımcılığını J. Miles Dale, Austin Hearst ve Susan Cooper; ortak yapımcılığını ise Cassidy Lange ve Rebekah Rudd gerçekleştirdi. Filmin kamera arkası ekibinde, görüntü yönetiminde ASC’den Rogier Stoffers, yapım tasarımında Kalina Ivanov, kurguda A.C.E.’den Nancy Richardson ve Melissa Kent, kostüm tasarımında ise Alex Kavanagh yer alıyor. Müziğini Rachel Portman ve Michael Brook’un yaptığı filmin müzik amiri ise Randall Poster.

the-vow-hakkinda

Resmi konusu böyle. Benim hakkında yazı yazmama konu olan sahneye gelince de, şöyle gelişiyor. Hastaneden sonra birlikte eve geliyorlar. Sabah olup uyanınca  kız adama  soruyor: – Ben her gün neler yapardım.

Adam da cevap veriyor: – Kahve içerdin, sonra maillerine bakıp, ödemelerini yapardın. Tabi şimdi şifrelerini hatırlayabilirsen!

Filmin benim için en güzel sahnesi, çılgınlık yapıp denize girdikten sonra, adamın üşüyen kızın ellerini hohlayarak ısıtmaya çalışması. Güzeldi.

Evet filmi merak edip seyretmek isteyenler seyredebilir. Ama telefon ve internet şifrelerimiz için her zaman bir B planı yapmamız gerekiyor herhalde. Ben tüm mailleri, kullanıcı adlarımı, şifreleri yazıp bi yedeğimi aldım bile.  Bence siz de yapın.

Aşk filmleri severlerden iseniz bu filmi de seyredin:)

Sevgilerimle…

The-Vow-konusu

*

Adem Özbay

3 Şubat 2013, NY

www.ademozbay.com

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.