Adem Özbay Blog

Edebiyat, Sanat, Düşünce ve Yaşamak Üzerine


ben-kimin

Yaşadığımız ömrün nasıl bir şey olduğunu ancak orta yaşlara geldiğimizde idrak edebiliyoruz. Ondan öncesi bir heyhula ile gelip geçiyor. Sonrası da güçsüz takatsiz…

Bana göre hayatı anlama çabasına erken başlayanlar yani en azından 20li yaşlarında böyle bir çaba içine girenler bu hayatın bize sunduklarından en çok alabileceklerden olacaklardır.

O yüzden genç arkadaşlarla konuşurken her zaman titizlenirim. Onların hayata dair umutlarını yükseltmeye çalışırım.

Aslında aklı başında çoğu gencin hayata dair soruları oluyor. Fakat bu sorulara anlamlı cevaplar bulamadığı zaman işin ucunu bırakıyor. Bizim ülkemizin fikirsel karmaşıklığı, manevi dünyamızı sürükleyen dindarlık algımızın çok yanlışlıklar içermesi sonucu “kendini arayan” çoğu insan eli boş bir şekilde dönüyor tüm kapılardan.

Tıpkı benim yaşadığım gibi… O kadar çok hayal kırıklığı yaşadım ki bu arayışlarımda… Ve çok da hatalar yaptı. Muhtemelen şu anda bu yazıyı okuyan dostların toplamından fazla hatalar barındırıyor hayatımın serüveni. Bundan pişman değilim. Hatalarımın benim arayış yolculuğuma yön verdiğine inanıyorum.

O yüzden herkese diyorum: Hata yapın! Hata yapmak kadar doğru yola götürücü bir işaret fişeği yoktur. Yapılan her hata bir sonraki duvarın kapısıdır.

Hatalar insanın anlam ve hayat yolculuğunun mazotudur da. Hiç hata yapmadan yaşamaya çalışmak nefes almadan yaşamaya çalışmak kadar anlamsız bir uğraşı.

Hayatın anlamı peşinde koşarken ne kadar tökezlersek tökezleyelim bu durum bulma yolculuğumuza bir helal getirmez. Aksine kavileştirir, sağlamlaştırır.

Benim arayış yolculuğum elbet sürüyor.

Sürecek de.

Bunun mezara kadar giden bir serüven olduğuna inanıyorum.

Neyim, kimim sorularına cevap bulmak çok kolay değil. Kolay olanı var: Başkalarının cevaplarını sahiplenmek. Ama ben bunu yapmayacağım. Kimseye de tavsiye etmem.

 

hayatin-anlami

Şu muhteşem evrenin Yaratıcısıyla karşılaştığımda ona tüm hatalarımla eriştiğim bir duyarlılıkla seslenmek istiyorum. Beynimin kılcallarını patlatırcasına ve kalbimin aortunu çatlatıncaya kadar bir biliş ile O’nunla sohbet etmek istiyorum.

Bu ancak bu dünyadaki anlam yolculuğundaki hatalara rağmen pes etmemekle olur benim için. Belki de hepimiz için.

Benim anladığım bir şey var. Bu dünyada iyi yaşamak lazım. Hatalarla birlikte iyi yaşamaya gayret etmek. Herşey bu iyi olmanın dengesi ile yürüyor. Ve sonraki alemlerde de bu iyi insan olma çabalarımızın meyvelerini göreceğiz.

Görmek ya da görmemek çok önemli değil aslında. Hiç Yaratıcıya ve dirilmeye inanmasak da iyilik üzere yaşamak için dizany olduğumuzu anlamak çok kolay. Biraz kalbimizin sesini dinleyelim yeter.

Hayatın anlamını keşfetmek kalbi keşfetmekle ilgilidir.

Seven, sevilen, iyilik yapan, iyilik gören, huzurlu olan bir kalp hayatın anlamını çoktan keşfetmiştir. Tüm hatalarla birlikte yolculuk yaparak hemde…

Lütfen pes etmeyin. Devam edin.

Arayışımız kutlu olsun.

Sevgilerimle…

 

*

Adem Özbay

www.ademozbay.com 

One thought on “Hayatın anlamı ya da hata yapmanın güzelliği…

  1. “Benim anladığım bir şey var. Bu dünyada iyi yaşamak lazım. Hatalarla birlikte iyi yaşamaya gayret etmek. Her şey bu iyi olmanın dengesi ile yürüyor. Ve sonraki alemlerde de bu iyi insan olma çabalarımızın meyvelerini göreceğiz.”

    Keşke insanlık iyi olmayı başarsa da kötülükler azalsa… Ama iyi arayışı bazılarından servet arayışı, bazılarında güç arayışı. Arayışı böyle olanlar yanlışlarını da kabul etmiyor. Yanlışlarının doğruluğuyla yaşıyor.

    Ama yaşama, geleceğe dair ümit veren insanlar eksileri bıkmadan usanmadan artı yapıyor. Kötülükleri izale etmeye ve dünyayı gelecek nesiller için yaşanabilir kılmak için çabalıyor.

    Ne diyeyim, yanlışlarıma ve hatalarıma rağmen doğru ve iyiyi arayanlardan bulanlardan olmayı başarırım/başarırız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.