Adem Özbay Blog

Edebiyat, Sanat, Düşünce ve Yaşamak Üzerine

baliklar-nasil-goc-eder

Mizahçıların en sevdiği hikayelerden biridir belgesel olayı. Sokakta ‘en çok ne seyrediyorsunuz’ diye sorsak çoğunluk belgesel diyor ama belgesel kanallarının reytingleri yerlerde. Belgesel seyretmek herhalde bir statü göstergesi insanlarımız için. Oğlum ısrarları sonucu aldığım Dijitürk’te oğlumla beraber çoğunlukla belgesel seyrediyoruz. 

Ben belgesel seyrederek yeniden Allah’a iman ettim.

Okullarımızdaki gereksiz din derslerini kaldırıp yerine belgesel saati koysak ne güzel olur.

Hem abuk sabuk bir din öğrenmek zorunda kalmaz çocuklarımız hem de evreni, dünyayı, canlıları daha iyi tanımış olurlar.

Bu mesele çok su götürür ama hayvanların nasıl göç ettiklerini anlatan bu güzel haber gönüllerimizin pasını siler.

Gelin hep birlikte okuyalım:

hayvanlar-nasil-göc-eder

Hiç görmedikleri yerlere nasıl göç ediyorlar?

Hayvanların ilginç yolculukları

Kuzey Karolayna Üniversitesi’nden Prof. Kenneth Lohmann ve ekibinin, daha okyanusa hiç girmemiş genç deniz kaplumbağaları ile laboratuvar ortamında yaptığı deneyler, göç yollarında hangi bölgede ne tarafa dönmeleri gerektiğini bildiklerini gösteriyor!

Kenneth-Lohmann-

Deniz kaplumbağalarının ve daha birçok hayvanın, dünyanın manyetik alanındaki farklılıkları algılayabildiği ve yönlerini tayin etmede manyetik alandan faydalandığı biliniyor.  Araştırmacılar, hiç okyanusa girmemiş genç Caretta carettaları Florida, Portekiz ve Afrika açıklarında karşılaşacakları manyetik alanlara maruz bıraktığında laboratuvardaki kaplumbağaların çoğu, okyanusta yüzerken bu bölgelere ulaşan Caretta carettaların döndükleri yöne döndü. Lohmann’ın araştırma ekibinin Current Opinion in Neurobiology adlı akademik dergide yayımlanan yeni çalışmasına göre kaplumbağalar, manyetik alandaki farklılıkları trafik işaretleri gibi kullanıyor.

Kenneth-Lohmann


Deniz kaplumbağaları ve somon balıkları, yumurtadan çıktıkları yerden binlerce kilometre uzağa gitmiş olsalar da geri geliyor ve nerede doğduysalar, kendi yumurtalarını oraya bırakıyor. Mesela otuz beş yılda erişkin olabilen Caretta carettalar, yıllar sonra yumurtadan çıktıkları kumsalı buluyor ve kendi yumurtalarını bırakıyor. Araştırmalar, somon balıklarının da yönlerini bulmada manyetik alandan faydalandığını gösteriyor.

Kenneth-Lohmann-göc-yollari

Current Biology adlı akademik derginin şubat 2013 sayısında yayımlanan bir araştırma şu sonuca vardı: Büyük Okyanus’un kuzeyinde Kanada ve Alaska açıklarında 2-4 yıl geçiren somonlar güneye doğru yüzüyor ve daha önce çıktıkları ırmağın ağzındaki manyetik alana rastladıklarında oradan ırmağa giriyor. Irmaklardan okyanusa göçen somonlar, tekrar ırmaklara döndüklerinde akıntıya karşı yüzüyor, bazen çok sığ sulardan geçiyor ve yumurtlama alanlarına ulaşıyor. Bu arada şunu da belirtelim, hayvanlar alemindeki en akıl almaz yolculuklardan biri de yılan balıklarınınki. Bu hayvanlar, Avrupa’nın nehirlerinden çıkıp Atlas Okyanusu’nun Bermuda bölgesindeki Sargasso Denizi’ne kadar geliyor ve yumurtalarını buraya bırakıyor!

Kenneth-Lohmann-kimdir

Her yıl sonbaharda milyonlarca kral kelebeği, Amerika’nın kuzeyinden Meksika’ya, köknar ağaçlarının bulunduğu ormanlık küçük bir bölgeye göç ediyor. Burada ağaçlarda kümeleşip kışı geçiriyorlar. Bu yolculuğu yapan kelebekler diğerleri gibi yaklaşık iki ay değil, yedi ay ya da daha fazla yaşıyor. İkbahar gelince de Meksika’dan kuzeye doğru uçuyor, ancak fazla yol alamadan ölüyorlar. Dişilerin yolda bıraktığı yumurtalardan çıkan yeni nesil, kuzeye doğru göçü sürdürüyor. Sonbaharda, Meksika’da kışı geçiren kelebeklerin torunlarının torunları da Meksika’daki bu özel bölgeye göç ediyor. Kral kelebekleri daha önce hiç gitmedikleri, görmedikleri bu küçük bölgeyi nasıl buluyor?

İlk kez göç eden, tek başlarına yolculuk yapan kuşlar da, kendi türünün kışı geçirdiği yere  gidebiliyor. Araştırmalar, hiç göç etmemiş genç kuşların, belirli bir yönde belirli bir süre gitmeye “programlandığına” işaret ediyor. Tecrübeli kuşların, manyetik alandan, güneş ve yıldızlardan faydalanarak konumlarını ayarlayabildikleri belirtiliyor. Belfast’da bulunan Queen’s Üniversitesi’nden hayvan navigasyonu uzmanı Dr. Richard Holland, kısa süre önce yaptığı açıklamada, kuşların konumlarını belirlemede kokulardan da yararlanabileceklerine dair kanıt bulduklarını söyledi. Bugüne kadar hayvanların yollarını nasıl bulduklarına dair çok sayıda bilimsel araştırma yapıldı, ancak ortada hala soru işaretleri var. / kaynak: zaman /

 

 

One thought on “Hayvan deyip geçmeyelim!

  1. hangi kuşların göç ettiğini ve nasıl göç ettiklerini yazsaydınız çok sevinirdik çocuklar ödev yapamıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.