Hüsrev Hatemi özel programı…

husrev-hatemi-sozleri

Renkli kişiliği ve çok yönlü çalışmalarıyla kültür sanat dünyasında müstesna bir yere sahip olan Şair Hekim Hüsrev Hatemi için TYB Genel Merkezi tarafından geçtiğimizgünlerde verilen üstün hizmet ödülünün ardından TYB İstanbul Şubesi de Küçükçekmece Belediyesi’yle birlikte özel bir etkinlik düzenliyor.

‘Gördüm ve Anladım Yaşamak Macerasını’ başlıklı özel programda Beşir Ayvazoğlu Bekir Karlığa Asım Erverdi gibi Hatemi’nin yakın dostları konuşmalar yapıp şiirlerinden örnekler sunacak.

Yöneticiliğini Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı’nın sunuculuğunu Selahattin Kocaaslan’ın yapacağı Program 4 Mayıs 2013 Cumartesi günü Saat: 16.00’da Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi Kızlarağası Medresesinde
gerçekleşecek.
husrev-hatemi-kimdi
Edebiyat alanında birçok eseri bulunan Hüsrev Hatemi’nin muhtelif yayınevleri tarafından yayımlanmış eserleri şöyle:

Anılar, Aydın Toplum ve Tarih, Bir Bilim Dili Mücadelesi ve Tanzimat, Bütün Şiirler, Çelebi Bizi Unutma, Çocuk Yaşı Diabeti, Darülfünun ve Darülşifa, Diabet Beslenme Diyet Rehperi ve Sağlıklı Yemek Tarifleri, Diabet ve Hipertansiyon, Eriyen Mumlar, Grili Çocuk, Gün Akşamdır, Hoşça Bak Zatına, Karakavak Şiirleri, Kardiyoloji, Karton Kutudan Güfteler, Lise Sağlık Bilgisi, Lodosçu Şiirler, Nasıl Okudum, Osmanlı
İmp.da Yeni Nizamların Cetveli, Şiirler, Tıp Tarihi Araştırmaları, Türk Aydını, Türk Aydını Dünü Bugünü ve Yarını, Türk Tıp Tarihi ile Türk Kültür Tarihi İlişkileri, Türkiye’de Diabet Rakamları, Yozlaşmadan Uzlaşmak

Küçükçekmece Belediyesi ve Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi’nin birlikte düzenlediği, Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay ve seçkin misafirlerin de teşrif edeceği etkinlik 4 Mayıs Cumartesi günü saat 16,00’da TYB İstanbul Şubesi Kızlarağası Medresesinde katılımcıların konuşmalarıyla gerçekleşecektir.

*Basın ve Halkla İlişkiler Sorumlusu*
*Ayla Aydemir*
*TYB **İstanbul Şubesi*
*Kızlarağası Mehmed Ağa Medresesi, Divanyolu Cad. Hoca Rüstem Sokak. No: 6 Sultanahmet / İstanbul*
*Telefon:  0212 527 75 17 *

 

husrev-hatemi

*

Hüsrev Hatemi Kimdir?

Hasan Hüsrev Hatemi Türk tıp profesörü, iç hastalıkları uzmanı, yazar, şair. 1898’de İran Salmas’da doğan Ali Asgar Hatemi Bey ile 1910’da İstanbul’da doğan Azerbaycan göçmeni Cemile hanım’ın ikiz çocuklarından biri olarak dünyaya geldi. İkiz kardeşi Hüseyin Hatemi hukuk profesörüdür.

Talatpaşa İlkokulu ve Şişli Ortaokuluna gitti. 1956 yılında Atatürk Erkek Lisesi’nden mezun oldu.1962 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 1959 yılında tıp fakültesi öğrencisi Sezer Göze ile tanışıp, 1963 yılında evlendiler. Bu evlilikten İbrahim ve Aybike isminde iki çocukları oldu. 1966’da İç Hastalıkları Uzmanı ve 1971’de doçenti oldu.

Endokrinoloji ve Metabolizma hastalıklarıyla ilgilendi ve 1978’de profesör oldu. 1982 – 1986 yılları arasında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nükleer Tıp Anabilim Dalı Başkanlığı yaptı.

2006 yılında yaş haddinden emekli oldu.

Daha sonra Alman Hastanesi’nde çalışmaya başladı.

2007 yılında, kendisi gibi iç hastalıkları uzmanı olan oğlu tarafından, kolon kanseri teşhisi konuldu.

Kaynak: Vikipedi

Bir önceki yazımız olan Sezai Karakoç etkinliğini kaçırmayın! başlıklı makalemizde sezai karakoç, sezai karakoç etkinlik ve sezai karakoç mona roza şiiri hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir