Adem Özbay Blog

Edebiyat, Sanat, Düşünce ve Yaşamak Üzerine

kücük-prens-

Yıllar önce çok sevdiğim Küçük Prens kitabını belki de 10ncu okuyuşumdan sonra gaza gelip ben de Büyük Prens‘in kitabını yazmıştım. Benim Büyük Prens’imin bir tane değil onlarca gezegeni vardı. O gezegenler de yaşayıp, kalbine prenslik yapıyordu. Bakalım o gezegenler nelermiş? Bir gün canınız Küçük Prens olmak isterse bu önerilere bi kulan verin derim sevgili dostlar.

 

 1. Gezegen:

 

Kendin Olma Gezegeni

 

Kendin ol. Başkalarının sana öğrettiklerini bir kenara bırak. Kendine has bir öğrenme tarzı geliştir. İster deneyimleyerek ister zihinsel yöntemlerle, istersen canının istediği gibi öğren. Başkalarının öğrettikleri doğru ve yanlışları gözden geçir. İnsanlığın ortak değerlerinden geriye kalan ne kadar öğretilmiş bilgin varsa onları ‘özelleştir’. Sende ne varsa senden olsun.

 

 1. Gezegen

 

Mutluluğun Peşinde Düşme Gezegeni

 

Kendi mutluluğunun tanımını yap. Sonra onun peşine düş. Yılma. Mutluluğun varılacak bir yer değil, bir yolculuk olduğunu unutma. O yolda yürürken düşebilir, tökezleyebilir, sendeleyebilirsin. Bu seni hedefine varmanı engellemesin. Düşmek yeniden kalkmak ve daha hırslı başlamak için bir bahanedir sadece, unutma.

 

 

 1. Gezegen

 

Hayatı Sevme Gezegeni

 

Dünyanın bir misafirhane olduğunu unutmadan üstünde yaşadığımız toprağı, altında sevdiğimiz gökyüzünü ve etrafımızda dünyanın dönüşüne eşlik eden tüm varlıkları sevmek için bahane aramaya gerek yok. Hepimiz kocaman bir evde yaşıyoruz ve odaları başka varlıklarla paylaşıyoruz. Bir çiçeğin masumluğu, annenin fedakarlığı, yıldızların zarifliği, çocukların neşesi … hepsi bizim hayatımızda karşılık beklemeden oluveren şeyler. Yaşamı seversek kavuşmayı da, ayrılığı da, ölümü de severiz. Çünkü hepsi birbirinin kardeşidir.

 

büyük-prens

 1. Gezegen

 

Tembellik Yapmak İçin Tüm Fırsatları Değerlendir Gezegeni

 

Nasıl olsa istesen de istemesen de çalışmak zorundasın. Zorunda olmadığın şey tembellik yapmak. Sık sık tembellik hakkını kullan. Çalışmanın yoğun temposuyla es geçtiğin bir çok güzelliğin farkına tembellik zamanlarında rastladığını göreceksin. En azından tembel tembel vakit geçirdiğin bir günün gecesinde göreceğin rüyaların bilgelik dolu olduğunu göreceksin. Çünkü bilgelik insana rüyada gelir ve rüya dingin olmayan zihne misafir olmaz.

 

 

 

 1. Gezegen

 

Küçük Ayrıntıların İnsanı Ol Gezegeni

 

Dünya büyük bir yer. Gezegenler, yıldızlar, gökdelenler, evler, arabalar, caddeler… Hepsi büyükler ve öylece karşımızda duruyorlar. Kocaman bir evrenin içinde saklı olan hayatın küçük ayrıntılarını es geçme. Sevgilinin cebine sevdiği şekerden koy, çocuğun bir hata yaptığında kızmanı beklerken onu öp, arkadaşını plansız aniden bir çay bahçesine götür, canın çektiğinde atlayıp arabaya, otobüse şehrin en uzak yerindeki sevdiğin işkembeci, dürümcü, şalgamcı, kokerecci, tatlıcı, çorbacı amcayı ziyaret edip kendine bir ziyafet çek.

 

 

 1. Gezegen

 

İnsanları Şaşırtmayı Sık Sık Dene Gezegeni

 

İnsanların gözündeki ‘sen’i ne yapsan değiştiremezsin. O yüzden rahat ol. Çok sıkıcı bir insan olarak biliniyorsan bir akşam onlarca fıkra ezberleyip gidip anlat onlara. Midesine temkinli  devamlı rejimde olan birisi olarak biliniyorsan gidip Osmanlı mutfağı sunan restaurantlardan birine tıka basa ye arkadaşlarının gözü önünde. Çok ciddi birisidir o diyenlerle inat lunaparka gidip çarpışan arabalara bin ve onların tüm önyargılarına çarp. Sen onların bildikleri gibi değil, olmak istediğin gibisin çünkü.

 

 

 1. Gezegen

 

 

Halinden Memnun Olan Birisi Ol Gezegeni

 

Her daim şikayetle yaşayanlar olmayı bırak. İşlerin iyi gitmiyorsa yakında düzelir. Sevdiğin insanı hala bulamadınsa bekle, gelecek yakında nasıl olsa. Yoruldunsa dinlen geçer, açsan ye doyarsın, üzüldünse sevinirsin… Dünyanın her hali geçicidir. Aynı hızda ve aynı yükseklikte gitmek mümkün değildir . Rüzgar dağları iner çıkar, ovaları geçer, vadileri dolanır ama rüzgarlığı bırakmaz. Rüzgar gibi ol, gerektiğinde kasırga gibi es, gerektiğinde meltem gibi, gerektiğinde çekil köşene kimseye bulaşma, gerektiğinde lodos ol. Ama rüzgarlığından şikayet etme.

 

 

 1. Gezegen

 

Dünyanın En Saçma Hayali Seninki Olsun Gezegeni

 

Hayal et. Hayal eden sadece bu dünyada yaşamaz. Onun hayal ettiği kadar çok dünyası vardır. Büyüdüm adam oldum hayal kurmak benim neyime deme. Güneşe yolculuk yapan ilk insan sen ol, kanatsız uçabilen ilk kişide. Hatta kelebek kız ol, ejderha adam. Sevdiğin yazarın evine misafir ol onun kulağına ölümsüz eseri için birkaç cümle fısılda. Beğendiğin komutanın yanında savaşlara katıl, zaferler kazan, payına düşen mutlulukları canının istediği kadar al.

 

 1. Gezegen

 

Okumayı Ciddiye Alma Gezegeni

 

Okumak için kendini mecbur hissetme. Canın çektiği zaman oku. Sıkıcı kitapları sırf çok satıyor yada arkadaşım tavsiye etti diye okuma. Kapağını beğendiğin berbat bir kitabı zevkten dört köşe olarak oku. Okurken o sayfalara kendini vermiş ağacın, altında oynaşan çocukların, öpüşen sevgilileri, meleşen kuzuların seslerini dallarda ötüşen kuşlarla birlikte sende işit. Kitabı okurken oradaki yazarın harflerini değil dünyanın o kitaba kattığı harfleri oku.. Bu kitap da dahil.

 

 

 1. Gezegen

 

Çiçek Kokulu Bir Eşyan Olsun Gezegeni

 

Çiçek kokulu bir yarin olsun, en güzeli odur. Yoksa da bir silgi edin, gül koksun mesela. Araban varsa bol bol karanfil kokan kokuluk edin. Araba benim neyime tek vasıtam ayaklarım diyorsan al bir menekşe kokulu parfüm her durakta iki fısfıs yap kendine. Kendini çiçek gibi hisset asıl. Tüm dünyanın karmaşasında, insanı boğan kalabalıkta bir karanfilin güzel duruşundan daha iyi nasıl yaşabilinir bu hayatta!

 

 

 1. Gezegen

 

Sıkı Bir Dostun Olsun Gezegeni

 

Sıkı bir dost edin kendine. Yeri geldiğinde arkadaşın yeri geldiğinde kardeşin yeri geldiğinde kendin olabilecek kadar dost olsun sana. Gerektiğinde çekinmeden ağlayabilmesin omzunda, gerektiğinde tüm malını paylaşabilmeli senle. İşte böyle bir dost bulursan 7 milyar insanın kalabalıklığı seni korkutmasın. Yeldeğirmenlerine bile saldırabilirsin, en azından yaralarını saracak birisi var.

 

 

 1. Gezegen

 

Ara Sıra Kayıp Tayfa Ol

 

Gönlünün okyanuslarına yolculuğa çık canın istediğinde. Yapılacak işleri bir kenara bırak en büyük işin okyanusdaki hazine adasına varmak olsun sana. Adada keyfince yaslan kayalıklara, balık tut uzun uzun ve şarkılar söyle dalgalarla beraber. Kayıp bir tayfa olup pusulanın seni nereye götürdüğüne bakmadan atıl uzak köşelere. Otobüsle gitsen bile küçük bir kasabaya farz etki Barbarosun gemilerinden birindesin ve denizler ortasında rüzgar saçlarını savururken sende içinin sıkıntısını savuruyorsun geride kalan limanlara doğru.

 

 

 1. Gezegen

 

Eşsiz Olma Gezegeni

 

Sen sen olduğun için eşsizsin. Bu dünya için vazgeçilmezsin. Sen olmadığında bu evren bir eksik unutma. İlk olarak hangi salak söylediyse ‘Mezarlıklar kendilerinin vazgeçilmez olduğuna inanan insanlarla doludur.’ diyenlere kulak asma. Senin mesleğini yapan binlerce insan olabilir ama hiç birisi senin gibi gülemiyor, senin gibi kızamıyor, senin gibi yaşamıyor hayatı. Tıpkı parmak uçlarımızın, retinalarımızın, yüz yapımızın bir benzeri yoksa, kalbimizin, hislerimizin, bakışlarımızın, insanlığımızın da bir benzeri yok. Tek kelimeyle eşsiziz.

 

 kücük-prens

 1. Gezegen

 

Hayır Demekten Korkma Gezegeni

 

Gerektiğinde hayır de. Bazen hayırların evetlerden daha fazla değerli olduğunu unutma. İstemeyerek bile olsa, iyilik yapmak için bile olsa söylediğimiz her evet başımıza daha çok olumsuz işler açacaktır. Yapabilirlik alanımıza girmeyen istekler için hayır diyebildiğimiz gün hem kendimize hem de isteklerinin gerçekleştiremeyeceğimizden dolayı hüsrana uğrayacak insanlara büyük bir iyilik yapmış oluruz. Hayır diyelim hayır işleyelim.

 

 

 

 

 1. Gezegen

 

İkiz Kardeşini Unutma Gezegeni

 

Dünya senin ikiz kardeşindir. Sen mutluysan oda öyledir. Sen hüzünlüysen dünya daha çok hüzünlü olur. Dünya dediğin senin gözünün gördüğü, kulağının işittiği, cep telefonun kapsama alanı kadar bir yerdir. Oralara hükmedebilirsin, oralarda olup bitene yön verebilirsin. Dünyanın dönüşüne kalbinin atışı kardeştir. Unutma ve kardeşini sev. Onu koru ve kolla. Ki oda sana tüm şefkati, merhameti ve sıcaklığıyla davransın.

 

 

 1. Gezegen

 

Dünya Hayatı Bir Gündür Gezegeni

 

Kocaman bir ömür yaşasak ta aslında yaşadığımız ömür bir günden ibarettir. Gözümüzü kapattığımızda hayat bir kısa film gibi kısacık zamanda gözümüzün önünde geçerken o günü ne kadar iyi yaşadıysak mutlu bir vedaya da hazırız demektir. Eğer dünya hayatının bir günden ibaret olduğunu ve o günün de bugün olduğunu bilirsek her günümüz kendiliğinden güzelleşecek ve mutlu sonlara kendimizi hazırlamak kolaylaşacaktır. Kim son gününü dolu dolu bütün saniyelerin nabzını tutarak yaşamak istemez ki…

 

 

 

 1. Gezegen

 

Kendimizi Alkışlayalım Gezegeni

 

Hayatımız bir hastane odasında gözlerimizi açtığımızda aldığımız alkışlarla başlar. Sonra anaokulundaki, ilkokuldaki, üniversitedeki, yarışmalardaki, düğündeki,  doğum günlerindeki, terfilerimizde ki alkışlarla devam eder. Her alkış sonrasında hayatımızı başkalarının avuç içlerine teslim ederiz. Oysaki bizi en iyi alkışlayacak olan kendi avuçlarımızdır. Onlar bizi bizim gibi anlayabilir ve hissedebilir. Ağlayan bir çocuğu gülümsettiğinizde, zorda kalmış bir müşterinizi rahata kavuşturduğunuzda, kan ter içinde randevusuna yetişmek için dolmuşa koşturan birisini arabanıza aldığınızda kendinizi alkışlayın. Başkalarının alkışları bizim egomuzun yolunu aydınlatırken kendi alkışımız kalbimizi aydınlatır.

 

kücük-prens-kimdir

 1. Gezegen

 

 

Keyfimizi Getiren Alışkanlıklar Edinelim Gezegeni

 

Başkalarının size öğrettiği alışkanlıklarını bir kenara bırakıp kendi hür iradenizle bağımlısı olacağını alışkanlıklara kucak açın. Babanızın, öğretmeninizin, patronunuzun, kanunlarınızın size sigara içmeyen derken sigara içip, içenlerin yolunu açan uygulamalarına göz yumup sigarasız kalmayın mesela. Bu satırların yazarı sigara bağımlısı olmayı beceremesede bir çok bağımlılığa tabi. Örneğin lavaboda kafasına göre saatlerce kitabını okur, gömleğinin kollarını hep sıvar, ağzında devamlı bir kürdanla dolaşır. Ayıplanır, evet sapına kadar. Ama o ayıpların bağımlısı değil kafasına esene yapma bağımlılığına sahip. Darısı tüm okurlara.

 

 

 1. Gezegen

 

Toplantısız  Çalışanlar Gezegeni

 

İş dünyasında en faydasız iş nedir deseniz vereceğim tek cevap ‘toplantılardır’ olur. Toplantılar patronların egolarını şişirme ve çalışanların kafalarına kalın sopalarla vurulma seanslarıdır. Çıkan kararlar aslında yapılan işin sonunda ulaşılacak sonuçlardır. Toplantılarda varılan işin niteliği hiçbir zaman yapanın yapması kadar güzel ve neticeye vardıran olmaz. Toplantılar zaman israfı ve boş yere gerginmiş numarası yapma yeridir. Boşverin, tüm işlerinizi çalışanınızla yada işverenizle 3-5 dakika içinde halledelin. Örneğin kahve alma makinesının önünde, asansörde, otoparkta, dolmuş durağında, wc çıkışı karşılaşmalarda ‘şu iş şöyledir, böyle yapılıyor, sonuç şu olacaktır’ deyin kendinizide dünyayıda gereksiz bir ayrıntıdan kurtarın. Bakın sonra bize çok dua edeceksiniz.

 

 

 1. Gezegen

 

Soğanseverler Derneğine Üyeler Gezegeni

 

Ağlamak deyince aklımıza hemen soğan gelir. Soğan bu yüzden asil bir sebzedir. Yeryüzünün en güzel eylemine rehberlik yapmaktadır. Üzüntüden yerlerde sürünürken yada mutluluktan göklerde uçarken ağlamamamız için binlerce nedenimiz vardır. ‘Delikanlı adam ağlamazdan, ağlamak zayıflık işaretidir’e kadar bayağı okkalı sözümüz olsada bu palavlara karşı söyleyecek tek sözümüz: Ağlamak delikanlılığa işarettir, ağlamak çelik gibi yüreğe sahip olmak demektir. O yüreğe sahip olanlar her birini bir meleğin taşıdığına inanılan yağmurun topraktaki yaşamı diriltmesi gibi, gözyaşlarıylada yüreklerdeki yaşamı yeşertirler. Ne mutlu onlara…

 

 The Little Prince

 1. Gezegen

 

Bu Kıta Benim Tapulu Malındır Gezegeni

 

Her ne kadar adalara sahip ünlüler ve para babaları olsada henüz bir kıtaya tek başına sahip bir Allah’ın kulu yok. Ama biz gönlümüzden kopan bir toprak parçasına bir kıta muamelesi yapıp onunla böyle bi sahipliliği yaşayabiliriz. İmkanı olanlar için evinin etrafındaki 50-100 m2’lik bir alan, gönlü büyük olanlar içinse bir balkon kenarında 20-30 cm2’lik saksılarda sahip olunan bir kıta parçasında hayata can katmak gerekmektedir. O küçük saksıda bir menekşe yetiştirmek, bir domates yetiştirmek, bir kekik yetiştirmek size 5 vakit mis kokulara, cesur nefeslere davet edecektir. Ha bu arada toz toprakla uğraşırken üstümüz başımız kirlenir abi diyeniniz varsa, merak etmeyin kıtanız varsa denizinde olacaktır nasıl olsa.

 

 1. Gezegen

 

Küçük Olsun Benim Olsun Gezegeni

 

Hayatınızda tümüyle size ait bişeyler olsun. Adan Zye kendi tasarımınız, üretiminiz, düşünceniz bir ürünü masanızın üzerine koyun ve dostlarına kasılarak gösterin. Örneğin kibritten Truva atını yapın, taşlardan Mona Liza tablosu, mercimekten galata kulesi. Biraz zahmetli olsada bunun benzerini çevrenizde yapacak bir babayiğit olmayacağı için bu uğraşınız size bir hoşluk ve evinizin bir köşesindeki bir boşluğada doluluk katacaktır. Madem kitap okuyoruz bir kitapta siz yazın. 3-5 sayfa olsun yeter. Kapağını kafanıza göre tasarlayın. Yakınızdaki bir renkli-ozalit çıktı alıcılarından bastırıp, katlattırıp koltuğunuzu altına koyun. Banada gönderin ki, bu gezegende yalnız olmadığımı görüp sevineyim. İşte bu iş için size bir neden daha. Daha ne yapayım sevgili okur.

 

 1. Gezegen

 

Her Gününün Bir Adı Olsun Gezegeni

 

Günleri takvim yapraklarındaki isimleriyle yaşatma hayatında. Kalbinden geçen isimleri ver onlara. 365 manevi çocuğun olsun. Göbek adlarını da koy dilersen. 11 Mart olsun sende Karanfil günü. 27 Nisan da Mecnunun Şarkısı. 30 Kasım’a Buhur-u Meryem Günü de. 9 Eylül’e Sonbahar Yalnızlığı. Yani isim senden günler takvimden olsun. Pazartesileri Papatya, salıları Yakamoz, çarşambaları Kırmızı, perşembeleri Menekşe, cumaları Özlem günü olsun. Biz bunları dediysek içimizden geçenleri söyledik. Sizde istediğinizi istediğiniz günü

 

 

 1. Gezegen

Hediyesi Bir Yıldızdır Gezegeni

 

Bir dostunu, arkadaşını, sevdiğini, çocuğunu bir gece vakti çıkar balkona, pencereye yada bahçeye. Herkese bir yıldız seçtir ve hediye et onlara. Ayın sağındaki şu parlak yıldız senin de sevdiğine. Bir çocuğa tam tepedeki en parlak güzel yıldızı hediye et mesela. Söyle peşpeşe sıralı sol üsteki o üç yıldız varya onları da arkadaşlarına versen nolcak, yıldızları mı eksilir gökyüzünün. Sen gönlünü ferah tut,  Allahın gökyüzünde tüm dostlarına da sana da yetecek kadar çok yıldız var sevgili dostum. Hadi hediye etmeye başla şimdiden.

 

 

 kücük-prens-sözler

 

 

 1. Gezegen

 

Küçüklük Şarkılarımı Dinleme Gezegeni

 

Hepimizin çocukluğunda kalbinde yer etmiş şarkıları vardır. Bir gün çek kendini kenara, otur internetin başına yada gir bir müzik markete. Ne kadarını bulursan al, indir, dinle. Çocukken düzüp dizlerini kanattığın düşsün hatrına. Annenin saçlarını okşadığı gecelere yasla başını. Bulutlara bakıp şekiller çıkarmak için gözlerini dikkat kestiğin anlara ansın gözlerin. Çimenlerin kokusunu doya doya üzerinde yuvarlandığın tepeleri, bayırları düşün. Evindeki halılarda boğa güreşi yapar gibi dalaş. Çocukluk anılarımızın hepsinin bir şarkısı vardır. Onları dinle. Onlarla büyümeye devam et.

 

 

 

 

 1. Gezen

 

Tüm Dilekleri Gerçek Olanlar Gezegeni

 

Kendine bir güzellik yap. Aklına gelipte hep ertelediğin dileklerini, istediklerini bir güne topla. Kırmızı bir atkın mı olsun istiyordun, sevdiğinin resmine güzel bir çerçevemi yaptıracaktın, şu hep merak ettiğin tarihi harabeyi mi göresin geldi, bir kuş sahibi mi olmak istiyordun. Durma bunların hepsini bir dilek gününde gerçekleştir. Seninde keyfin gelsin, dünyanın da.

 

 

 

 1. Gezegen

 

En Doğru Zaman Canımın İstediği Zaman Diyenler Gezegeni

 

Kredi kartının son günü mü geldi? Boş ver ödeme, canın isteyince öde, faizi de helal olsun canına. Patronun şunu “şu dakka isterim” mi dedi, bırak keratanın işini, canının istediği bir zamanda yaparsın, dakkaların köküne kıran mı girdi. Ha birde toplantımı çıkardı başına. Bırak yahu bu toplantılar nasıl olsa yarında olur, sen bugün canının istediği gibi takıl, toplantını kuşlarla, bulutlarla, yıldızlarla yap gitsin. Bazen canının istediği zaman gelmemişse sende her işe gelme. Sevdiğini öpmeyi hesaba katmıyoruz tabi… Onu zaten canın her daim ister dimi.

 

 

 1. Gezegen

 

Boynunda Madalyalarınla Dolaş Gezegeni

 

Ödüllendirilmeyi başkalarına bırakma. Kendi ödülünü kendin ver, kendi madalyanı kendin tak boynuna. Aç aç kapına gelip miyavlayan bir kedinin karnını mı doyurdun, tak boynuna bir insanlık madalyası. Metroda kemanıyla hüzünlü bir şarkıyı çalan sokak çalgıcısına bahşişini verip, “ne güzel çalışıyorsun” diye gülümsedin mi, al sana bir madalya, tak boynuna dolaş gönlünün istediği yerlerde. Çocukların saçlarını okşuyorsan, paranı bölüşüyorsun, çay ısmarlıyorsan, tostunu tırtıklatıyorsan hadi durma tak bir bir madalyalarını boynuna ve dolaş göğsünü gere gere ortalıkta. Sevdin mi birini tak aşk madalyasını, çık sevginin birincilik kürsüsüne. Hadi kim tutar seni gönlünün kahramanı…

 

29: Hayat Bizi Ne Hale Getiriyor Gezegeni

 

Düşünsenize ömrünüz olursa 70-80-90 yıl yaşayacaksınız. her geçen gün hayatınızdan bişeyler eklenecek takvim yapraklarına. Mutlu olacağımız günler, üzüleceğimiz günler peşpeşe gecip gidecek. Gelin 3-4 yaşındaki bir çocukla 89-90 yaşındaki bir yaşlı dede-nine bulalım ve konuşalım. Hayatı.

 

 

30: Hediye Verme Günü Gezegeni

 

Ömrünümüzün bir gününü, yani peşi sıra geçip giderken hiç durup muhasebesini yapmaya fırsat bulamadığımız 365 yapraklı yılların bir 24 saatini hediye verme günü ilan edelim. Sabah kalkalım, sokaktaki simitçiden bir simit alıp üç – beş simit parası da verip ‘onlararıda kedilere kuşlara ver abi’ diyelim. İş yerindeki arkadaşlarımıza ufak birer hediye alalım. Yemek yediğimiz lokantadaki garsona bir kitap hediye edelim.

 

 

31: Ben Bir Ünlüyüm Gezegeni

Ünlü dediysek Televole ünlüsü değil elbet. Mesela Mona Lisa olun, o muzip, o alaycı, o hüzünlü, o yalnız, o ikircikli gülüşünü alın koyun yüzünüze. Bulutlara dönün yüzünüzü. Ağaçlara dönün, yıldızlara dönün. Baktınız Mona Lisa size uymuyor Albert Ainstain olun. Çıkarın dilinizi, komik olun, çılgın olun, eğlenceli olun. Küçük bir çocuğa çıkarın dilinizi. Ürkek bir kediye, yemini gagalayan bir güvercine. Kuşlara, çiçeklere.

 

*

Adem Özbay

4 Şubat 2012, NY

www.ademozbay.com

Bir önceki yazımız olan Ya Atatürk başörtüsü taksaydı! başlıklı makalemizde atatürk ve başörtüsü, atatürk ve dindarlık ve baş neden örtülür hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir