Adem Özbay Blog

Edebiyat, Sanat, Düşünce ve Yaşamak Üzerine

isigin-yankisi-kitap

Sevgili dostlar, yürekleri güzel olanların kelimeleri de güzeldir. Sevgili dostum A. Mehmet Arslan da böyle bir yazar. Onun yazılarını okumaktan hiç bıkmıyorum. Çünkü sahici ve doğal yazıyor. Öyle ‘ahım şeyler yazayım, millet vay be desin’ diye güzellikleri zorlamıyor. İşte bu yüzden sevdiğim bir dost ve kalem. Mart ayından itibaren hayat bulacak kitabı Işığın Yankısı‘nı siz okurlarımıza anlatmasını istedim. O da sağolsun beni kırmadı, anlattı. Sözü artık sevgili A. Mehmet Arslan‘a ve Işığın Yankısı’na bırakıyorum.

 

 

“Öncelikle sevgili dostum Adem Özbay ile muhabbet etmenin mutluluğu içerisinde olduğumu belirtmek isterim. Zira beni ancak benim gibi edebi hassasiyetleri olan bir yazar arkadaşım anlar, diye düşünüyorum. Yazmak, bizim için para kazanma amacından çok ötelerde bir yerlerde gerçeklik buluyor.

Bizler kendimizi ancak bu şekilde ifade edebiliyoruz. Yazmak, geçek bir yazar için yemek içmek gibi vazgeçilmez bir yaşamsal ihitiyacı ifade ediyor. Bu kitap da aslında benim ruhumdan süzülen en son parça diyebilirim. Yazarlık hayatı anlayıp, onu kendi içinde değişime uğratarak başka bir anlamda yeniden yazma gereğinden başka bir şey değil. Hayatı anlayıp, onu kendi içinde başkalaştırabiliyorsan, bunun sonucunda içinde birikenleri bir kitap şeklinde tekrar hayata sunmak da kaçınılmaz olmaktadır.

Işığın yankısı da aslında ben de tam olarak böyle bir anlam ifade etmektedir. Bu kitap da aslında bu sebepten ışığın yankısı ismini alıyor. Işık herkesin bildiği gibi görülen bir kavramdır. Yankı ise ancak duyulabilir. Işığın yankısını duymak için ona başka bir açıdan bakabilmek gerekir.

isigin-yankisi

Işığa bakıp bundan yola çıkarak bir şeyler hisseden insan, bu hislerin kendisinde uyandırdığı duygular sayesinde ışıkla ilgili bir şeyler duymaya başlayacaktır. İşte bu sesler, o insanda ışığın yankısını oluşturacaktır. Bu durum öyle her insan için gerçekleşebilecek bir hal değildir. Çünkü çoğu insan hayata olabildiğince yüzeysel bir şekilde yaklaşmaktadır. Yani ışığa baktığında onu sadece görür. Onun kendisinde var ettiği hiçbir çağrışıma sahip olamaz. Ve aslında ışığın yankısını duyamaz.

Burada ışık sadece bir örnektir. Hayatta daha böyle binlerce farklı ayrıntı ortaya konabilir. Mesele hayata bakarken yüzeysel olmamaktır. Onun içerisinde var olan kavramları görüp, bunların derinliğinde başka duygulara da erişebilmektir. Hayatı daha derinlemesine anlayabilmek gerçekten yaşıyor olmanın ispatıdır. İşte ışığın yankısı, hayata bu şekilde bakabilen bir insanın yazmaya çalıştığı bir kitaptır. Ve onu okuyan herkese de, aslında hayatın bir görünen yüzü haricinde bir de derinlemesine var olan başka bir yönünün, olduğunu anlatmaya çalışan bir eserdir. Bu kitap, hayatı yüzeysel görmeyen insanların çok beğeneceğini düşündüğüm bir bakış açısını ortaya koymaktadır.

mehmet-arslan

 

Bu anlamda onu okuna insanları düşünmeye yöneltmektedir. Sonuçta düşünen insanların bakış açısı le yazılmış bir eserdir. Ve ben bu kitabı okuyan herkesin de hayat içerisinde çok daha farklı görüş açılarının olduğunu fark edeceğini umuyorum. Bu kitap, yüzyıllardır süre gelen bir insan tanrı arası alışverişin sonucunda ortaya çıkan bilgeliğin getirisidir. İnsan olup da sonrasında pişmenin sorgulanmazlaştığı yerdeki, insan sevmişliğidir. İnsanı yaratılma sebebinden ötürü sevmiş olmanın, onu gerçek manada insan yapmışlığıdır.

Bu kitap tanrının akla verdiği ilhamın, tanrının varlığını ispatlamaya yetecek boyuta gelmişliğidir.

Sözlerimin çok iddialı olduğunu düşünebilirsiniz. Ama bu kitabı benim bahsettiğim gözle okursanız, dediklerimin doğruluğuna kanaat getireceksiniz.

Umarım severek okursunuz.”

*

Evet sevgili A. Mehmet Arslan bunları söylüyor. Bize de kitabı okumak düşüyor. Hemen hatırlatayım Işığın Yankısı, Mart ayından itibaren www.kitaplife.com adresinden satışa sunulacak. Şimdiden iyi okumalar.

*

Adem Özbay

10 Şubat 2013, NY

www.ademozbay.com

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.