Adem Özbay Blog

Edebiyat, Sanat, Düşünce ve Yaşamak Üzerine

israf

Bu gün aklıma geldi, bir hesap yapayım dedim. Gelin hep birlikte yapalım ve şu israf denen illeti bir anlamaya çalışalım.

Ben lokantalardaki, lüks iftarlardaki israflardan bahsetmiyorum. Onlar zaten almış başını gitmiş. Ben bizim kendi evimizdeki, mutfağımızdaki israftan bahsediyorum. 

Şimdi ‘yok canım ben israf etmem, evde, mutfakta çok tutumluyumdur’ dediğinizi duyar gibiyim.

Bakalım öyle miyiz?

Bugün pilav için pirinçleri ıslatıp süzerken ne kadar dikkatli olursam olayım bir miktar pirincin lavaboya döküldüğüne bir kere daha şahit oldum. Hepimiz gün aşırı, pilav, makarna, nohut, fasulye gibi taneli yemekler yapıyoruz. Bunları da ıslama, kaynatma, süzme, gibi işlemlerden geçiriyoruz. Bu işlemler sırada 10 tanesini israf ettiğimizi düşünelim. Haftada da 5 kere böyle taneli yemek yaptığımızı düşünelim ki daha fazladır.

Haftada 5 yemek x 10 tane: 50 tane

52 hafta x 50 tane: 2600 tane

Bir insan ortalama 50 yıl boyunca düzenli yemek yapsa: 2600 x 50 yıl: 130,000 tane. Yani minumum bir hesapla bir insan 130.000 tane princi, mısırı, fasulyeyi, makarnayı israf ediyor.

Türkiye’de 20 milyon hane olduğunu düşünsek, 2 milyon x 130 bin: 26,00000000000 Adet. Saymadıysanız söyleyeyim 26’dan sonra 11 sıfır var.

ac-afrika-insan

Aman Allahım ne kadar büyük bir israf. Bunu engellesek bu kadar israfı engellemiş olacağız. Bu rakam muhtemelen Afrika’da açlık çeken insanları da uzun bir süre doyurur.

Gördüğünüz gibi israf gerçekten çok büyük bir oranda. Bunu diğer ufak tefek israflarımızı da eklersek dehşet bir israfçı olduğumuzu hemen anlayabiliriz.

Dinimizde israfın açıkca haram olmasını ve kesinlikle yasaklanamasının nedenini şimdi çok daha iyi anladım.

Lütfen dikkat edelim!

Selametle sevgili dostlar.

*

Adem Özbay

6 Şubat 201 NY

www.ademozbay.com

 

 

Bir önceki yazımız olan Ya Atatürk başörtüsü taksaydı! başlıklı makalemizde atatürk ve başörtüsü, atatürk ve dindarlık ve baş neden örtülür hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir