Adem Özbay Blog

Edebiyat, Sanat, Düşünce ve Yaşamak Üzerine

istanbul-gelisim-üniversitesi

Üniversitelerimiz yerlerde sürünüyor. Dünyadaki akademik listelerin hiç birine giremiyoruz. Üniversite içindeki kısır tartışmalardan ve siyasilerin üniversitelere uzanan ellerinden dolayı kaliteli bir üniversite ortamı bulmak çok zor. Az önce gelen bir maili görünce sevindim. Olay şu öğrencilerini kendi alanlarıyla ilgili bilgi ve görgülerini arttırmak amacıyla sık sık yurt dışına çıkaran İstanbul Gelişim Üniversitesi son olarak 50 öğrencisini yurt dışına göndermiş. Ne güzel. Umarım bu fırsat sadece parası olana değil tüm öğrencilere sunuluyordur. 

Üniversitelerimizin böyle güzel etkinliklerini artırarak sürdürmesini temenni ederek, üniversite tarafından gönderilen haberi de aynen paylaşıyorum arkadaşlar.

*

Bizde dersler böyle!

İstanbul Gelişim Üniversitesi öğrencileri sadece sınıfta değil öğrendiklerini pratikte de görme ve uygulama şansını yakalıyor. Ders yılı başından beri mimarların hayatı, eserleri, iç ve dış mekan anlayışı ve kurgusu hakkında derinlemesine bilgi sahibi olan öğrenciler Roma, Floransa, Pisa, Siena, Venedik ve Milano’ya giderek yerinde görme ve inceleme fırsatı buldu.

İstanbul Gelişim Üniversitesi öğrencilerine sadece teorik bilgileri vermekle kalmıyor, aynı zamanda yerinde görme ve uygulama fırsatı da sunuyor. Öğrencilerini kendi alanlarıyla ilgili bilgi ve görgülerini arttırmak amacıyla sık sık yurtdışına çıkaran İstanbul Gelişim Üniversitesi son olarak 50 öğrencisini öğretim üyeleri Yrd. Doç. Dr. Zerrin Funda Ürük, Semral Ekizoğlu, Gözde Başak Öztürk, Öğr. Gör. Yeter Çan ve araştırma görevlileri Bestami Kaya, Özlem Nur Ataol’da birlikte yurtdışına gönderdi.

istanbul-gelisim-üniversites-

İstanbul Gelişim Üniversitesi Güzel Sanatlar, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi hocalarının eşliğinde Roma seyahatiyle başlayan turda ilk etapta Vatikan, Giovanni Battista Ailesi’nin Villa Müzesi, Leonardo da Vinci’nin Deha ve Buluşlar Müzesi, Pantheon, Piazza Navona Meydanı, Fontana Di Trevi (Aşk Çeşmesi), İspanyol Merdivenleri, Santa Maria degli Angeli Bazilikası, Venedik Meydanı, Collesium, Forum Meydanı Kalıntıları, San Pietro Meydanı incelendi.

Ardından Floransa’ya geçen İstanbul Gelişim Üniversitesi kafilesi burada Santa Maria del Fiore Katedrali ve Vaftizhanesi, Vecchio Sarayı, Piazza Della Signoria Meydan, Ponte Vecchio (Eski Köprü) ziyaretlerinde açık hava müzeleri  gibi sergilenen meydanlar, heykeller, çeşmeler ve tarihi şekil dokusunu yerinde gördü.

Toskona Bölgesi’nde Pisa Kulesi ve Katedralini de gören İstanbul Gelişim Üniversitesi öğrencileri 11. Yüzyıl eserlerini inceledi. Unesco tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınan Siena’da incelenen yerler arasındaydı. Piazza Del Campo Meydanı’nı da gezen öğrenciler, burada da orta çağdan kalma şehir dokusuna hayran kaldı.

ögrenciler-icin-güzel-projeler

8. ve 18. yy arasında gelişen ve daha çok Rönesans döneminin eserleri mevcut olan Venedik’te ise San Marco Bazilikası ve Meydanı, Doge (Düka) Sarayı, Çan Kulesi, Büyük Kanal incelenen yerler arasındaydı.

Son olarak Milano şehir merkezindeki yeryüzünün en büyük Gothic tarzındaki katedrali olan Duomo di Milano, yine tarihin en eski alışveriş merkezlerinden biri olan Galleria Vittorio Emanuele II ve dünyanın en büyük tiyatro binalarından La Scala görülen yerler arasındaydı.

İstanbul Gelişim Üniversitesi İç Mimarlık Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Zerrin Funda Ürük, “Özelllikle iç mimarlık ve mimarlık gibi alanlarda öğrencilerin sadece teorik olarak dersleri öğrenmeleri gerçek hayat tecrübesi için yeterli değil. Gençlerin eserleri bizzat yerinde görüp incelemeleri, tarihi ve mimariyi dokuyu da hissetmeleri gerekiyor. Üniversitemiz bu bağlamda ciddi katkı ve fırsat sunuyor” dedi.

istanbul-gelisim-üniversitesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.