Adem Özbay Blog

Edebiyat, Sanat, Düşünce ve Yaşamak Üzerine

yasli-aglayan-teyze

Böyle insanlar gerçekten var mı bilmiyorum. Var olduğunu haberlerden okuyorum, etrafımdan duyuyorum ama inanın hala tam olarak inanabilmiş değilim. Tamam anne babalar çocukları ile kavga edebilir, birbirlerine küsebilir, ama bir anneyi babayı tamamen defterden silmek nasıl bir duygudur, nasıl bir vicdanla yapılır, bunu hiç anlayamayacağım.

Benim annem geçenlerde ayağım ağrıyor dediği için New York’tan İstanbul’a, oradan Zonguldak’a gittim, doktora götürdüm. İlaçlarını aldım. Yakınlarda kontrol için gitmesi lazım. Yine gidip doktora götüreceğim.

Bizim anne, baba, büyük sevgimiz böyledir. Anlaşamazsak da asla cephe almayız. Küs kalmayız. 

Etrafımda tanıdığım herkes böyle. Ama başkalarının anne babasını kapı dışarı ettiğini, öldürdüğünü de okuyup duyunca hayret ediyorum.

Facebook arkadaşlarımdan biri yolan Yeşim Yalçın böyle bir teyzeye rastlamış bir hastanede. Evlatları bırakmışlar ve kadın kanserle mücadele ediyor. İnanamıyorum. Bu vizdanı, bu evladı anlamakta zorluk çekiyorum. Lütfen biri bana anlatsın.

kanser-hastasi-teyze

Yeşim Yalçın yayınladığı resmin altına bunları yazmış:

Dün akşam ziyaret edip,elini öpme ve hayır duasını alma şerefine nail olduğum bu tatlı nine ;79 yaşında ve üç tane aslan gibi erkek evlat büyütmüş…Şu anda hiç birisi bu Anneyi istemiyor…Kan kanseri olan bu Anne, aynen şu ifadeleri kullanıyor gözyaşlarıyla…
-Kanser değil ama evlatlarımın ettiği öldürüyor beni!

*

Evet insanı gerçekten öldürecek bir durum. Yetiştirdiğin, büyüttüğün, sevgiyle kokladığın evlatların çekip gidiyor. Tartışmış olabilirler, anneleri onları kızdıracak bir şeyler de yapmış olabilir. Ama terk etmek için hiç bir sebep geçerli değildir.

Sevgili Yeşim, diyor ki eğer isterse bu teyzemizi kendi nineleri ile yaşatıp, bakacakmış ta. Kadının “Beni yıkar mısın, bu dünyadan kirli olarak gitmek istemiyorum.’ demesi bile işin vahametinin boyutunu gösteriyor.

Yeşim’den Allah razı olsun. Geçen günlerde Antalyalı Gülsüm teyzeyi yazmıştım. Hiç tanımadığı felçli bir çocuğa 4-5 yıldır bakan bu kadın benim için Allah’ın varlığına en büyük delildir, demiştim.

Aynı şeyi Yeşim içinde diyorum. O ve onlar gibiler büyük bir merhametin dünyadaki yansıması olan kalpleri taşıyorlar.

O merhametin sahibi Allah’tan başkası olamaz.

Anne, babamızı, büyüklerimi sevelim, kollayalım lütfen. Ben buradan onları çok sevdiğimi bir kere daha söylüyorum. Gerekirse binler defa söylerim.

*

Adem Özbay

9 Şubat 2013, NY

www.ademozbay.com

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.