Adem Özbay Blog

Edebiyat, Sanat, Düşünce ve Yaşamak Üzerine

karanlikta-diyalog

Gayrettepe Metro durağına yolu düşenler için muhteşem bir olayın içine girebilirler. Karanlıkta Diyalog deneyimi yaşayabilirler. Karanlık bir ortamda görme engelli bir vatandaşın nasıl yaşadığını anlamak için yapılan bu muhteşem çalışmaya kesinlikle herkes gitmeli. Benden söylemesi.

karanlikta-diyalog-logo

Karanlıkta Diyalog Nedir?

İstanbul’u bu zamana kadar hiç bu kadar farklı yaşamadınız!

Bu yeni sergi; bu unutamayacağınız deneyim, sizi İstanbul’un sembolü haline gelmiş tüm kentsel mekanlarıyla bir araya getirecek. Ancak tümüyle karanlıkta! Doğru duydunuz! İstanbul’u; İstanbul’a özgü o eşsiz ses, koku, doku ve sıcaklıklarıyla “görme”nin yeni yollarını keşfedeceksiniz!

Üstelik bunu yaşarken size yol gösterecek rehberleriniz de görme engelliler olacak! Yani siz ve macera ortaklarınız kelimenin gerçek anlamıyla, görme dışındaki duyularınıza, size yol göstermesi için teslim olacaksınız!

Öyleyse, karanlığa hoş geldiniz! Koşullamaları ardınızda ve önyargılarınızı da kapıda bırakın; ve gerçekten müthiş bir zamanı deneyimlemeye hazır olun!

Karanlıkta Keşif! Ama Nasıl?

Karanlıkta Diyalog, çığır açan, eşsiz ve daha önce hiç “görülmemiş” bir sergi olarak dünyada tanınmıştır. Ziyaretçilerini şehre özgü koku, ses, sıcaklık, doku ve ortam ile tasarlanmış İstanbul’un bir kısım kentsel deneyimlerini tümü karanlıkta olmak üzere yaşatacak.

Sergiye gidenler, görme engelli rehberlerin yol göstericiliğinde, sadece elinde klasik beyaz bastonuyla İstanbul’u görmeksizin “görecek” ve önemli mekanları ziyaret edecek.

Hiçbir şey görmeden, gitmek istediğiniz yere size götürecek gümbür gümbür gelen bir metroya bindiğinizi ya da Taksim Meydanı’nda istediğiniz yere gitmek üzere yoldan karşıya geçmeye çalıştığınızı bir hayal edin!
Rahat olun! Sesler ve kokular  size yol göstermek üzere orada olacak! Peki tüm bunlar güvenli yolculuğunuzda size rehberlik etmeye yetecek mi?

Karanlıkta Diyalog az görmenin ya da hiç görmemenin ne demek olduğu  konusunda tüm algılarınızı sonsuza dek değiştirecek!

Gelin, İstanbul’u görmenin ötesinde “görün”!

**

Dünya üzerinde 130 kentte 7 milyondan fazla insana “dokunmuş” Karanlıkta Diyalog deneyimi, HE Projects ve S360 işbirliğiyle şimdi ve ilk kez Türkiye’de ve İstanbul’da…

Karanlıkta Diyalog sizi parkta dolaşmak, bir caddede karşıdan karşıya geçmek gibi günlük hayat deneyimlerine sokar, ama tümüyle karanlıkta! Duyularınızı uyandırarak ve farkındalığınızı derinleştirerek…

Görme engelli rehberlerimiz, sizin dokunarak, koklayarak ve duyarak yeni ve farklı bir biçimde görmenizi sağlayacak ve sizi unutulmaz bir yolculuğa çıkartacaklar.

Karanlıkta Diyalog, 1988’de Almanya’da Prof. Dr. Andreas Heinecke tarafından oluşturulup, hayata geçirildi.

Bu eşsiz ve ilham verici deneyim, İstanbul’da üç yenilikçi formatla karşımıza çıkacak:

Deneyimsel Sergi – Herkese Açık
Öğrenciler için Atölye Çalışmaları – Okullara Özel
İş Dünyası için Atölye Çalışmaları – Şirketlere Özel

DANIŞMA KURULU

Prof. Dr. Andreas Heinecke – Dialogue Social Enterprise
Ayhan Metin – Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Bakanlık Müşaviri
Ayşegül Gürerk – Common Purpose Türkiye/Ortak İdealler Derneği, Türkiye Direktörü
Bekir Köksal – İBB Engelliler Müdürü
Ercan Tutal – Alternatif Yaşam Derneği Başkanı (AYDER)
Yrd. Doç. Dr. Hande Sart – Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi
Kenan Önalan – Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Bakanlık Müşaviri
Murat Demirok – Altı Nokta Körler Vakfı Rehabilitasyon ve Eğitim Sekreteri
Prof. Dr. Mustafa Bal – Özel Eğitim Ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü
Müberra Kavak Kara – İBB Başkan Danışmanı
Nüket Aşkın – Ulaştırma Bakanlığı, Bakan Danışmanı
Oya Sebük – Altı Nokta Körler Vakfı Başkanı
Yavuz Kocaömer – TESYEV Başkanı

*

 

DIALOGUE IN THE DARK
Karanlıkta Diyalog

TARİHÇE / KURUCU

Karanlıkta Diyalog’un kurucusu Andreas Heinecke, bir radyo istasyonunda çalışırken, bir kaza sonucunda görme duyusunu kaybeden bir görme engelliyle karşılaşır. Önce acıma duygusu hisseder ve nasıl davranması gerektiğini bilemez. Ama kısa sürede görmeyen insanların görenlerin sahip olmadığı birçok özelliğe sahip olduklarını anlamıştır. Andreas, genç meslektaşını iyi bir radyocu olması için eğitirken, görme engelli genç de onun hayata dair konularda eğitmeni olmuştur. Kelimenin tam anlamıyla, görme engelli bir insan Andreas’ın “gözlerini açmış” ve onun farklılıkların ötesine geçerek neler yapabileceğimiz konusunda düşünmesine sebep olmuştur. Bu ilişkinin olağanüstü değerinin farkına varan Andreas, 1995’te ilk sosyal girişimini başlatmıştır. O günden beri kendini, insan karşılaşmalarında oluşan boşluklar/iletişimsizlikler arasında köprüler kurmak için yeni yollar bulmaya adamıştır.

Andreas felsefe doktorudur ve Almanya’daki European Business School’da sosyal ticaret dersleri vermektedir. Sayısız uluslararası ödül kazanmıştır ve şu çalışmalarıyla tanınmaktadır:

ÖDÜLLER

1998 Stevie Wonder Vision Award
2004 Best Practice in Universal Design
2005 Named first “Ashoka Fellow” in Western Europe
2006 “Deutscher Unternehmer Preis” by the Harvard Business School’s Entrepreneurship Club
2007 “Outstanding Global Social Entrepreneur” by the Schwab Foundation
2008 Nominated as member of the World Economic Forum’s Global Agenda Council on Social Entrepreneurship
2009 “Global Award Winner for the best innovative and out-of-comfort-zone event” (Dialogue in the Dark and Dialogue in Silence workshops) by the YPO
2009 Dragon Award for the category “Business with Conscience”
2011 Deutscher Gründerpreis

**.
Adem Özbay
www.ademozbay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.