Adem Özbay Blog

Edebiyat, Sanat, Düşünce ve Yaşamak Üzerine

kelebegin-ruyasi-film-afis

 

Kelebeğin Rüyası filmi benim kişisel hayatımda yer etmiş bir çok figürün, olayların ve kişilerin eşliğinde sinema perdesinde akıp giderken; uzun bir koşuda yorulan bir maratoncunun final çizgisini görünce üstüne çöken bir ağırlıkla bitirdim filmi. Her gün babasının maden kazasında gelecek ölüm haberini bekleyerek büyüyen bir çocuk olarak, maden imgesinin bendeki karşılığı kömürden daha kara bir renk.

kelebegin-ruyasi-maden-iscileri

Köye yine bir maden kazası haberi gelmişti. Annem her seferinde yaptığı gibi ayakkabılarını bile giymeden çıplak adımlarla köyün meydanına koştu. Arkasından da ben ve kardeşlerim tabi. Uzun bir bekleyişten sonra gelen arabalardan babam ve bir çok kişi inmeyince köyün kadınlarından toplu bir feryat kopmuştu. Sonra gelen kişiler bizim köyden sadece 1 kişinin öldüğünü diğerlerinin göçük altında kalanları çıkarmak için orada kaldığını söylediler.

Annem rahatlamış olarak eve dönerken kocası ölen kadar kadının feryatları da bize eşlik ediyordu. O kadının sıra arkadaşımın annesi olduğunu bir sonraki gün anlayacaktım.

Arkadaşım bir hafta okula gelmedi. Sonra geldiğinde ise hiç konuşmadı. İkinci dönemin ortalarındaydık ve okul bitene kadar onun gözlerinden yaş hiç eksik olmadı. O zaman küçük halimle onu teselli etmeye uğraşırdım ama ben ne söylesem sadece ağlaması artardı. Sonunda ben de sustum. Bütün teneffüslerde sadece susarak konuştuk.

kelebegin-ruyasi-tren

Bu konuda anılarım çok ama onları yazmayı başka bir zaman bırakayım. Asıl yazılacaklar Rüştü Onur, Muzaffer Tayyip Uslu ve Kelebeğin Rüyası. 

Kelebeğin Rüyası filmi öncelikle bizim şairlik heyecanlarımızı çok iyi anlatıyor.

Hepimiz ilk ürünlerimizi dergilerde yayınlamak için can atarız şairler olarak,

O ilk şiirimizin dergide çıktığı zaman günlerce bir heyecan seliyle yaşarız.

Veremden kaybettiğimiz iki güzel şairimizi hayatı etrafında gelişen olayların anlatıldığı film en çok da şiiri anlatıyor. Ne güzel.

Filmin görsel yönü de çok iyi. Karadeniz’in hırçın ormanları, Zonguldak’ın limanın efsunluğu filmde çok güzel sergilenmiş. Heybeliada ve o yılların İstanbul’u da çok güzel çekilmiş.

kelebegin-ruyasi-bisiklet-sahnesi

Filmin sitesinde yapılan tanımı şöyle:

“Zonguldak’ta yaşayan, iki genç şair Rüştü Onur ve Muzaffer Tayyip Uslu, yeni yeni modernleşen bu madenci kentinde memuriyet hayatlarını sürdürürken, bir yandan da sanatla, edebiyatla ve en çok da şiirle iç içe yaşamaktadırlar. Ayakları üzerine yeni kalkan genç Cumhuriyet, bir yandan modernleşme çabasındayken, aynı yıllarda Avrupa’da da çetin bir savaş yaşanmaktadır. Belediye Başkanı’nın kızı Suzan’ın Zonguldak’a geri gelmesiyle Rüştü ve Muzaffer’in şiire olan inancı daha da artar. Henüz lise öğrencisi olan Suzan, çevrenin istememesine rağmen iki gençle yakın arkadaş olur. Fakat 1940’lı yılların vebası olan verem, iki genç insanın da sağlığını git gide tehdit etmektedir. Rüştü ve Muzaffer’in hem kendi gelecekleri, hem de dünyanın gidişatı hayra alamet değildir… 

kelebegin-ruyasi-

Yönetmenliğini ve senaristliğini Yılmaz Erdoğan’ın üstlendiği filmin yapımcılığı yine BKM’ye ait. Çekimler Zonguldak ve İstanbul’da gerçekleştirilen yapım aynı zamanda Zonguldaklı madencilerin de öyküsüne değiniyor. Oyuncu kadrosunda Erdoğan’ın yanı sıra Mert Fırat, Kıvanç Tatlıtuğ, Belçim Bilgin, Taner Birsel, Ahmet Mümtaz Taylan gibi genç-usta pek çok isim de yer alıyor.”

Zonguldaklı iki şair: Rüştü Onur ve Muzaffer Tayyip Uslu isimli yazımda bu iki şairimizi detaylı tanıtmaya çalıştım.

Şair ve verem ilişkisi de filmde çok güzel anlatılıyor. Benim ilk veremli şairim İbrahim Tenekeci‘ydi. Zira o verem olduğunda yattığı hastaneye gidip onunla uzun uzun sohbetler etmiştik.

Kelebegin-Ruyasi-verem

Kelebeğin Rüyası filmden diyaloglar ile bitireyim yazımı. En kısa sürede şiir tadındaki bu filmi izlemenizi  öneriyorum dostlar.

*

– Aşk bahanesidir aşkın.

*

– Putları yıkıyoruz hocam.

– Merak etme yenisini yaparlar.

*

– Şiiri seven kız, şairini sever mi?

– Ben daha önce sevmediğini gördüm.

*

– Ne iş yapıyorsunuz?

– Şairim.

– Bir iş yapmıyorsunuz yani.

– Telgraf direklerine tırmanıyorum.

– Şair olduğunuz için mi tırmanıyorsunuz.

– Yok.

*

– Kız şiirden anlamıyor işte, aradan çekil.

– Mesele değil ben ona öğretirim.

*

– Böyle gitmeseydin, hiç gülmeden.

– Gülmem için sebep yok ki.

– Sen çok güzelsin, sebepsiz de gülebilirsin.

*

– Muzaffer acıyı çağırma bize, bizde ondan çok var.

*

– Acı bahanesidir şiirin.

*

Sen takma kafanı Muzaffer, senin savaşın sana yeter.

*

– Hastayız biz.

– Aşığız biz.

*

– Bir güzele güzelliğini hatırlatmak isterdim, aynalardan evvel.

*

– Sen kötü şeyleri çok güzel söylüyorsun.

*

– Güzel olan bir gün öleceğimiz değil, yaşadığımızdır.

*

Güzel seyirler sevgili dostlar.

*

24 Şubat 2013

www.ademozbay.com

 

kelebegin-ruyasi-filmi kelebegin-ruyasi-güzel-sahneler kelebegin-ruyasi-hakkinda kelebegin-ruyasi-nedir Kelebegin-Ruyasi-orjinal-sahneler kelebegin-ruyasi-resimleri kelebegin-ruyasi-sahneler kelebegin-ruyasi-sairleri kelebegin-ruyasi-sözleri kelebegin-ruyasi-taksim kelebegin-ruyasi-tren kelebegin-ruyasi-zonguldak

2 thoughts on “Kelebeğin Rüyası filmi

  1. Filmi cok merak ediyorum, ama öyle güzel anlatmışsijiz ki seyretmis kadar oldum:)
    Tesekkurler

  2. Izledigim en mukemmel, en kaliteli Turk filmi, Tum oyuncular harikaydi, Yilmaz Erdogan’a ayakta alkis! O kadar guzel bir hikaye! Cok duygulu!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.