Adem Özbay Blog

Edebiyat, Sanat, Düşünce ve Yaşamak Üzerine

tyb

Öz yurdunda turist gibi yaşayan aydınları artık herkes tanıyor.
Zor zamanlarda nasıl refleksler göstereceklerini de az çok kestirebiliyoruz.
Ya yerli düşüncenin aydınları? Onları ne kadar tanıyoruz ya da onlar birbirlerinden ne derece haberdar?
Neredeyse yarım asırdır bu ülkede bir mukavemet üzere kültür mücadelesi veren Türkiye Yazarlar Birliği diye bir teşekkül var.
Bu teşekküle şekil veren kişiler aynı zamanda aşkın semamızda dalgalanan medeniyet bayrağının da nöbetini tutuyorlar.
TYB’nin kuruluşunda en büyük emeğe sahip olan isim hiç kuşkusuz Mehmet Doğan’dır.
Zor zamanlarda tedirginliğe rahat zamanlarda gevşemeye mahal vermemiş, her dönemde bu kuruluşun mütevazı imkânlarla onurlu yürüyüşüne destek olmuştur.
Yoktan hiçbir şey çıkmayacağı malumdur.
Yazarlar Birliği gibi bir kuruluşu kuvveden fiile geçirmek bile tek başına bir olaydır.
Vücut bulup hayatiyet kazanan bir oluşuma hareket kazandıracak olan bu ülkenin istikamet sahibi yerli aydınlarıdır.
Kova çeşmenin kenarındadır, doldurma görevi kovaya sahip çıkması gerekenlerdir.
Yunus’un dediği gibi: “Çeşmelerden bardağın doldurmadan kor isen/
Bin yıl orda durursa kendi dolası değil.”
Kültürel iktidar tartışmalarının yapıldığı şu günlerde hiç de iç açıcı olmayan entelektüel ve estetik seviyemizde kendini İslami camiaya ait hisseden okumuş yazmışlarımızın büyük vebali vardır.
Türkiye Yazarlar Birliği gibi kuruluşların farkında olmasak da yozlaşmaya ve duyarsızlıklara karşı en etkili mücadeleyi verdiği bir gerçektir.
Burada yeri gelmişken İstanbul Yazarlar Birliği’nin süregelen çabalarını anmak istiyorum. Mahmut Bıyıklı başkanlığındaki Birliğin yorulmak nedir bilmez dinamik ekibi “kültür tatil yapmaz” düsturuyla sene boyunca bir dizi faaliyet gerçekleştirdi.
Anma programlarının yanı sıra yaşayan şair yazarları kuşaklara tanıtıcı programlar yıl boyunca eksik olmadı.
Mustafa Miyasoğlu ve Erdem Bayazıt kattıkları değerlerle bir kez daha hatırlanıp anıldılar. Necip Fazıl Kısakürek, Akif İnan ve Sezai Karakoç’un edebi şahsiyeti ve sanatı üzerine oturumlar düzenlendi.
Cezaevinde yatanlarda unutulmadı. Başta Metris cezaevi olmak üzere İstanbul’un değişik yerlerindeki cezaevlerinde “dertleşme ve şiir dinletileri” gerçekleştirildi.
Güneydoğu Anadolu’da üniversitede okuyan öğrenciler için “kültür seferberliği” başlatıldı ve Siirt

, Urfa, Mardin, Bingöl gibi şehirlerde üniversiteli öğrencilere konferanslar verilip paneller düzenlendi.
Daha burada sayamayacağım onlarca faaliyete imza atan TYB İstanbul şubesi şimdi çok yakında–19 Ekim–24 Ekim arası- gerçekleştirilecek “Edebiyat Mevsimi”ne hazırlanıyor.
Altı gün sürecek etkinliğin ana teması: dergiler.
Edebiyat dergilerinin dünden bugüne gelişim seyri ve sorunlarının masaya yatırılacağı etkinlikte şairler dergilerde yayınlanan ilk ve son şiirlerini okuyacaklar.
Yeni ve eski edebiyat dergilerinin sergileneceği festival boyunca her gün Büyük Doğu, Diriliş, Hareket, Edebiyat, Serdengeçti, Mavera, Aylık Dergi ve Türk Edebiyatı gibi dergilerin konuşulacağı oturumlar yer alacak.
En son gün edebiyatımıza emeği geçen önemli isimlere ödüllerin verileceği programın kültürel katkının ötesinde bir hedefi de fırtınalı atmosferde dört bir yana savrulmuş edebiyat dergilerini bir araya getirerek ‘dergiler arası diyalog’u sağlamak.
Sultanahmet Kızlarağası Medresesi’nde gerçekleşecek program mutlaka takip edilmeli. Öğretmenseniz öğrencinizle, evli iseniz eşinizle, nişanlı iseniz yavuklunuzla bu etkinliğe iştirak edin.
Edin ki suyu kuruyan çeşmelerden, plazalara çevrilen çarşılardan, gökyüzüne aşık atmaya kalkan gökdelenlerden şikayet etme hakkınız olsun.
Memleket sadece ayağınızı bastığınız yer değildir beyler, aynı zamanda kalbinizi yasladığınız, kulağınızı verdiğiniz, gözünüzü yönelttiğiniz güzelliklerin ortak adıdır.
Güzellikler bitmeden elinizi çabuk tutun.
Eliniz dilinizden, diliniz kalbinizden habersiz iş görmesin. Olursa aşk olsun.

*

Hüseyin Akın

http://www.milligazete.com.tr/koseyazisi/Kosun_burada_guzel_seyler_oluyor/26676#.Vh-cofntmkp

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.