Adem Özbay Blog

Edebiyat, Sanat, Düşünce ve Yaşamak Üzerine


kürt-sorunu
martin-king

Aslında Kürt meselesi tabirini kullanmaktan rahatsızım. Ama ne yapalım ki meramımızı anlatabilmek için kullanmak şart. Bu başlığı görünce siyasi bir yazı yazacağım zannedilmesin. Sadece Amerika’daki benzer bir durumla karşılaştırarak, bu insanların bu meselelerini nasıl çözdüklerini anlatmaya çalışacağım.

Bildiniz gibi Amerika’ya ilk gelen beyazlar önce Kızılderililerle uzun bir savaş dönemi yaşadılar. Sonunda kazandılar. Çünkü Kızılderililer toprak insanlarıydı. Topa tüfeğe alışana kadar bayağı bi canlarına okundu. Sonra kabuklarına çekildiler. Şu an kendilerine ayrılmış bazı bölgelerde topluluk olarak yaşıyorlar. Bir kısmı da modernleşerek toplumun arasına karışmış durumda. Kızılderili konusu şu an toplumun en hassas damarı. Çoğu kişi bu konuyla ilgili konuşmak bile istemiyor Amerika’da. Vicdanlı olanlar utandıkları için galiba.

 

kizilderililer-nasil-katledildi

Kızılderililer ile Amerika devletinin barışması karşılıklı anlaşma yoluyla olmadı. Tamamen yok olacaklarını anlayan Kızılderililer çocukları ve gelecekleri için mecburen razı oldular ortak yaşamaya. Tabi ki şöyle bir durumda var. Nasıl ki bu gün Filistinli insanların topraklarını Yahudi yerleşimcilere satarak İsrail devletinin önünü açtığı gibi bir nedenle Filistinlilere kızılıyor. Ayını durum bazı Kızılderili kabileleri için de geçerli. Onlar ilk gelen yerleşimcilere ufak meblağlar karşılığında arazilerini sattıkları için uzun süre direniş gösteren diğer Kızılderili kabilelerince suçlanıyor.

kizilderiler

Kızılderililer çok konumuz değil bu yazıda. Dediğim gibi barış karşılıklı olmadı. Amerika’nın yeni sahipleri geldi ve ülkeyi Kızılderililerden zorla aldı.

Şu an tabi ki Kızılderililer Amerika’daki herkes gibi eşit hak ve hürriyete sahipler. Ayrıca Amerika Kızılderililere vergi avantajı sunuyor, onlardan vergi almıyor. Çocuklarına okullar ücretsiz ve birçok destek veriliyor. Tabi ki bu jestler toptan yok olmaktan son anda kurtulmuş Amerika’nın gerçek sahiplerini ne kadar mutlu ediyor, o tartışılır.

Bizim Kürt meselemizi andıran meselede zaman zaman Kızılderili sorununa benzeyen gelişmeler olsa da daha çok benzeşen sorun siyah insanlar yani bizim deyimimizle zenciler sorunu. Amerika’da zenci ve siyah demek kısa bir zamana kadar yasakken ve hakaret sayılıyorken artık doğal olarak kullanılabilir. Özel bir hakaret amacıyla söylenmedikçe sorun olmuyor.

Zenciler zorla getirildikleri Amerika’da diğer beyaz insanlarla ayn haklara sahip olabilmek için inanılmaz mücadeleler verdiler. Bu uğruda bir çok zenci lider öldürüldü. Bunlardan bizim en çok bildiğimiz Malcom X ve Martin Luther King başı çekiyor. Bu yazıyı yazmadan bir gün önce Amerika’da Martin Luther King günü dolayısıyla 1 gün resmi tatil vardı. Kısa bir zaman içinde olmasa bile on yıllar sonra Abdullah Öcalan, Leyla Zana günü da olabilir mi diye düşünmedim değil.

martin-luther-king-kimdir

Zencilere ve Kürtlere tam olarak aynı pencereden bakamayız. Bir grup resmen köleydi, diğer grup ise psikolojik olarak 2. sınıf vatandaş muamelesi görmüş bir topluluk. Türkiye’de Kürt kökenli başbakan da olmuştur, milletvekili de ama hayatın tüm alanında ortak haklara sahip olduklarını söyleyemeyiz.  Kürt kökenli bir genelkurmay başkanımız yok mesela. Hatta üst düzey komutanımız. 

 

malcolm-x

Malcom X

Türk halkının olmasa da Türkiye’yi yönetenlerin Kürtlerle hep bir sorunu oldu. Ve ortaya çıkan Kürt meselesi 50 bin cana mal oldu. Olmaya da devam ediyor. Burada şapkayı önümüze koyup düşünmez zorundayız. Köyümüzde bir öğrenciyi hastanelik yapana kadar döven öğretmen anında doğuya sürgün edilmişti. O öğretmenin sesini çıkaramayan yüzlerce Kürt çocuğunu hayvanca dövdüğüne adım gibi eminim. Yine sorunlu polisi, rüşvetçi memuru, ahlaksız çalışanları hep doğuya sürdük. Sanki orası kötü insanlar tarafından yönetilmeye mecburmuş gibi. Bu yüzden devleti yönetenlerin kesinlikle çok yanlışlıklar yaptığını biliyoruz.

Artık yanlışları tekrarlamaya ve aptallıkta inat etmeye gerek yok. Tüm etnik gruplar, dini gruplar, hepimiz Türkiye çatısı altında yaşayabilmeliyiz.  İstediğimiz gibi konuşmalı, istediğimiz gibi inanmalı, istediğimiz gibi sevebilmeliyiz.

Zenciler yıllar süren haklarını aldılar ve artık toplumun eşit bir üyesiler. Devlet onlara da yaptığı zulümlerin karşılığı olarak bir takım haklar vermiş. Örneğin belli sayıda beyaz işçi çalıştıran iş yerleri belli sayıda da siyah insan çalıştırmak zorunda.

martin-luther-king-zenci-haklari

Martin Luther King

Amerika özgürlüğü ve kişisel hakları tam anlamıyla uygulayarak, insanlar arasındaki tüm eşitsizlikleri kaldırarak toplumunu barış içinde yaşatıyor. Amerika başkanıyla, Amerika’da çalışan bir garsonun hak olarak hiç bir farkı yok. Bu laf olarak değil gerçekte böyle. Demokrasi tam olarak oturmuş bir halde, insanlar gerçek anlamıyla kendilerini yönetiyorlar.

 

People attend a gathering to celebrate Newroz in southeastern Turkish city of Diyarbakir

Vatandaşa kötü davranan, aşağılayan, işini savsaklayan kimse göremezsiniz burada. Çünkü bunu yapmasına imkan verecek ortam yoktur. Vatandaş da hakkını sonuna kadar savunur. Mahkemeleri gerçekten adil ve dürüsttür. Her toplumda olan çürük elmalar burada da yok mu? Var elbet ama çok çok az.

Evet özetle, ülkemizde kabul etsek de etmesek de bir Kürt – Türk sorunu var. Bizim gönlümüz bunun olmasından yana değil. Her kültürün, ırkın, inanışın ortak  değerlerde, demokrasi ve özgürlük altında yaşaması taraftarıyız. 

 

kürt-meselesi

Barışın gelmesini, ülkemizdeki herkesin dostluk, arkadaşlık, kardeşlik kültürü ile yaşamasını istiyoruz.

Bunun için herkes üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmek zorundadır. 

Ben bir şair-yazar olarak kelimelerimle yapabildiğimi yapıyorum. Lütfen siz de elinizden, gönlünüzden ne gelirse.

Güzel günlere…

*

Adem Özbay

24 Ocak 2013, NY

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 thoughts on “Kürt Meselesi Nasıl Çözülür?

  1. Neden, hep böyle düşündüğümüz için toplumuzda kavga döğüş sayısı arttı, kimse kimseyi anlamaya çalışmıyor.
    bilakis durmadan bu konuları yazın hocam,
    Yaza yaza güzel bir toplum olmasını öğreneceğiz,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.