Adem Özbay Blog

Edebiyat, Sanat, Düşünce ve Yaşamak Üzerine

mehmet-niyazi

Ülkemizde iki ciddi tabumuz vardır: Biri din, biri tarih. Dindeki hurafeleri, uydurulmuş, hadis diye bize yutturulan sözleri eleştirirseniz hemen din düşmanı peygamber düşmanı olursunuz.Osmanlı’ya karşı da bir eleştiri getirirseniz Osmanlı düşmanı olursunuz. Yani bunun ortası yoktur. Oysaki dinimizi de tarihimizi de konuşabilmeliyiz. Mehmet Niyazi‘yi tebrik ediyorum ve alkışlıyorum bu çıkışından dolayı. Ama bunu daha sık dile getirmesini de bekliyorum kendisinden.

mehmet-niyazi-osmanli

Zeytinburnu Belediyesi tarafından düzenlenen “Tarih yapmak mı zor, yazmak mı” başlıklı söyleşiye konuşmacı olarak katılan Mehmed Niyazi, “Osmanlı tarihi uyduruk bir tarihtir” dedi. Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen programa çok sayıda davetli katıldı. Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı’nın sunumuyla gerçekleştirilen söyleşinin konuğu ise Tarihçi-Yazar Mehmed Niyazi oldu. Mahmut Bıyıklı’nın Mehmed Niyazi’yi tanıtması ile başlayan ve “Tarih yapmak mı zor, yazmak mı?” sorusuyla devam etti.  “Tarih gerçekten zor bir hadisedir”  diyerek sözlerine başlayan Mehmed Niyazi, “Örneğin 1402 yılındaki Timur ve Beyazıt arasındaki Ankara Muharebesi’ne bakalım.  Bizde Timur’u kötüleyen, Beyazıt’ı göklere çıkaran kitaplar yazılır. Türkistan’da ise Beyazıt’ı kötüleyen ve Timur’u göklere çıkaran kitaplar yazılmıştır. Tarihi yazmak isteyen kişi; konuları anlamak, olayları keşfetmek kadar, onlara hâkim olacak bir düzeyde olmalıdır. Bilmelidir” diye konuştu.“Peki kimleri okumalıyız?” sorusuna ise  “Şunu okumayın diyemem ama Ziya Nur Aksu’nun Osmanlı Tarihi kitabını okumanızı tavsiye ederim.” cevabını verdi.

mehmet-niyazi-kimdir
Osmanlı tarihini yazanlar Hammer, Zinkaizen ve Romen Jorga’dır. Bir milletin dilini ıslahatını dinini kültürünü bilmeden o milletin evrakını okuyamazsın. Biz maalesef kendi tarihimizi yazmadık neden yazmadık; bizim kültürümüzde anlatmak yoktur. Ben bunu Allah rızası, peygamber sevgisi, şehitlerimizin kanı için yaptım bu bir övünç vesilesi değildir. Ben bunu anlatamam diye düşünür bizim insanlarımız. O yüzden bizim tarih yazmamız bir hayli zordur. Bu sebeple hepimiz 1774 e kadar Hammer’den kopya çekeriz. Ben bizim yazmadığımız tarihlere itibar etmiyorum. Çünkü tarih kültür ve medeniyet üzerine bina edilir. Bunu iyi tanımazsan imanın şartının altı olduğunu bilmezsen İslam temeline dayanan bir devletin tarihini yazamazsın.

Kaynak: Bu Ülke Gazetesi Haber: Hilal Yılmaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.