Adem Özbay Blog

Edebiyat, Sanat, Düşünce ve Yaşamak Üzerine


kart-atmak

Hiçte değil. Bir dostunuza, sevdiğinize, ailenize, çocuğunuza mektup yazmanın güzelliği hiç bir zaman bitmez. Tarihin her döneminde mektup iletişim araçları içinde en sahici ve en anlamlısı olan olmuştur.

Sevgili dostum Hakan Birol “Bana New York’tan ne zaman kart atıyorsun?” dediğinde, ben de tam mektup ve kart üzerine bir yazı kaleme almayı düşünüyordum.

Daha dün sevgililer günü için yapılmış bir birinden güzel kartları incelerken resimlerini çekmiştim. Amerika’da tüm güzel günler için özel kartlar üretilir. Burada kart ve mektup sektörü oldukça büyük bir sektördür. Anneler gününde, sevgililer gününde, Noelde, doğum günlerinde atmanız için binlerce kart çeşidi vardır. Abartıyorum diye düşünenler hemen aşağıdaki resme baksınlar. Bu küçük bir market. Buradaki tüm marketler mektup ve kart bölümü vardır. Mektup ve kart satan özel dükkanlar da vardır.

hediyelesmek

Amerika’da dükkanlarda hediyelerinizi saracağınız özel paketler için ayrılmış kocaman raflar vardır.

mektup-yazmak

 

Tüm dükkanlarda a’dan z’ye tüm özel günlere hitap eden binlerce çeşit hazır kart ve mektup örneği satılır.

*

Amerika’da iletişim insanlar için çok önemlidir. Ve mektubun güzelliğinin asla ölmemesi için çocuklara her hafta mektup yazma ve kart atma ödevleri verilir. Aileler tüm bireylerinin her özel gününde birbirine kart verir. Uzakta ise mutlaka mektup atar.

Mektup öldü mü, kart neden atan yok, mektup neden yazılmıyor diyen yöneticiler utansın. Bugün PTT’yi banka şubesi haline getirmek için uğraşıyorlar. PTT’ güzel kartlar yapsa, ucuza göndertse iyi olmaz mı? Çocuklar için kampanyalar yapsa. Burada yılbaşı kampanyası vardı ve ben Türkiye’deki aileme mektupları 0,22 cente gönderdim. yani TL ile 0,40 kuruş. Ayrıca burada pul kampanyaları da yapılır, toplu pul alımı teşvik edilir.

Biz maalasef tüm güzelliklerimizi öldürmek için uğraşıyoruz.

Mektup yazmanın, kart göndermenin güzelliği hiçbir şeyde yoktur. Siz lütfen bu güzel alışkanlığı edinin ve bırakmayın.

Mektuba yazılan kelimeler bir kalbin sıcaklığını taşır. O yüzden mektup sevgilinin dostu, hasretlik çekenin dostudur. Siz bu dostluğu terk etmeyin lütfen.

Mektup tadında kalın…

Sevgilerimle..

*

Adem Özbay

26 Ocak 2013, NY

 

 

Bir önceki yazımız olan Güzel Adamlar Antolojisi: İbrahim Tenekeci başlıklı makalemizde İbrahim Tenekeci, İbrahim Tenekeci hakkında ve İbrahim Tenekeci kimdir hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

4 thoughts on “Mektup Yazmak, Kart Atmak Nostalji mi Oldu?

  1. Ben her ay bir mektup atıyorum kardeşime. O Samsun’da ben Ankara. Birbirimize söz verdik. O da bana atıyor. Çok güzel bir duygu yaşıyorum onun mektubu her geldiğinde. Telefonla konuşmaya, face sohbeti yapmaya benzemiyor, mektup başka bir şey gerçekten…

  2. Ya ben buraya şair bloğu diye geldim, herşey var, acı biber de mektup yazmakta. İlginç diyorummm..

  3. Kart atacağız da Adem bey bir kart bulabilsek. Eskiden koza kartları falan vardı, onlar da yok, lütfen yayıncılara söyeyin kart bassınlar bizim için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir