Adem Özbay Blog

Edebiyat, Sanat, Düşünce ve Yaşamak Üzerine

malatya-kitap-fuari

 

Bir yazar olarak fuarları çok önemsiyorum. Çünkü kültür hayatımızın nabzı oralarda atıyor. Yazar, okur ve kitap üçlemesinin bir araya gelebildiği nadir güzel zamanlar fuarlar…

Bu yıl dördüncüsü yapılan Malatya Anadolu Kitap Fuarı’na ikinci defa geliyorum. Fuarın kendisi kadar Malatya’da yaşayan kadim dostlarım ve okurlarım da beni gelmem için zorlayan bir başka güç oldu. Başta Selçuk Alkan olmak üzere kıymetli yazar dostlarım var Malatya’da.

Malatya Kitap Fuarı’nı Büyükşehir Belediyesi düzenliyor. Ve harika bir organizasyon ile yapıyor. Eğer Türkiye’de yapılan fuarlar nitelik ve nicelik olarak sıralarsak Malatya Kitap Fuarı’da ilk üçe her zaman girer. Burada ilk üçe girecek bir başka Büyükşehir Belediyesi fuarını da zikretmeden geçmeyelim. Kocaeli Kitap Fuarı da gerçekten bu işin hakkını veren en güzel fuarlarımızdan biri…

Malatya Kitap Fuarı şehre yakın bir konumda açık alanda yapılan ve bütün yayıncıların katıldığı bir fuar. Bunun yanında hatırı satılır da bir yurtdışı katılımcıları var. Fuarın en çok takdir toplayan çalışması da yazarlara verdiği alkışlanacak değer. Zira katılmak isteyen yazarların; uçakla getirilmesi, havaalanından alınması, otele bırakılması, fuara getirip götürülmesi, yemek vb tüm ihtiyaçlarının anında karşılanması gibi eşsiz bir çalışmayı başarıyla yürütüyorlar.

Ve en önemlisi tüm bu işleri ücretle tutulmuş görevliler değil şehrin çeşitli okullarında çalışan gönüllü öğretmenler ile yapıyorlar. Sabahın beşinden gecenin ikisi üçüne kadar öğretmenlerimiz yazarlar için pervane oluyorlar. Ve bunu da içtenlikle yapıyorlar. Kitaba, yazara, kültüre böylesine değer veren ve varını yoğunu ortaya koyan öğretmenler görmek bizi ne kadar mutlu ediyor anlatamam.

Ayrıca yapılan bir güzel çalışma da gelen yazarlar ile Malatya’nın okullarında okuyan değerli öğrencilerimizin bir araya getirilmesi. Ben de bu programlar çerçevesinde Malatya Fen Lisesi‘nde bir söyleşi yaptım. Oradaki tüm öğrencilerimize ve sevgili müdürümüze içten sevgilerimi gönderiyorum.

malatya-fen-lisesi

Fuarla ilgili anlatacak çok mevzu var elbette ki ama ‘Fuarda yaşananlar fuarda kalır.’ düsturunca sözü noktalamak istiyorum.

Fuarın banisi Malatya Büyükşehir Belediyesi’ne, yazarlar için pervane olan yüreği güzel öğretmenlerimize, fuarın her alanında katkıda bulunan tüm çalışanlara, katılımcı yayınevi ve yazarlarına, fuara gelip yazarları onore eden okurlara tüm kalbimle teşekkür ediyorum. Rabbim hepsinden binler defa razı olsun.

Bir sonraki Malatya fuarında buluşmak ve görüşmek dileğiyle güzel dostlar, kitap güzelliğinde selam ediyorum her birinize…

***

 

Adem Özbay

www.ademozbay.com

 

***

Küçük bir not: Şahsımı misafir eden Anemon Malatya otelinin nazik ve güler yüzlü çalışanlarının her birine de buradan teşekkürlerimi iletiyorum. Misafir olduğumuz süre içinde bize adeta bir ev sıcaklığı yaşattılar, sağ olsunlar var olsunlar.    

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.