Adem Özbay Blog

Edebiyat, Sanat, Düşünce ve Yaşamak Üzerine

yazar-olmak

Günümün belli saatini bana gelen mailleri cevaplamaya ayırıyorum. Kişisel sorunlarını yazanlar olduğu gibi, bir çok konuda bilgi isteyen mailler alıyorum. Bazı mailleri de hemen ilgililerine yönlendiriyorum. Mümkün olan en kısa zamanda cevaplamaya çalışsam da bazı zamanlar gelen mesajların yoğunluğu karşısında süre uzuyor. Bunu çözmek için en çok sorulan soruları yazı olarak yazmaya karar verdim. Dolayısıyla artık birisi bana “Nasıl yazar olabilirim?” diye sorduğunda direkt bu yazıya yönlendireceğim.

İnanın gelen her 10 mailden biri bu soruyu içeriyor. Güzel insan Aziz Nesin‘e atfedilen “Her 3 Türk’ten 5’i şairdir!” sözü gibi gerçekten yazmayı seven bir milletiz. Birçok yazar arkadaşım bu durumdan yakınıyor. Eline kalem alan kendini yazar zannediyor, diye sitemlerde bulunuyor.

Ama ben aynı görüşte değilim. Zira yazmanın da insanlar için bir ihtiyaç olduğuna inanıyorum. Kimi günlük yazarak, kimi ajandasına notlar alarak, kimi şiir yazarak bu ihtiyacı gidermeye çalışır. Bunun kötü hiç bir yanı yok.

Ben yazmak isteği ile gelen herkese yardımcı olmaya, onlara kendi bilgim ölçüsünde yoldaşlık yapmaya çalışıyorum. İlişkide olduğum sitelerde, dergilerde yazılarının çıkmalarını sağlıyorum. Sonrası kendilerine kalmış. Ortalama bir tahminle 500’ün üzerinde arkadaşın ilk yazılarını böyle yayınlamışızdır. Şu an yurt dışında yaşamam sebebiyle edebiyat dergilerini çok takip edemiyorum. Kimler yazmaya devam ediyor ya da etmiyor bilmiyorum ama bir kişi bile yazsa, dünyanın güzelliklerini paylaşsa, bundan daha güzel ne olabilir.

Konuyu çok dağıtmadan hemen mevzumuza gelelim. İçinde yazmak duygusu olan, kalemle kelimelerle arası iyi olan ve “Nasıl yazar olabilirim?” diye soran arkadaşlarıma tavsiyelerim şunlar olacak.

İşte yazar olmak isteyenlerin yapması gerekenler: 
ünlü-yazar-olmak

 

Okumalı

Yazar olmak için yazmalı demem gerekirdi değil mi? Hayır önce okumalı. Yazarlık bir bardak gibidir. Doldurmadan boşaltacağınız bir şey olmaz.  Ne kadar çok okursanız, o kadar çok yazmaya hazır hale gelirsiniz. Yazar ayırt etmeyin ve herkesten bir şeyler okumaya çalışan.

 

Araştırmalı

İyi bir yazar iyi bir araştırmacıdır aynı zamanda. Bir konuyu yazarken hafızasındaki bilgilerle yetinmez. Her zaman değişik bilgilerle yazısını zenginleştirir. Yerli yabancı bulabileceği tüm kaynaklardan yapılan bir araştırmadan sonra yazılan yazı da tadından yenmez.

 

Not Almalı

İyi yazar kalemi ve defteri yanından ayırmaz. Her zaman aklına gelenleri not alır. Hatta uykudan uyanınca rüyasında hatırladıklarını not alır. Kalemi yoksa telefona not alır. Olmadı telefonuna sesini kaydeder. Yani illaki notunu olur. Bu notları da yazarken zamanı geldiğinde bir güzel kullanır.

yazi-yazmak-istiyorum

 

Gözlemlemeli

İyi yazar gözünü dört açandır aynı zamanda. Bakmakla görmek arasında farkı anlamış bir şekilde dünyadaki her canlıyı, her olayı, her hissi görür. İnsanların bakışlarından hikayeler yakalar. Kuşların, çiçeklerin, yıldızların söylediği her şeyi belleğine kaydeder.

 

Dinlemeli

Bir yazarın en büyük zenginliği başka insanların hikayeleridir. O hikayelerden şiirler yazılır, romanlar yazılır, kelimelerle can verilir. Özellikle çocukların ve yaşlıların dünyaları büyülüdür. Onları dinleme fırsatı olduğunda hemen dinleme moduna geçilmeli ve “of the record” yapıyormuş görünümünde zihne her şey kaydedilmelidir.

 

Old book and pen

Bilgisever Olmalı

Nice yazarlar bilirim, ansiklopedileri sözlükleri ellerinden düşürmezler. Ansiklopedi ve sözlük sayfalarında müthiş bilgiler saklıdır Hayat boyu duymadığınız bir kelimeye bir sözlüğün sayfasında rastlayabilirsiniz. O yüzden iyi yazar olacağım diyen herkes bilginin peşinde koşmalı, elinden sözlük, ansiklopedi eksik etmemeli.

 

Gezmeli

Çok yaşayan mı çok gezen mi diye sorulup durulmuştur ya, bence gezerken okuyan çok bilir. İyi yazar adayı da gezmeli, dolaşmalı, bir taraftan da gezdiği yerlerin bilgilerini okumalı, insanlarla konuşmalı, hikayeler biriktirmelidir. Gün gelecek yazdıklarınıza mekan ararken o gezdiğiniz yerler ‘Buyur benden olsun.” diyecektir.

 

Konuşmalı

İnsanların hikayelerini onlara anlattırmanın en iyi yolu tabiki karşılık sohbetten geçer. Hiç bir insan yoktur ki beş dakikalık samimi bir sohbetten sonra bülbül gibi hayatını şakımaya başlamasın. O zaman konuşun, konuşun, konuşun. Apartmanın kapıcısıyla, otobüsünüzün şoförüyle, kapı önünde laflayan teyzelerle, durakta bekleyen öğrencilerle, kimi bulursanız işte. Konuşun ve anlatılan kelimeleri yazarlık heybenize atıp, bekletin.

 

Paylaşmalı

Hep başkalarının hikayelerin peşinde olmamalı yazar adayı. Kendi hikayelerini de paylaşmalı. Arkadaşlarına, dostlarına, ailesine ve okuruna anlattıkça anlatmalı. İnsan anlattıkça hikayesinin içinde gizlenen bir sürü detayı fark eder. Bu ince detaylar hikayelerin asıl güzellikleridir.

 

yazar-olmak-icin-ne-yapmali

 

Düzenli Yazmalı

Ve yukarıda saydığımız her şey yapıldı ise sıra geldi yazmaya. Yazmaktan maksimum verim almak istiyorsak düzenli yazmalıyız. Aklımıza estikçe değil, belli bir disiplinde yazılmalı. Kalem ve kelimeler yazarı değil yazar onları yönetmeli. Elbetteki iç sesimiz çok önemli, ama o sesin de bir düzene sokulması gerekiyor.

Düzenli yazmaya başlayınca bir süre sonra yazmanın güzelliği sizi esir alacaktır zaten. Zaman geçtikçe de kendinizdeki gelişimi göreceksiniz. Bir iki sene önce yazdıklarınızı beğenmeyeceksiniz mesela. Bu yazarlık yolunda durmadan ilerlediğinizi gösteren bir durum.

Yazdıktan sonra yazılarınızı kontrol etmeyi, iyice gözden geçirmeyi unutmayın. Bence iyi yazar geldiği gibi yazan değil, gelenleri iyi bir süzgeçten geçiren yazardır.

Umarım bu anlattıklarım, bu konuda soru soran arkadaşlar için faydalı olur.

Yazmayı seven, yazar olmak isteyen tüm adaylara bol kelimeler,cümleler ve noktalama işaretleri diliyorum.

 

*

Adem Özbay

27 Ocak 2013, NY

 

25 thoughts on “Nasıl Yazar Olunur?

 1. Adem bey bir çok yazara mail attım hiç biri dönmedi, ilk siz dönmüştünüz bana, o günden beri takip ediyorum sizi, teşekkürler, önerilerinize uyacağım. İyi günler.

 2. birgün yeşil yoldaki gibi bir hikaye yazacağım,
  çok ama çok gzüel büyüleyiciyi bir film
  bu önerileriniz işime yaradı tsağololun

 3. Eğer bir gün yazar olursam bu yazdıklarınız işe yaramış demiştir adem bey:)

 4. bunlara bir de müzik dinleyin eklemek istiyorum
  müzik dinlerken yazınca daha iyi yazıyorum

 5. Tam aradığım bilgiler. Teşekkür ederim. Bunların arasına “Dil Bilgsi Kurallarını Öğrenin” eklemek isterim. Hala daha bağlaç olan da / de’yi bitişik yazanlar var.

 6. Ben yazar nasıl olunur derken, üniversite de hangi bölüm..vs gibi şeyler istiyordum sinema tv mi? Yönetmen ve yazar olmak mümkün mü?
  Ayrıca belki ilginizi çekebilir bende birşeyler yazıyorum

 7. Çok teşekkür ederim . Ben aslında kitapları sevmezdim ama bir kitap okuyunca dünyam değişti kitaplara asık oldum kitaplar kalp kırmazlar. bende yazmak istiyorum arkadaşımın başından geçen olayı , hayallerimi,ve kendi hayatımı . İnşAllah sizin dediklerinize uyarak iyi bir yazar olabilirim. (yaşım 13) 🙂 Herşey için teşekkürler

  1. Bende 13 yaşındayım ve bende yazar olmak istiyorum ben yazar olmaya kitap okumaya başladığımda karar vermiştim ve o gün bu gündür kitap yazıyorum yaşadığım her şeyden konu alarak kitap yazıyorum…

 8. Yazar olmak için öyle kitap basmaya falan gerek yok. Eğer potansiyel varsa bir şekilde tutunursun zaten.

 9. Merhaba benim derdim yazar olmak değil, sadece ben kendi hayatımı yazmak istiyorum ve aslında başladım, ama gerçekten hiç bi fikrim yok daha önce hiç aklımda yoktu böyle bişey biri bana. Yardımcı olabilirmi aceba?

 10. yazar olmak istiyorum evet, bazen icim de öyle fIrtInalat kopuyor ki bir an herseyi yazmak istiyorum tek sorunum disiplinli olamamak ama bunu basaracagima inaniyorum bir kac engeli de atlattiktan sonra hep yazmak cok yazmak istiyorum adem beyin aciklamasi cok hosuma gitti cok begendigimi ifade edebilirim

 11. Merhaba Adem bey ben sizin söylediklerinizi doğrultusunda hepsini yapmayı deneyeceğim ve umarım bunları yapabilirim .Başka tavsiyelerde verebilirmisiniz .
  Bir sorum olucak yazar olmak için Edebiyat dersinde başarılı olmak gerekir mi ?

 12. İçimde öyle bir ateş var ki yazmadikca beni yakıyor ama bir düzene disipline ihtiyacım var.yardım eder misiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.