Adem Özbay Blog

Edebiyat, Sanat, Düşünce ve Yaşamak Üzerine

nihat-dogan-ozgecan

Sosyal medyanın yıkıcı gücünü bir kez daha gördük. Nihat Doğan, hepimizin içinde isyanlar koparan Özgecan‘ın katledilmesinden sonra bir takipçisi ile tartışırken attığı bir tweet nedeniyle sosyal medyadaki etkin bir grup tarafından adeta linç edildi ve uğramadığı hakaret, yemediği küfür kalmadı. Tüm bunlar olup biterken kimse işin aslı astarı nedir diye düşünmedi. Ve kimse etrafına dönüp –İlk tweeti günahsız olanımız atsın! demedi!

Nihat Doğan ile aynı yayınevinden kitabımız çıktığı için bir çok defa görüştüm ve az çok kendisini tanırım. Özgecan olayında “İdam Cezası Geri Gelsin” diye ilt tweeti atanlardan da biri. Twettleri sosyal medyada kesilip biçilerek sanki Özgecan’ın katilini savunur bir duruma getirildi ve haklı olarak da herkes buna tepki gösterdi. Değil Nihat Doğan memleketin en çok sevilen sanatçıları da olsa aynı tepkiyi görürdü. Tarkan da Kenan Doğulu da Mustafa Sandal da olsa.

Zira kurgu çok iyiydi. Ve sosyal medyanın yıkıcı gücü karşısında Nihat Doğan‘ın meramını anlatma çabaları oldukça cılık kaldı. Üzüldüğüm nokta burası. “Vur abalıya” denilerek, hiç dinlemeden, olayın aslına bakmadan adeta bir linç mantığı ile herkes esip gürledi. Bana Ahmet Kaya‘ya yapılanları hatırlattı bu durum. Ahmet Kaya‘ya yapılanları ve özellik bazı sanatçıların şimdi özür üstüne özür dilemelerini gözümüzün önüne getirelim bir!

Burada hep atladığımız bir nokta var. O da sosyal medyayı kullanırken ne kadar hakperestçe ve adilce kullanıyoruz. Nihat Doğan örneğindeki gibi haksız yere linç edilmeye çalışılan birileri için RT ya da FAV yaptığımızda işin sonuçlarının nereye gittiğini düşünüyor muyuz?

Sosyal medya da “kul hakkı”na girmek değil midir böylesine olaylarda.  Paylaşım yaparkan, RT, FAV yaparken, beğenirken artık çok dikkat etmemiz lazım. İyice anlayıp dinlemeden, iç yüzünü bilmeden yaptığımız tüm işler bir gün vicdanımızın karşısına dikilecektir.

Lütfen biraz da olaya böyle bakalım. Nihat Doğan yada başka birisi için böylesine paylaşımlarda bulunurken her daim şunu aklımıza getirelim:

– İlk tweeti günahsız olanımız atsın!

*

Adem Özbay

www.ademozbay.com

 

2 thoughts on “Nihat Doğan’a ilk tweeti günahsız olanımız atsın!

  1. Ya kimsin vallahi bilmiyorum denk geldi okudum. Sanki millet Nihat Doğan’a idam geri gelsin diye bağırdı çağırdı.
    Analizlerin saçmasapan. İdam geri gelsin diye bi ton insan laf etti kimse tepki vermedi.
    Konu bu değil. Konu bu çirkin olayı Cumhuriyet değerlerine bağlaması ve bu çirkin olayları bu değerlerde yaşayanların hakettiği gibi tivit attığından.
    Yazını okuyup ciddiye aldığımdan hayatımdan 5dk çaldın. Yazık
    Önüne gelen yazar sanatçı zaten…

  2. Kimse katli savunduğunu iddaa etmedi. Boş boğazlılık edip zamansız açıklamalar yaptı adam. Geri dönüp özür diledi. Uzatmanın gereği de yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.