Adem Özbay Blog

Edebiyat, Sanat, Düşünce ve Yaşamak Üzerine

ölmeden-önce-yapmam-gerekenler

Eee herkes listeler hazırlıyor. Ölmeden önce şunu yapın, bunu yapın diye. Ben başkalarının listelerinin değil, herkesin kendi listesini yapıp onu yaşamasının taraftarıyım. Bakalım benim listemde neler var:

1: Kitaplarımı bitirmek

Şu an planını yaptığım, karakterlerini oluşturduğum ve notlarını aldığım 5 kitabımı bitirebilmek.

2: Köy işleriyle uğraşmak

Çok nostaljik gözükse de biraz mısır ekmek, sebze yetiştirmek, kuzular büyütmek istiyorum. Annemden de tüyoları alırsam alasını yapacağıma inanıyorum.

3: Sezai Karakoç’a tekrar ‘mutfakta ne var diye’ sormak.

Bu konuyu yakında yazacağım dostlar, eğlenceli bir mevzu:)

4: Nurettin Durman’la Üsküdar sohbetleri

Bazen canınız çocukluk günlerinizden kalma elmalı şeker çeker. Nurettin Durman da benim için böyledir. Üsküdar’da oturup bol bol konuşmak istediğimiz bir çok dostum var, Nurettin Durman birinci sırada.

ölmeden-önce-yapilmasi-gerekenler

5: Ekmel Ali Okur’la Toros kampı

Ekmel ALi hocamla nasipse Toros dağlarındaki ağaç kavuklarında yatıp kalkacağımız, kuşlarla uyanacağımız bir kamp yapma planımız var. Tabiki sözler, kelimeler eşliğinde…

6: 1 TL Kampanyası

Herkesin sadece 1 TL vererek katılacağı bir organizasyonla önemli bir yardım faaliyeti yaparak, az paranın da iyi şeyler için yeterli olabildiğini göstermek…

7: Endülüs ya da Lamure dergilerini tekrar çıkarmak.

Çok dergi yayınladım hayatımda. Ama Endülüs ve Lamure’nin tadı hala damağımda. Biraz zamanım olsa da şunları bir çıkarsam yeniden diye içim gidiyor.

8: Kırılmış gönülleri onarmak

İşte en zoru bu. Öyle ya da böyle hayatımızda bir sürü insanla kırıcı anılar yaşıyoruz. Sonrasında herkes bir sessizliğe gömülüyor. Nasıl yapacağımı bilmesem de en çok yapmak istediğim şey bu kırık gönülleri tamir etmek.

9: Kutup yolculuğu

Belgeselerden seyrederken canımın en çok istediği şey, kutuplara uzanmak, oradaki bir istasyonda aylarca sadece kar ve buzların arasında yaşamak. Zor olacağı muhakkak ama kesinlikle benim için iyi olacak.

10: Ailemle zaman geçirmek.

Yayıncılık, fuarlar, imza günleri, yurt içi – yurt dışı projeler derken ömrümün çoğu yollarda ve yurt dışlarında geçti. Artık tüm aileme daha çok zaman ayırmak ve onlarla bol bol zaman geçirmek istiyorum.

*

Evet işte benim ilk 10’num. Ama arkasında 1000 tane daha vardır herhalde. İnsanoğlu böyle işte. Hayatın kısa olduğunu biliyor ama isteklerini de sıralayıp duruyor durmadan.

Ömrüm olur da bunları yapabilirsem ne mutlu bana. Yoksa da canımız sağ olsun, öbür hayata bakacağız artık. (Tam futbolcu repliği gibi oldu bu da:)

Her gününüz güzel geçsin sevgili dostlar. Ömrünüz bol ve bereketli olsun, anlamlı olsun.

*

Adem Özbay

13 Şubat 2013, NY,

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.