Adem Özbay Blog

Edebiyat, Sanat, Düşünce ve Yaşamak Üzerine

papa-benedikt

Papa’nın neden istifa ettiğini konuşuyor cümle alem bu günlerde. Papa sağlık nedenleri dese de işin iç yüzü bol bol tartışılıyor. Biz de tartışalım mı? Bunun ne önemi var ki? Bizim için boş lakırdı. Ama ders almasını bilirsek boş lakırdı olmaktan çıkar. Papalık müessesi tarihinin en düşük itibarlı zamanlarını yaşıyor. Bir çok nedeni var. Tıpkı bizim din adamlarımız gibi din adamlığını imtiyazlı bir sınıf haline getirdikleri için halk onlardan bıkmış durumda. Özellikle de çocuk tacizleri ile gündeme gelen din adamları Hristiyan halkın gözünde iyice sıfır tüketmiş durumdalar.

aile-ici-tecavuz

2 gün önce bir belgesel izledim. Hristiyan din adamlarının çocuk tacizlerini anlatan bir belgeseldi. Tacize ve tecavüze uğrayan geçmişin çocukları şimdinin koca koca adamları gözyaşları içinde anlatıyorlardı olup bitenleri. Hele bir tane meşhur Father  (Baba) lakaplı bir papazın hayatı boyunca yüzlerce çocuğa tecavüz etmesi var ki gerçekten içler açısıydı. Bir de engelli öğrencilere tecavüz eden Father Murphy var ki, Amerika’lıları tam olarak çileden çıkarmış durumda. Bunlardan daha da acı olan ise Papa’nın, 10’dan fazla kilise yaptırmış ve Vatikan’a milyonlarca dolar bağış toplamış tecavüzcü büyük din adamına karşı suçlamaları kabul etmemesi ve halen aziz muamelesi çekmesi.

Bu durum başta Amerika olmak üzere tüm dünyadaki vicdanlı Hristiyan dindarları rahatsız ediyor. Çocuklarına din öğrensin diye gönderdikleri kiliselerde ve kilise çocuk yurtlarında tecavüz edilmesini affedilmez buluyorlar. Bu konuda Vatikan ve Papa’lık makamı ise hala etkin bir çalışma yapıyor değil. Nedeni ise oldukça basit: Kendileri de bu işlerin içinde!

aile-ici-tecavüz

Elin adamlarını çok konuşup dilimizi yormayalım boşuna. Gelelim bize. Bizde de durum çok iyi değil aslında. Çocuk bakım evlerinde arada sırada ortaya çıkan taciz ve tecavüzlerin çok daha fazlasının olduğunu biliyoruz. Özellikle de kız çocuklarımıza karşı. Kuran kurslarında da yaşanıyor ama kol kırılır yen içinde kalır mantığı ile pek ses çıkmıyor kimseden. Kimseyi töhmet altında bırakacak değilim. 5-6 sene önce dini bir cemaate ait kolejde öğretmenlik yapan bir sapığın öğrencileriyle çocuk pornosu çektiğini muhtemelen hatırlarsınız. 28 Şubat sürecinde olsaydı bu durum; o okulda, o cemaatte perişan edilirdi ama sonraki dönemlerde yine bu işler sümen altı olmaya başladı. 28 Şubatın da Müslümanlara bir çok açıdan faydası oldu aslında, bir gün bunu da yazmak istiyorum, konumuzdan farklı olduğu için fazla girmeyeceğim detaya. (Papa görevini 28 Şubatta bırakıyor. Desenize 28 Şubat Vatikanı da vurdu.)

sapik_ogretmen

Aynı şekilde ülkemizdeki aile içi çocuk tecavüz ortalaması dünya sıralamasında ilklerde. Medyaya yılda 3-5 tane yansıdığına bakmayın. O yansıyanlar artık önü kesilemez hale gelip medyanın engellenemediği durumlar. Bizim yere batasıca kültürümüz bu konularda hep sorunların aile içinde kalmasını sağlıyor. Bu tecavüzleri çoğu anne farkına varıp bildiği halde etraf ne der deyip susuyor.

Hasılı böyle iğrenç konuları yazmak bütün enerjimi alıp götürüyor. Ama çocuklarınızı emanet ettiğiniz kuran kurslarına, cemaat evlerine dikkat edin. Hiç bir cemaat ya da dini kurum asla böyle sapıklıkları tasvip etmez. Ama o cemaatlerdeki milyonlarca kişiyi de kontrol etmek imkansız.

sapik-insanlar

Evet Papa istifa etti, yerine yenisi gelecek. Bizim de Papamız, papazlarımız var, adları farklı. Onlar salla başı al maaşı mantığıyla çalıştıkları için bu memleketin çehresini değiştirme imkanına sahipken sadece iktidarın gücünü halkın üzerinde nasıl hissettiririzin hesabını yapıyorlar. Din adamlığı diye bir müessese zaten olan, olursa da böyle iktidarın yalakası bir grup olur çıkar.

tacavüz

Allahım çocuklarımızı koru.

Allahım bize akıl ve izan ver. Seni ve kitabını anlamada bize yardımcı ol. Bizi parayla senin dininin ticaretini yapan insanların insafına bırakma.

Amin.

*

Adem Özbay

13 Şubat 2012, NY

www.ademozbay.com

 

 

Bir önceki yazımız olan Ya Atatürk başörtüsü taksaydı! başlıklı makalemizde atatürk ve başörtüsü, atatürk ve dindarlık ve baş neden örtülür hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir