Adem Özbay Blog

Edebiyat, Sanat, Düşünce ve Yaşamak Üzerine

cinsiyet-degistirme-nedir

Eskiden boğazlar meselemiz vardı. Döviz meselemiz, Yunan meselemiz… Çok şükür hepsini hallettik bir Kürt meselemiz kaldı. Ama Kürt meselesi çözüm yolunda ilerlerken araya bazı meseleleri almayı da ihmal etmiyoruz çok şükür. En son meselemizin adı: Rüzgar Erkoçlar.

Olayı anlatmama gerek yok, zaten biliyorsunuz.  Daha önce reklamlarda ve dizilerde oynayan Rüzgar Erkoçlar ameliyatla erkek oldu. Ünlü biri olmasa erkek olması bu kadar konuşulur ve tartışılır mıydı? Hayır tabiki.

Rüzgar-Erkoclar

Oysa ülkemizde her yıl 100 kişinin üstünde cinsiyet değiştirme operasyonu yapılıyor. Eğer bunu bir sorun olarak görüyorsak toplumsal problemleri tahlil etmemiz gerekiyor. Ama bizde kimse oturup işin toplum, psikoloji, sosyoloji değerlendirmelerini yapmıyor. Varsa yoksa laf kalabalığı.

Rüzgar Erkoçlar’ın nasıl büyütüldüğünü bilmiyoruz belkide erkek gibi büyütüldü. O yüzden böyle bir değişim mecburi oldu. Geçmişte Bülent Ersoy’un tersine yaptığı cinsiyet değiştirme olayı hatırlarsınız ülke meselesi olmuştu, darbe hükumeti sanatçıya sahne yasağı koymuştu.

erkek-olan-kizlar

Ülkemizde çocukların büyütülürken kız yada erkek sevgisinden dolayı karşıt cinsiyet olarak büyütülmesi çok sıradan bir olay. Ben dahi kaç tanesine şahit oldum. Bu çocuklar kızken erkek olarak, erkekken kız olarak büyütülmeseler elbetteki böyle bir duruma da dönüşmezler.

Ama sorun sadece bu değil. Aslında bu bir sorun da değil. İnsanların kendi düşüncelerine saygı duymamız gerekiyor.

Başkalarının özgürlük alanına müdahale edilmedikçe herkes sonsuz özgürdür.

İşin dini, ahlaki boyutuna girmeye gerek, zaten bizim konumuz da değil.

Böyle meselelerde ülkemizi çok güzel tahlil edebiliyoruz.

Rüzgar-Erkoclar-kimdir

Kültürel durumumuzu, duruşumuzu, olaylara ve insanlara bakışımızı hemen alelacele ortaya koyuyoruz. Soğukkanlı ve dikkatli olamıyoruz.

Bu mesele bir gün her insanın da başına gelebilir. Eğer çocuk eğitimini önemsemezsek, çocuklarımızı tacizlerden ve tecavüzlerden korumazsak…

Rüzgar Erkoçlar zor bir seçim yaptı. Sonuçlarına katlanacak. Umarım kendisi ve sevdikleri için güzel bir sonla biter herşey.

Rüzgar-Erkoclar-ne-yapti

*

Adem Özbay

26 Şubat 2013

www.ademozbay.com

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.