Adem Özbay Blog

Edebiyat, Sanat, Düşünce ve Yaşamak Üzerine

ask-nedir

Bu yazının başlığı yok. Başı yok, sonu yok! Neden yazdığımı ben de bilmiyorum? Ödevim varmış hayat dair. Konuşarak ifade edemedim kendimi, yazarak anlatmaya çabaladım aşkları, sevdaları. Doğru kelimeyi bulamadım bir türlü. Üç nota yazdım, onları beste yaptım. Birisi aşk için, bir diğeri sevgi için ve üçüncüsü hayat için. Ve sonunda buldum ödevimi. Hayata dair var olan ödevim, “Sevgiyi ” anlatmakmış insanlara. Aşkı keşfettirmek.
‘Aşığım.’ ‘Seviyorum!’ deniliyor defalarca, durmadan. Fakat içten gelmiyor bu kelimeler. Kelime anlamı ile kullanıyor birçok kişi.

Oysa bu kelimeler dünyadaki en özel kelimelerden ikisi. Öyle derinden söylenmeli söylenirken. Ta içten. Bazen kalbi titretir bu kelimeler, içiniz ürperir bazen, bir heyecan kaplar bilmediğin, anlatamadığın. Kaynağı yoktur bilinmez. Hayatımızın özüdür sevgi ve aşk. Bedenlerimizi besleyen enerji… En güzel nasıl açıklayabilirim diye düşünürken, şu kelimeler döküldü kalbimden:

‘Eskiden bedenimle severdim, çok acı çektim.

Şimdi ruhumla seviyorum seni,

Sonsuzluğun sonu gibi,

Bir o kadar bilinmez, sonsuz ama huzurlu ve güvenli.’

ask-olmak

Öyle bir şey ki anlatılmaz. Gerçekten yaşanır ve hissedilir sadece. Nedense insanlar korkuyor bu hislerini söylemekten. Korkmayın sevgileri dile getirmekten. Sevgileri, aşkları dile getirdikçe canlanır, heyecanlanır ve huzur buluruz. Sevgi öyle bir şey ki onu hissettikçe hayata güvenirsiniz ve korkusuzca yaşarsınız. Sevgi ve aşk size öyle bir enerji verir ki, onu tanımlayamazsınız. Gerek de yok zaten. Sadece hissetmeniz ve yaşamanız gerekir. Sevgidir bizi hayat bağlayan en güçlü bağ. Sevmeden olmuyor hiçbir şey.

Başkalarına karşı hissettiğimiz olumsuz duyguları çok kolay dile getiriyoruz. Nedense iş sevgilere, aşklara gelince zorlanıyoruz. Bu kadar mı zor bu iş? Sanmıyorum. Bir kez başladık mı söylemeye gerisi gelecektir. Hep sevgiler söylense dünyada, insanlar sevgi dolu, aşk dolu cümleler kursa hayatları boyunca doya doya. İşte o zaman anlarsınız hayatın kolaylığını. Hiç düşündünüz mü neden bazı kişilerin hayatları aksiliklerle, hastalıklarla dolu diye? Dikkat edin fark edersiniz.

Genelde hep olumsuz cümleler kurup hayatlarını o kelimelerin enerjisiyle idare ediyorlar. Sevgisizlikten, aşksızlıkta, kimse tarafında onaylanıp sevilmediklerinden bahsediyorlar. Neden? Bir kez takılmışlardır bu olumsuz düşüncelere. Kelimeleri düzeltmedikçe de olumsuz düşünceler çıkmaz zihinden. Bunun tersini denesek bir kez. İnansak en derinden…

Hep sevgiyle kurulsa cümleler. İşte o zaman değişir dünya , değişir düşünceler.. Sevginin enerjisi ve kokusu dolaşır etrafta. Bu kadar basit mi diyeceksiniz? Evet, işte bu kadar basit! Ben böyle buldum hayatın gerçeğini. Sevdiğimi belirterek, aşklarımı dile getirerek. Sarılarak sıkı sıkı sevdiklerime ve sevdiğim her şeye.
Deneyin bunu bir kez. Olumlu düşünün ve sevgi katın bu düşüncelere. Farkında olmadan yüzünüzde tatlı bir tebessüm hissedeceksiniz. Belli bir zaman sonra gözleriniz ışıldayacak, rengi ne olursa olsun. Hem de öyle bir ışıltı ki, insanlar gözlerinize bakmadan vazgeçemeyecekler. Her gittiğiniz yerde, her attığınız adımda mutluluğun kokusu yayılacak üzerinizden. Sevginin enerjisi hissedilir olacak etrafınızdan. Sizinleyken huzur bulacak insanlar. Hayatın kolaylaştığını fark edeceksiniz. Üzülecek, can sıkacak bir şey bulamayacaksınız belli bir zaman sonra. Başarmış olacaksınız sevgiyi hissetmeyi. Onunla yaşamayı, sevgi olmayı…

ask-sevgi

En güzel, en sevgi dolu, aşk dolu kelimeleri kullanalım. Bırakalım bizi sevgiler yönetsin. Söyle sevdiğini o an içinden geldiyse eğer. Bunu bil ki karşındaki kişinin de ona ihtiyacı vardır. Gülümsetin dudakları, ısıtın kalpleri sıcacık. Niye saklayalım ki bu en güzel duyguyu? Niye gizleyelim ki kalbimizin  derinliklerine. Niye anlamınca kullanmayalım ki bu kelimeleri yaşadığımız süre boyunca.

Elbet bitecek ölümlü hayat. Hissederek, severek yaşayalım ki hep özümüzde var olalım. Hissedelim kalbimizde sevgi sıcaklığını. Bırakmayalım gereksiz olumsuz kelimelere meydan. İzin vermeyin düşüncelerin sizi aldatmasına. Hemen katın sevgiyi araya ve sevgi dökülsün dilinizden her zaman. Sevin ve bu sevgiyi paylaşın. Hissettirin sevdiğinizi etrafınıza. İşte o zaman göreceksiniz hayatın ne kolay ve güzel olduğunu. Sevgiyle var olduğumuzu…

*

Nazime Önder

nazo177@yahoo.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.