Sezai Karakoç’la 3 Meselem

sezai-karakoc-kimdir

Mehmet Nuri Yardım‘ın bir kitabında benim ve Sezai Karakoç arasında geçen bir hatıramızı okuyunca, aslında Sezai Karakoç‘la üç meselem olduğu aklıma geldi. Hemen onları sıralayım size:

1: Semerkant için Sevgililer Sevgilisi‘ne adlı bir çalışma yapmıştık ve orada şairlerin naatlarını toplamıştık. İstanbul için mi yoksa Peygambere mi yazıldığına pek karar veremediğimiz Üstadın “En Sevgiliye” şiirini de o kitaba almıştık. Ahmet Hakan o zaman ana haberi sunduğu Kanal 7’de bir Mevlud gecesi anlattı kitabı. Ve kitap patladı. Çok geçmedi Üstat’dan haber geldi: O Adem’in bacaklarını kıracağım:) Neyse ki Üstad’ın öfkesi geçti ve olay kapandı.

2: Yardım‘ın kitabında anlattığı olan aynen şöyle gerçekleşti. Bir kaç arkadaş Üstad’ı Cağaloğlu’nda ziyaret ettik. Selam kelamdan sonra sesler kesildi. Malum Üstad varken konuşmak olmaz. Baktım ortam iyice sessizleşti ben de sohbet açayım diye, “Üstat mutfakta ne var?” diye sordum. Malum bu sorunun amacı yeni bir kitap falan var mı anlamındaydı. Ama Üstad‘ın çok hoşuna gitti ve kahkahalarla gülerek “Mutfakta çay var, ikram edelim.” dedi. Uzun bir süre de güldü. Geçmişteki bacaklarımı kırma tehlikesini böylece savuşturmuş oldum. Çayları da içtik, sohbet edip döndük.

sezai-karakoc--

3:  New York’ta katıldığım bir etkinlik sonrasında sohbet ettiğimiz 7-8 kişilik bir grup Mona Rosa şiiriyle tanıdıkları Üstad‘ı deli gibi sevdiklerini söyleyip, “İnternette Üstad’ın bir sitesi olmadığından” dert yanınca cevabım “Üstadın böyle şeyleri sevmediğini” söyledim ama laf geçiremedim. Hadi o zaman deyip www.sezaikarakoc.net sitesini hazırlamalarına yardımcı oldum. Şimdi Üstad’la ilgili geniş bir içerik barındıran bir site oldu orası. Gün geçtikçe gelişiyorda. Bu meselenin nasıl sonuçlanacağını henüz bilmiyorum ama yakında Üstad‘ı ziyaret edip öğreneceğim.

Aklımda Üstad‘la ilgili dördüncü mesele olarak deli bir fikir ama bakalım becerebilecek miyim? Onu da yakında haberini alırsınız dostlar.

Üstad’a uzun ve bereketli bir ömür diliyorum, eserlerini okumayı ihmal etmeyelim diyorum.

Muhabbetler.

Adem Özbay

www.ademozbay.com

 

 

Bir önceki yazımız olan Tarihin derinliklerinde yol bulmak için: Derin Tarih başlıklı makalemizde derin tarih, güzel dergiler ve ilginç konular hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir